U sklopu projekta Vijeća građana Rijeke tijekom sedam susreta tijekom ove jeseni 34 nasumično odabranih građanki i građana Rijeke raspravljat će o mogućnostima mjesne samouprave i donijeti preporuke za unapređenje rada mjesnih odbora u Rijeci, odgovarajući na pitanje „Kako Grad Rijeka može unaprijediti sustav mjesne samouprave i povećati sudjelovanje građana u razvoju lokalne zajednice?“.
Pokretač projekta Vijeća građana Rijeke je Grad Rijeka. Rad Vijeća građana Rijeke priprema i koordinira Udruga za razvoj civilnog društva SMART uz podršku Grada Rijeke i Zaklade Friedrich Ebert.
Pionirski projekt
„Ovo je pionirski projekt u Republici Hrvatskoj, koji implementiramo upravo u Rijeci. Radi se o našoj namjeri da aktivnosti i participacija građana u Gradu Rijeci budu izraženiji, odnosno kroz ovaj participativni model sudjelovanja građana pokušavamo poboljšati sustav naše mjesne samouprave“, kazao je gradonačelnik Marko Filipović.
„Pozivam Riječanke i Riječane koji će kroz nekoliko dana dobiti pozivno pismo na svoju adresu, da se odazovu pozivu i sudjeluju u procesu koji će uključivati učenje, potom konzultacije i raspravu, kao i donošenje preporuka. Preporuke ćemo, koliko budu dozvoljavali okviri proračuna, realizirati, ali mislim da je puno bitniji cilj provođenja Vijeća građana Rijeke potaknuti i unaprijediti demokraciju u Hrvatskoj, počevši od Rijeke,“ kazao je gradonačelnik Filipović.
Sonja Schirmbeck: Putem vijeća građana demokracija je dovedena na vaša vrata
Direktorica Zaklade Friedrich Ebert za Hrvatsku i Sloveniju Sonja Schirmbeck naglasila je kako je Vijeće građana Rijeke jedan od najuzbudljivijih projekata koje je Zaklada ikad predstavila.
„Danas vidimo kako se većina demokracija u svijetu bori s krizom u vidu reprezentacije i legitimiteta. Ono što vidimo da su se pojedinci, ali i cijele grupe građana isključile iz procesa sudjelovanja u izborima. Radi se o začaranom krugu: ako ne izlazite na izbore, ne glasujete i ne birate, netko drugi će svejedno donijeti tu odluku umjesto vas i vaši interesi više neće biti zastupljeni. Stoga, ono što moramo napraviti je demokratizirati demokraciju, privući upravo one koji su prestali sudjelovati, koji su prestali glasovati. Ima različitih metoda kako se mogu oni koji ne sudjeluju u procesima donošenja odluka ponovno uključiti u politički proces, a jedan od njih je i vijeće građana. Smatramo da je projekt Vijeća građana Rijeke odlična metoda, jer demokracija je dovedena do vas, na vaša vrata, i ako budete imali sreće, primit ćete gradonačelnikovo pismo koje vas poziva da sudjelujete u procesu“, poručila je direktorica FES-a Schirmbeck.
Voditelj programa Igor Bajok iz Udruge Smart najavio je kako će sva zainteresirana javnost svoje mišljenje o razvoju mjesne samouprave, koje će biti upućeno vijećima građana kao jedan od izvora za daljnju raspravu, moći izreći putem e-konzultacije koja će biti objavljena na mrežnim stranicama Grada Rijeke.
Što će se događati nakon ubacivanja pisama na tisuću nasumično odabranih adresa?
Nakon što do kraja tjedna budu ubačena pisma, slučajno odabrana kućanstva nakon toga će, u razdoblju do 10. listopada 2023. godine, u popodnevnim satima i vikendom, obilaziti educirani anketari, kojima će građani iskazivati svoju spremnost na sudjelovanju u Vijeću građana. Sudjelovanje u Vijeću građana Rijeke je dobrovoljno.
Kako je cilj da Vijeće čine građani i građanke različite dobi, spola i mjesta stanovanja, koji će predstavljati Rijeku „u malom“, unaprijed je definiran redoslijed osoba prema spolu i dobi koje se, u nekom odabranom kućanstvu, pozivaju na sudjelovanje u VGR-u. Metodologiju nasumičnog izbora građanki i građana u Vijeće građana Rijeke izradila je Udruga za razvoj civilnog društva SMART, uz pomoć i podršku Maje Močibob iz obrta Stratofsfera.
Na konferenciji za novinare, upotrebom aplikacije za rendomiziranje te posebno izrađene metodologije, izabrane su adrese na koje će biti upućena pozivna pisama:
Uz pozivno pismo bit će priložena i brošura s osnovnim pitanjima i odgovorima o ustrojavanju, svrsi i radu ovog neformalnog tijela građana i građanki.
Sve informacije o vijeću građana nalaze se na internetskoj stranici www.vijecegradanarijeke.org, gdje se može saznati:
- što je vijeće građana,
- kako se bira Vijeće građana,
- tko može, a tko ne može postati član Vijeća građana,
- koji će biti zadatak Vijeća građana,
- što je mjesna samouprava i zašto će se Vijeće građana Rijeke baviti tom temom,
- koje su četiri faze rada Vijeća građana,
- koja je uloga članova vijeća građana,
- u kojoj su mjeri pokriveni troškovi sudjelovanja.
Podijeli na društvenim mrežama