Lipanj u Art-kinu otvara posljednji film velikog autorskog ciklusa Davida Lyncha, ujedno i zasad posljednji Lynchov film, enigmatična triler-drama Unutarnje carstvo (2006). Riječ je o možda i najeksperimentalnijem djelu ovog osebujnog američkog redatelja koje su kritičari opisali kao mrežu teško pohvatljivih priča što se prostiru u svim pravcima, a zajednički im se gradivni element vrti oko odnosa glavne glumice i njezinog lika.
Već idućeg dana, 2. lipnja, na redovni program Art-kina stižu dva nova i istaknuta japanska naslova. Drama Ljubavni život Kôjia Fukade studija je suvremenih ljubavnih i obiteljski odnosa koju kritika zbog sličnog tematskog raspona uspoređuje s lanjskim dobitnikom Oscara za najbolji strani film – Drive My Car Ryusukea Hamaguchija. S druge strane, tu je i novi anime hit Suzume poznatog autora Makota Shinkaija (Tvoje ime, Vrijeme s tobom) koji je ostvario zapažen kritički i još veći komercijalni međunarodni uspjeh.
Dirljiv, duhovit i izrazito human dokumentarni film Zalagaonica Łukasza Kowalskog, na programu od 9. lipnja, prati par ekscentričnih sredovječnih biznismena i supružnika iz poljskog Bitoma koji vode vjerojatno najveću zalagaonicu u Europi čiji su zlatni dani poslovanja odavno prošli, ali njihova nada u bolje sutra još uvijek nije.
16. Subversive Film Festival, koji okuplja filmove autora koji kritički promišljaju svijet i odupiru se pasivnoj konzumaciji slika, i ove godine stiže u Art-kino s dvama pobjedničkim filmovima, u igranoj i dokumentarnoj konkurenciji. U utorak, 6. lipnja na reperotaru je najbolji film u dokumentarnoj konkurenciji festivala, film Sakupljači bilja Jumane Manne. Treći film ove vizualne umjetnice palestinskog porijekla pokazuje kako za Palestince ilegalno branje divljih biljaka postaje nenasilan čin otpora protiv izraelskog režima.
Idućeg dana, 7. lipnja, na veliko platno stiže Subversivov ovogodišnji dobitnik nagrade za najbolji igrani film Suho tlo u plamenu Joane Pimente i Adirleyja Queirósa. Ova čudesna dokufikcija donosi priču o buntovnim polusestrama u brazilskoj faveli koje ilegalno crpe naftu te u svojoj improviziranoj rafineriji prodaju benzin tajanstvenim motociklistima. Priča je to o radikalnom sestrinstvu i naftnom piratstvu te bjesomučnoj borbi jedne zajednice za preživljavanjem i postizanjem ekonomske nezavisnosti od Bolsonarove trule i fašistoidne države koja je u međuvremenu izgubila vlast.
Ratni akcijski film Sisu, na programu od 9. lipnja, priča je o obračunu finskog rudara s nacistima koji su mu tijekom povlačenja iz Finske ukrali zlato. Novi film iz radionice finskog scenariste i redatelja Jalmarija Helandera dosadašnja kritika opisala je kao razuzdano nasilan i ironično zabavan akcijski film, pronalazeći uzore u Q. Tarantinu, što se obračuna s nacistima tiče, te C. Eastwoodu i S. Stalloneu, što se portreta glavnog lika tiče.
U svoju ljetnu rezidenciju pod zvjezdanim nebom u dvorištu Kapucinskog samostana Art-kino ove godine seli od 15. lipnja u 21:30 sati kada se održava svečana riječka premijera hvaljenog ukrajinskog filma, nastalog u hrvatskoj koprodukciji, Vizija leptira Maksima Nakonečnog, premijerno prikazana na prošlogodišnjem filmskom festivalu u Cannesu. Debitantski film ukrajinskog redatelja surova je i nadrealna priča o ženi koja odbija biti identificirana kao žrtva. Uz bogat festivalski život započet na prestižnom Cannesu u sklopu kategorije Un Certain Regard, koja ističe izvrsnu autorsku kinematografiju i nove talente u industriji, među priznanjima Vizije leptira ističe se nagrada za najbolji film na Trieste Film Festivalu. U koprodukciji s hrvatskom producentskom kućom 4film, film je ostvario status manjinske hrvatske koprodukcije i osigurao potporu Hrvatskog audiovizualnog centra, a u manjim se ulogama javljaju i domaći glumci Daria Lorenci Flatz i Edvin Liverić Bassani. Riječkoj premijeri filma Vizija leptira prisustvovat će članovi filmske ekipe.
Već dan nakon, 16. lipnja u 21:30 sati, u Ljetnom Art-kinu održava se premijera kratkometražnog dokumentarnog filma O plesu koji je izgradio dom Karla Čargonje koji prati proces stvaranja šesnaeste predstave iz produkcije riječke Plesne grupe Flame kroz koju je u proteklih dvadeset godina postojanja prošlo više od tri tisuće plesača i plesačica. Premijeri će prisustvovati, uz filmsku ekipu, plesačice i plesači glupe Flame.
U utorak i srijedu, 20. i 21. lipnja u Ljetnom Art-kinu održavaju se i dva reprizna prikazivanja dugometražnog igranog prvijenaca Davida Petrovića Yunaci rocka. Ova glazbena komedija inspirirana je Rijekom i kultnom riječkom rock scenom, a prati amaterski bend iz sredine sedamdesetih godina prošlog stoljeća tijekom priprema za međunarodno rock natjecanje.
Premijeru u Ljetnom Art-kinu ima i debitantski domaći igrani film Pelikan redatelja Filipa Herakovića koji je osvojio posebnu nagradu žirija za režiju u sklopu natjecateljskog dijela programa First Feature Competition na prestižnom Tallinn Black Nights Film Festivalu. Riječka premijera filma održat će se u četvrtak, 29. lipnja u 21:30 sati uz gostovanje filmske ekipe.
Pelikan je drama s elementima komedije i govori o profesionalnom nogometašu Josipu – tumači ga Edi Ćelić, glumac riječkog HNK Ivan pl. Zajc – kojem je ugrožena karijera nakon ozljede koljena na skijanju. Ipak, njegova rehabilitacija u toplicama kreće se u posve neočekivanom smjeru. Uz Edija Ćelića u filmu, između ostalih, igraju i Marko Petrić, Lucija Barišić, Ivan Glowatzky, Tena Nemet Brankov, Stojan Matavulj te riječke kazališne glumice Tanja Smoje i Biljana Lovre.
Ulaznice
Ljetno Art-kino nalazi se u dvorištu Kapucinskog samostana Gospe Lurdske (ulaz kroz Art-kino), a u slučaju lošeg vremena projekcije se sele u dvoranu Art-kina. Ulaznice za filmove mogu se kupiti na blagajni Art-kina svakoga dana sat vremena prije početka prve projekcije ili na internetskoj stranici ulaznice.hr.
Više informacija potražite na https://www.art-kino.org/hr/
Podijeli na društvenim mrežama