Putem Urbanog laboratorija građani mogu upoznati projekt CEKOM i isprobati sve nove proizvode i usluge razvijene kroz projekt. Također mogu besplatno preuzeti nove aplikacije, iskušati ih i ocijeniti te na taj način sudjelovati u unaprjeđivanju performansi proizvoda i usklađivanju s potrebama krajnjih korisnika – građana.
Neki od proizvoda i usluga s kojima će se građani moći upoznati su aplikacija etinerary – osobni itinerar koji korisniku pomaže planirati personalizirano putovanje ili boravak na destinaciji, aplikacija Barometar Sigurnosti koji na jednom mjestu građanima Rijeke donosi sve komunalne informacije i upozorenja o problemima u prometu, zatim Smart Waste – pametnu kantu za otpad – sustav namijenjen i komunalnim društvima i građanima koji racionalizira postupak upravljanja otpadom te brojne druge.
U rad Urbanog laboratorija građani se mogu uključiti online na stranici Urbani laboratorij, te na dvije lokacije u Rijeci – u RiHubu i u prostoru tvrtke Smart RI.
U prostoru tvrtke Smart Ri na adresi Trg svete Barbare 2 građani mogu posjetiti testni i pokazni centar projekta CEKOM-a svakog radnog dana od 8.00 do 16.00 sati te četvrtkom od 8.00 do 18.00 sati.
U prostoru RiHuba, a na adresi Ivana Grohovca 1/A, na samom ulasku u prostor, građani se s projektom CEKOM mogu upoznati putem vizualizacija i video – prezentacija projekta. Također, u prostoru RiHuba će se i javne prezentacije projekta i druga događanja vezana uz projekt. Raspored događanja u RiHubu je dostupan na online kalendaru.
O Centru kompetencija za pametne gradove
Podsjetimo, projekt CEKOM za pametne gradove je najveći hrvatski istraživačko-razvojni projekt iz područja informacijsko komunikacijskih rješenja. Usmjeren je na implementaciju koncepta pametnog grada u svaku sferu gradskog života, a jedinstveni mu je cilj podizanje kvalitete života za građane Rijeke.
Na projektu zajednički surađuje 17 privatnih i javnih poduzeća i tri institucije za istraživanje i širenje znanja koji kroz 36 proizvoda unutar CEKOM-a razvijaju rješenja za unapređenje djelovanja javne uprave, komunalnih društava, prometne infrastrukture i mobilnosti te sigurnosti grada. Nositelj projekta je tvrtka Smart Ri d.o.o.
Urbani laboratorij krajnja je faza projekta, fizičko i virtualno mjesto interakcije, okruženje za razmjenu ideja i prijedloga te platforma za dvosmjernu komunikaciju s građanima kao krajnjim korisnicima novih proizvoda i usluga razvijenih kroz projekt.
Online informacije o CEKOM-u građanima su dostupne i u proširenom formatu na web stranici Urbanog laboratorija na kojoj se može pronaći sve bitno o projektu, proizvodima i uslugama te načinima kako se uključiti u rad Urbanog laboratorija, a dodatno, građani mogu sudjelovati i u ispunjavanju online upitnika o svim proizvodima i uslugama koje razvijaju partneri na projektu.
Projekt Centar kompetencija za pametne gradove rezultat je zajedničke prijave i razrade šest istraživačko-razvojnih projekata od strane 20 partnera na temelju poziva „Podrška razvoju centara kompetencija u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“
Podijeli na društvenim mrežama