Naslovljena “Još malo dobrih vijesti”, glavna izložba Art kampa u petak i subotu, 1. i 2. rujna od 20 sati na plažu Bivio u Rijeci, kod beach bara “Empeduja” donosi sasvim nove, za ovu priliku nastale te lanjske radove umjetnica_ka povezanih s lokalnom nezavisnom kulturnom scenom i daje kvalitetan i raznolik presjek suvremene riječke vizualne umjetnosti, kao i bogat glazbeni program. Kustosica ovogodišnje izložbe je povjesničarka umjetnosti Iva Kelentrić.
Fokus na konceptu negativne pristranosti medija
Izložba “Još malo dobrih vijesti” tematski se fokusira na koncept negativne pristranosti medija, odnosno na sklonost medija da izvještavaju o negativnim nauštrb pozitivnih događaja u društvu koje posljedično oblikuje stavove i svoj položaj u svijetu na negativan način. Ovom izložbom ne dovodi se u pitanje istinitost, važnost i potreba za negativnim vijestima. Umjesto toga, cilj je potaknuti kritičko razmišljanje o informacijama koje konzumiramo, promovirati medijsku pismenost i usmjeriti perspektivu na pozitivne promjene u društvu.
“Još malo dobrih vijesti” nastavlja prošlogodišnje umjetničko okupljanje (“Malo dobrih vijesti”) koje je izložilo novonastale radove riječkih autorica i autora mlađe generacije (Nela Dunato, Xueh Magrini Troll, Marin Nižić, Stjepan Pranjković, Yan Kamov Studio), a ove im se godine priključuju i novonastali radovi Olge Dimitrijević, Lucije Polonijo, Damira Stojnića i Romine Tominić, Ive Matošića te Nike Rukavine.
Izložba uključuje žanrovski raznolika djela: video umjetnost, vizualne intervencije u prostoru te participativnu umjetnost, i poštuje vrijednu tradiciju Art kampa – umjetnosti koja s publikom dijalog vodi bez opne, u izravnom, bliskom i nenametljivom kontaktu.
Olga Dimitrijević za ovu je priliku napisala tekst “Život i smrt na Mediteranu” koji slušamo kroz audio instalaciju smještenu u idiličan morski pejzaž plaže Bivio. Upravo u ovoj scenografiji, kroz slikovite opise, autorica nas suočava s kontrastom između bajkovitih ljetnih scena i tragedija suvremenih migracija na prostoru Mediterana.
Nela Dunato u radu “Prije nije bilo bolje“ vizualno prikazuje mjerljive pokazatelje pozitivnih promjena kroz posljednjih 40 godina, u zemljama gdje te promjene imaju najveći utjecaj na dobrobit stanovništva (supsaharska Afrika i Indija).
Ivo Matošić kroz rad “Stol, stolica, slika” aranžira okoliš za doživljaj njegovog likovnog rada; plaži nadodaje elemente poput stola i stolice, kako bi stvorio neobičan, ali ugodan pop-artovski ambijent.
Lucija Polonijo predstavlja se kroz video “Eholokacija” koji prikazuje otvaranje kineskih fortune cookiesa s porukama na njemačkom jeziku. Naime, autorica je, motivirana nepovoljnim životnim okolnostima u Rijeci, odselila u Beč gdje se susreće se s izazovima prilagodbe novoj sredini, uključujući usvajanje novog jezika pa su kolačići za proricanje budućnosti, na njemačkom jeziku, simbol putovanja prema boljem životu obilježenog preprekom jezika.
Nika Rukavina predstavlja se video dokumentacijom performansna “Iluzija istine” izvedenog 2018. godine u riječkoj galeriji Kortil, u sklopu projekta Talking (about) images. Rad s jedne strane problematizira lakoću i brzinu pristupa informacijama koju jamči tehnologija, a s druge pasivnost korisnika u razlikovanju istinitog od lažnog, kao i emocionalno povezivanje slika sa stvarnošću koju te informacije predstavljaju.
Damir Stojnić i Romina Tominić kroz video rad “∀rt” koji donosi snimku njihove često posjećivane lokacije u Brseču, govore o kreiranju mogućnosti korištenja i održavanja lokacije u prirodi kao platforme za osobnu utopiju, lokacije koja nije idealna već u sebi sadrži “neugodnosti” nužne za prihvaćanje odnosa u eko-sistemu, transcendirajući vrt u mjesto s pojačanim potencijom stvarnosnog.
Među lanjskim radovima nalazi se “The Magic Box” Xueh Magrini Troll, rad koji kao infrastrukturu koristi štand na kojem se s jedne strane nalazi umjetnica, a s druge kupači plaže Bivio. Umjetnica s posjetiteljima razgovara o pozitivnim temama iz osobnog života i života Rijeke, a razgovori su inspiracija za crteže koji nastaju tijekom ovih interakcija i ostaju na dar posjetiteljima.
“Membrana” akademskog slikara Stjepana Pranjkovića, rad je koji se sastoji od pet ploha prozirnog materijala s oslikanim oblicima u boji, na postolju. Posjetitelji mogu po želji okretati plohe vodoravno ili okomito, mijenjati njihove pozicije u postolju naprijed-nazad, i tako stvoriti “svoj” rad. Odluka posjetitelja o izgledu umjetničkog rada simbolizira korištenje kritičkog mišljenja prilikom konzumacije informacija iz medija, njihovim filtriranjem.
Ilustracija “Only Bad News” Yan Kamov Studija prikaz je simbola spojenih u vrlo jasnu poruku: prekomjerno i nekritičko konzumiranje mainstream medija kao što je televizijski program dovodi do reverzibilne evolucije. Tijekom trajanja izložbe Art kampa nastaje i “Zapadni list”, ljetna kvartovska novina koja kroz razgovore s kupačima plaže Bivio nastaje na licu mjesta, a kreiraju je članice i članovi Urbanog separea.
Glazbeni program
Svake od večeri nakon vodstva kroz radove s kustosicom i autorima_cama, koje kreće u 20 sati, održava se i glazbeni program Kluba Manual za koji su u petak 1. rujna zaslužni DJ-i Monotask i one n, a u subotu 2. rujna Mile Hund i Qasim.
Projekt provodi Novi turizam d.o.o i Udruga 4/4 u sklopu programa Ljeto na Kantridi, a podržavaju ga Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija. Ulaz je besplatan!
(Foto: Udruga 4/4 press)
Podijeli na društvenim mrežama