Na okruglom stolu održanom u Proizvodnom parku Torpedo bilo je riječi o temama kojima se bave ili će se u budućnosti baviti savjetodavna tijela u kojima sudjeluju mladi, a sve s ciljem kako bi upravo oni putem politike, društvenih, inovativnih i poduzetničkih aktivnosti te raznih drugih interesa postali što aktivniji sudionici društva.
Sudionici okruglog stola bili su član Savjeta mladih Luka Šegota; Enea Dessardo, zamjenik hrvatskog mladog delegata pri Ujedinjenim narodima, te stručna suradnica riječke Udruge Delta i članica Odbora za mlade Grada Opatije Sara Sušanj. Moderator okruglog stola bio je direktor Riječke razvojne agencije Porin Dario Zorić.
Informiranje i motiviranje mladih na uključivanje
Glavni zaključak na kraju rasprave bio je da se mladi što više trebaju uključiti u procese donošenja odluka koje se tiču njih, ali i kako više treba i raditi na informiranju i motiviranju mladih da se uključe u razne udruge koje se bave pitanjima mladih ljudi kao i u savjetodavna tijela.
Kako je istaknuo Luka Šegota iz Savjeta mladih Grada Rijeke, članovima ovog saziva neke od najvažnijih točaka bit će teme obrazovanja, stambena politika za mlade, zapošljavanje i samozapošljavanje mladih, kao i uključivanje u rad tijela koja odlučuju o davanju stipendija studentima. Također, objasnio je kako, što se tiče još boljeg informiranja, planiraju tijekom sljedeće godine pokrenuti i podcast u kojem bi se obrađivale mladima zanimljive teme i problemi, te kako će gradski portal Moja Rijeka postati portal za mlade koji će nuditi sadržaj namijenjen upravo toj populaciji.
Enea Dessardo objasnio je svoju ulogu zamjenika hrvatskog mladog delegata pri Ujedinjenim narodima istaknuvši kako će njegova uloga tijekom dvije godine mandata biti prikupljati informacije o tome koji su problemi i interesi mladih, kao i motivirati ih da se što više uključuju u procese donošenja odluka. Kao pozitivno, istaknuta je činjenica da se u današnje vrijeme na području Europe puno govori o zelenim politikama, održivom razvoju, klimatskim promjenama i ekologiji, temama koje sve više zanimaju i mlade u Hrvatskoj te se upravo to vidi kao dobar put, putem razgovora o tim temama, potaknuti mlade da se više angažiraju.
Kao problem na nacionalnoj razini, Sara Sušanj istaknula je kako već pet godina u Hrvatskoj ne postoji Nacionalni program za mlade te kako to može biti potencijalni problem prilikom apliciranja na neke EU projekte koji očekuju da se program veže uz Nacionalnu strategiju.
Potencijali Proizvodnog parka Torpedo
Sudionicima se na samom početku obratio direktor Riječke razvojne agencije Porin Dario Zorić koji je prisutne upoznao s radom i mogućnostima koje nudi Riječka razvojna agencija Porin kao i s djelovanjem Europe Direct Rijeka.
Također, pod vodstvom članice Savjeta mladih Grada Rijeke Nikoline Šaponje sudionici su rješavali i kratki online kviz o temama vezanima za mlade.
Nakon završetka okruglog stola za sve sudionike bio je organiziran obilazak Proizvodnog parka Torpedo.
Podijeli na društvenim mrežama