Nakon dvije godine u aktivnosti projekta financiranog iz Europskog socijalnog fonda uključeno je 45 mladih osoba u NEET statusu iz Primorsko-goranske županije. Radi se o osobama koje se ne obrazuju, nisu zaposlene i ne sudjeluju u nekoj vrsti osposobljavanja.
Centar tehničke kulture Rijeka, zajedno s partnerima, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje Regionalnim uredom Rijeka, Visokom poslovnom školom PAR, Jedriličarskim klub Maxi i Sportsko- penjačkim klubom Tuhobić, osmislio je program kojem je bio cilj pomoći mladim osobama da promijene percepciju vlastite pozicije na tržištu rada te ih potaknuti da se aktiviraju kroz brojne aktivnosti koje utječu na njihovo samopouzdanje, kao i znanja i vještine potrebne za (samo)zapošljavanje. I čini se da im je to ovaj sveobuhvatni program i omogućio – 26 osoba se zaposlilo po izlasku iz programa.
Polaznici stekli diplome za tražena znanja na tržištu rada
Program im je ponudio da se obrazuju i steknu brojne verificirane i neverificirane diplome – od na tržištu vrlo traženih edukacija iz web dizajna, internetskog marketinga, projektnog menadžmenta, do ICDL-a i tečajeva engleskog i talijanskog jezika.
Kroz brojne neformalne radionice jačane su njihove vještine za traženje posla (kroz radionice izrade životopisa, motivacijskog pisma) te bolje snalaženje u novoj radnoj okolini (radionice vezane za promišljanje vlastite karijere, rada u timu, prezentacijskih vještina, upoznavanja sa selekcijskim postupkom do metoda kako preživjeti prvi dan na poslu).
Upoznati su s mogućnostima za obrazovanje i (samo)zapošljavanje koje im pruža Garancija za mlade, a kroz nekoliko radioničkih ciklusa i s osnovnim elementima financijskog poslovanja.
Sportski programi i volontiranje
Kako bi se dodatno aktivirali mladima je ponuđeno sudjelovanje u dva sportska programa – program sportskog penjanja i sportskog jedrenja – kao i mogućnost da se volonterski angažiraju u svojoj lokalnoj zajednici.
Ono po čemu je program bio poseban jest podrška mentora savjetnika koji je mlade uvodio u projekt na način da ih je testirao, razgovarao s njima o njihovoj poziciji na tržištu rada te pratio njihov proces aktivacije.
Projekt RADAR prijavljen je na javni poziv „Pronađi me!“ (UP.01.2.0.04) iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. Odlukom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Upravljačko tijelo Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.“, donijelo je 19. svibnja 2021. odluku kojom je utvrđeno da je projektu dodijeljeno 1.825.847,86 kuna uz 100% sufinanciranje Europske unije.
Svojevremeno je s radarovcima na edukaciji za voditelje brodica zaplovila i naša snimateljica Sanja Kapidžić. Više saznajte u videu!
(Foto: CTK Rijeka press)
Podijeli na društvenim mrežama