Programski direktor festivala Drago Glamuzina, zajedno s voditeljima programa, na konferenciji za medije najavio je da će 54 programa Vriska, uključujući predstavljanja knjiga, panele, radionice, javna čitanja, izložbe i koncerte, biti održana na više lokacija u Rijeci, uključujući Art-kvart “Benčić”, Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Dječju kuću, Gradsku knjižnicu Rijeka, Dnevni boravak te V.B.Z.-ove knjižare.

Festivalski program svečano će započeti u subotu, 14. rujna, u 19.30 sati u Art-kvartu „Benčić“ dodjelom V.B.Z.-ove književne nagrade za najbolji neobjavljeni roman i koncertom Zorana Predina.

Najveća zvijezda festivala slavni je ruski pisac i disident Boris Akunin koji već deset godina živi u izbjeglištvu. Akunin je najpoznatiji po izvrsnim kriminalističkim romanima koji svojim stilom odaju počast velikim romanima ruskog realizma. Akunina je ruski režim stavio na popis državnih neprijatelja pa vrlo rijetko nastupa na festivalima u svijetu. Veliki se interes očekuje i za gostovanje književne zvijezde britanskih milenijalaca Elize Clark, čiji je roman Komad malog kod nas objavila izdavačka kuća OceanMore.

Sljedeće veliko umjetničko ime čiji će rad biti predstavljen na Vrisku jest Sanja Iveković, jedna od najznačajnijih naših i europskih videoumjetnica i performerica koja će sudjelovati na predstavljanju dviju svojih knjiga.

Svoja književna djela predstavit će i novovalne glazbene zvijezde Zoran Predin i Zoran Kostić Cane. Bivši frontmen Lačnog Franza predstavit će svoj novi roman Bezgrešna, a frontmen Partibrejkersa zbirku pjesama Ukrštene reči.

Iz Srbije dolazi i pisac Srđan Valjarević, koji će predstaviti knjigu Džo Frejzer i 49 + 24 + 5 pesama, zatim Saša Savanović čiji je roman Deseti život bio u finalu NIN-ove nagrade, književni kritičar Saša Ćirić čije je posebno polje interesa regionalna književnost te fotograf Aleksandar Crnogorac koji će predstaviti monografiju Transbalkan. U suradnji s banjalučkim festivalom Imperativ, bit će predstavljen i ovogodišnji dobitnik NIN-ove nagrade Stevo Grabovac. Pred riječkom publikom nastupit će i Lana Bastašić, autorica čije su knjige čitane u cijeloj regiji i Europi, kao i ugledna makedonska spisateljica Lidija Dimkovska te slovenska spisateljica Mirana Likar koja će predstaviti svoj roman Pripovjedač.

Na Vrisku će biti predstavljena i najnovija djela hrvatskih autorica i autora, pa ćemo tako slušati Kristiana Novaka, Juricu Pavičića, Magdalenu Blažević, Edu Popovića, Marka Pogačara, Lidiju Deduš, Korinu Hunjak, Zorana Žmirića, Natašu Govedić, Srećka Horvata, Jagnu Pogačnik, Dunju Matić, Marka Stričevića, Teu Perinčić, Vladu Simcicha Vavu, Valentinu Mavretić, Dragu Glamuzinu, Igora Beleša, Envera Krivca, Željku Horvat Čeč, Ozrena Bitija, Ivanu Dragičević i mnoge druge.

Program namijenjen mladima, Brusilica za srednjoškolce, predstavila je Helena de Karina. Taj program, pokrenut prošle godine, omogućuje srednjoškolcima neposrednu interakciju s autorima. Dio događanja bit će održan u V.B.Z.-ovoj knjižari na Korzu, a dio u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji. Cilj je Brusilice približiti suvremenu književnost mlađim generacijama i potaknuti dijalog o književnim djelima.

Studentski Vrisak, čija je voditeljica Dunja Matić, predstavit će platformu za mlade autore s hrvatskih sveučilišta. Nakon prošlogodišnjeg uspješnog pilot-programa, ove je godine natječaj proširen na sveučilišta diljem zemlje. Pristiglo je 120 radova, a stručni žiri, u sastavu Dunja Matić, Enver Krivac i Tea Tulić, odabrao je 10 najboljih radova koji će biti pročitani na Festivalu, 13. rujna u 20 sati na terasi kafića u Art-kvartu.

Ivan Šarar najavio je Usta na Usta, seriju panel-diskusija koje će se baviti aktualnim društveno-političkim temama, od celebrity kulture i transrodnosti do pitanja klimatskih promjena i osjećaja sigurnosti u današnjem svijetu. Cilj je tog programa potaknuti otvoren i angažiran dijalog o važnim temama današnjice, a među gostima panela bit će brojni ugledni govornici iz različitih sfera javnog života.

Kristian Benić predstavio je Vrisak Junior, program u Dječjoj kući koji se fokusira na najmlađe posjetitelje festivala, nudeći im priliku da se putem radionica i interaktivnih aktivnosti upoznaju s knjigama i književnošću. Program je namijenjen djeci i mladima, a uključuje čitanja slikovnica, susrete s dječjim autorima i edukativne radionice.

Na sajmu knjiga okupilo se više od 20 domaćih i inozemnih izdavača, a posjetitelji mogu kupiti knjige po povoljnim cijenama, s popustom do 80 posto.

Večernji programi iz MMSU-a i ove godine će se moći pratiti uživo na YouTube kanalu VBZCroatia

Sve informacije i festivalski program potražite i na web-stranici: https://vrisak.vbz.hr/

(Foto: Tanja Kanazir; Vrisak press)