U ponedjeljak, 28. rujna, od 10.00 do 13.45 sati u digitalnoj formi, putem Zoom video konferencije, održat će se radionica Kultura u nenamjernom digitalnom okruženju. Treća je to u nizu radionica u sklopu programa Sudjelovanje u kulturi: raznolikosti i inkluzija.
Voditeljice radionice su Tatjana Aćimović i Sanja Bojanić, a gostujuće izlaganje i praktikum održat će Robert Tomić Zuber i Tino Vodanović.
Prijave na radionicu su obavezne, putem web stranice RIJEKE 2020, na kojoj se može naći link za prijavu: https://forms.gle/eBzKXDPj97i3nZmo8
Poteškoće i izazovi uzrokovani pandemijom COVIDA-19 s kojima su se suočile kreativne i kulturne industrije, jednako kao i posljedice nemogućnosti djelovanja, velikih su razmjera.
Na radionici će, između ostalog, biti riječi o tome koliko i kako nacionalne strategije, programi i mjere za preživljavanje i oporavak od posljedica krize odgovaraju na novonastale teške okolnosti za kulturne i kreativne industrije, a u fokusu su i potencijali digitalnog okruženja i platformi, jednako kao i nedostatne mogućnosti za prijenos određenih kulturnih sadržaja u (obvezno) digitalno okruženje.
Rijetki primjeri pozitivnih praksi dokaz su učinkovitog odgovora na novonastalu krizu, jednako kao i ukazivanje javnom sektoru na nedostatak adekvatne reakcije prema rastućim potrebama javnosti.
Manjak pravne zaštite pojedinaca u digitalnom okruženju
Digitalno okruženje platforma je učestalih povreda prava pojedinaca i manjkavih legislativnih okvira zaštite. Radionica će biti prilika da se sudionici upoznaju i sa studijama slučaja kompleksne mikroagresije u novim okolnostima digitalnog okruženja spram osoba s invaliditetom.
Radionica počinje u u 10.00 sati predstavljanjem sudionika, nakon čega će se od 10.30 do 11.15 sati razgovarati o pandemiji COVIDA-19 i njenom utjecaju na globalne prometne trendove i progresivni civilizacijski razvoj te o izazovima kulturnih i kreativnih industrija u okolnostima pandemije.
Od 11.15 do 12.00 sati tema će biti nacionalne mjere za preživljavanje i oporavak od posljedica COVID-19 krize, kao i o potencijalima i nedostacima kulturnih sadržaja za prijenos u digitalno okruženje.
Nakon kratke pauze, radionica se od 12.15 do 12.45 sati nastavlja gostujućim izlaganjima. Robert Tomić Zuber prikazat će primjer dobre prakse – Rplus, a od 12.45 do 13.30 sati Tino Vodanović govorit će o mikroagresijama u digitalnom okruženju.
Od 13.30 do 13.45 sati slijede pitanja i odgovori sudionika.
Predstavljanje publikacije Kuhinja različitosti
U okviru radionice bit će predstavljena i publikacija Kuhinja različitosti – presjek programa održanih u sklopu programskog pravca Kuhinja različitosti Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.
Kuhinja različitosti pravac je unutar kojeg se između ostalog i provodi projekt „Diversity Mixer – politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama“, a koji se tijekom proteklih godina bavio manjinama i migracijama kroz različita područja kulture i društvenog života, u suradnji s riječkim, uglavnom manjinskim zajednicama i društvenim skupinama. Svi sudionici će na poklon dobiti svoj primjerak te publikacije.
Radionica se održava u sklopu projekta „Diversity Mixer – politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama“ sufinanciranog kroz Program o pravima, jednakosti i građanstvu Europske unije (2014-2020).
Podijeli na društvenim mrežama