Film svima 2024: Kreće 9. izdanje jedinog inkluzivnog filmskog festivala posvećenog hrvatskom filmu te najava predstavljanja Smjernica za inkluzivne kulturne prakse
Od svog prvog izdanja 2016. Film svima, projekt udruge Filmaktiv i partnera, Udruge gluhih i nagluhih PGŽ, Udruge slijepih PGŽ i udruge Kultura svima svugdje, posvećen je inkluziviranju naslova na hrvatskom jeziku. Projektom je kreirana baza inkluzivnih filmova, Film svima Medijateka koja s ovim izdanjem broji ukupno 71 film — od klasika poput Tanhoferovog H-8 ili Reljinog Vlaka u snijegu, pa sve do Slijepčevićevog Čovjeka koji nije mogao šutjeti ili Hušmaničinog Radije bih bila kamen.
Kroz ovogodišnje, 9. izdanje, održano je već 9 projekcija, a u Međunarodnom tjednu gluhih i nagluhih osoba bit će održano još 7 projekcija, od čega 3 otvorene za javnost:
— u petak, 27. 9. u 20:00 inkluzivna projekcija filmova u Gradskoj knjižnici Rijeka, riječke premijere filmova Žarko, razmazit ćeš dite, braće Popović i Tisje Kljaković Braić, nagrađenog na ovogodišnjem Animafestu te Radije bih bila kamen, Ane Hušman, nagrađenog na ovogodišnjem Međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu, ponovnu projekciju filma Srebrne, Barbare Babači te canneskog pobjednika Čovjek koji nije mogao šutjeti Nebojše Slijepčevića (Antitalent).
— u subotu, 28. 9. u 11:00 inkluzivna projekcija animiranog filma Nema mjesta, Jelene Oroz, riječka premijera uz edukaciju znakovnog jezika u Dječjoj kući u prostoru Kontejner
— u subotu, 28. 9. u 20:00 inkluzivne premijere filmova u UGIN Filmskom vrtu, prvom pop-up inkluzivnom kinu na otvorenom u Hrvatskoj, na adresi Viktora Cara Emina 9, filmovi 1001 noć, Ree Rajčić te Sedmo nebo redateljice i novinarke Jasne Nanut.
Uz projekcije premijernih izdanja inkluzivnih verzija filmova kao i riječke premijere filmova, u petak, 27.9. s početkom u 18:00 u Dvorani susreta Gradske knjižnice Rijeka bit će predstavljene Smjernice za inkluzivne kulturne prakse autorica Marte Baradić, Dunje Matić Benčić, Maje Krištafor, Maje Ogrizović i Inkluzivnog kulturnog vijeća mladih Kultura svima izdane kroz projekt Kultura svima, Impact4Values. Smjernice su namijenjene svima zainteresiranima za inkluziju kao i inkluzivne kulturne prakse te su zamišljene kao dokument u nastajanju, prilagodljiv različitim praksama. Predstavljanje će biti simultano prevedeno na hrvatski znakovni jezik te je prostor dostupan osobama otežanog kretanja.
Ulaz na sve aktivnosti Film svima i Kultura svima je slobodan, a filmovi dostupni osobama oštećena sluha i vida.
O filmovima:
Radije bih bila kamen (2024.)
Ana Hušman, Pangolin i Bonobostudio,
eksperimentalni film, 24′
nagrada: Međunarodni filmski festival u Rotterdamu
Kroz protagonistkinju Malu Jelu film prepričava događaje koji su obilježili generaciju i odredili budućnost krajolika Like, zanemarenog i slabo naseljenog dijela Hrvatske. Životni uvjeti i događaji koji su odredili budućnost krajolika uvjetovali su i živote stanovnika, njihove samoće, odnose, mogućnosti, strepnje i nadanja. Mala Jela utjelovljuje više ženskih lica u obitelji koju dominatno čine žene: majku, baku, sestru, tetke.
__________________________
Žarko, razmazit ćeš dite (2024.)
Veljko i Milivoj Popović u suradnji s Tisjom Kljaković Braić, Prime Render Studio i Bonobostudio
animirani film, 13’
nagrada: Animafest Zagreb
U filmu se nižu uspomene na jedno djetinjstvo u Splitu osamdesetih godina. Priče su to koje se prepričavaju nakon nedjeljnog ručka kad su svi dobre volje, priče pune emocija koje lako prepoznajemo. No iznad svega, film je dirljiva posveta ljubavi jednog djeda i bake koji su davali sve od sebe da njihova unučica ne skida osmijeh s lica.
__________________________
Sedmo nebo (2023.)
Jasna Nanut, 15 art,
igrani film, 88′
Nino Radman je čovjek s previše žena i premalo vremena, hodajući recept za katastrofu. Pokušavajući priznati ženi da se zaljubio u drugu, traži pomoć „stručnjaka“ čiji ga savjeti vode u još veći kaos. U strahu od žene, Ninova paranoja sve više raste, a on se pretvara u tempiranu bombu. Hoće li trijumfirati ili krahirati, otkriva ova komedija neočekivanih obrata, u kojoj je samo jedna stvar veća od Ninovih problema – njegov tlak.
__________________________
1001 noć (2023.)
Rea Rajčić, Eclectica
dokumentarni film, 13’
nagrada: Međunarodni filmski festival u Torontu — Short Cuts
Film 1001 noć priča o Emi (85) i Maji (80), najvjernim gledateljicama i najsmiješnijim kritičarkama turskih sapunica. Svaku večer posljednjih pet godina Ema i Maja provode zajedno gledajući turske serije u Eminom stanu u Splitu. Ovo je priča o mikrokozmosu koji ponekad nastane tamo gdje se najmanje nadamo, onda kad ga najviše trebamo. I o jednom prijateljstvu koje je počelo kad je sve drugo završilo.
__________________________
Srebrne (2024.)
Barbara Babačić, Filmaktiv
dokumentarni film, 26’
Intenzivan portret bolivijskih žena koje žive mizeran život unutar rudarske zajednice pokraj grada Potosija. Sniman tijekom mjesec dana 2014. godine, film istražuje ženski doprinos u ekonomiji rudnika, dok istovremeno problematizira njihovu marginalizaciju i stigmatizaciju unutar andske kulture. Redateljica Barbara Babačić postavlja pitanja o ekonomskim teretima koje ove žene nose te istražuje kulturne norme koje ih čine nevidljivima u društvu.
__________________________
Nema mjesta (2024.)
Jelena Oroz, Bonobostudio,
animirani film, 6′
U ovom filmu auti imaju noge. Možda si zbog toga daju za pravo koristiti nogostupe kako ih volja. Nema mjesta, ali možemo li postati obzirniji?
__________________________
Pukotine (2020.—2022.)
Judita Gamulin za PKTN
Serija kratkih dokumentaraca o pričama mladih koji otvoreno pokazuju svoju ranjivost, ali i strastvenost, svoje povrede i pukotine, ali i mogućnost zacjeljenja istih.
- Dina Levačić (2020) 5’38”
- Luka Baković (2020) 3’08”
- Sara Pukanić (2020) 4’59”
- FIXER 01 / dečki u ringu (2021) 7’24”
- FIXER 02 / dečki u rigu (2021) 5’09”
- FIXER 03 / cure (2021) 8’29”
- FIXER 04 / cure (2021) 7’02”
- Iggy Zdjelarević (2021) 6’27”
- FIXER 05 / Petrinja (2021) 13’17”
- Helena Kanini Kiiri / plesačica 4’49”
- FIXER 06 / razvod braka 17’57”
- Dea ex machina / Ortoreksija (2022) 4’25”
Film svima, projekt udruge Filmaktiv, Udruge gluhih i nagluhih PGŽ, Udruge slijepih PGŽ, Hej! i udruge Kultura svima svugdje podržavaju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Rijeka, Hrvatski audiovizualni centar i Primorsko-goranska županija.
Projekt udruge Filmaktiv, naziva Kultura svima financiran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Financirano sredstvima Europske unije.
(Film svima u Benčiću / Foto: Lara Čakarić)
Podijeli na društvenim mrežama