Uoči Međunarodnog dana tolerancije, Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“ započela je digitalnu kampanju naziva „Sigurnost počinje s nama“ s namjerom podizanja vidljivosti problematike LGBTIQ fobije u obrazovanju, ukazivanja na štetnost LGBTIQ fobičnog govora te osnaživanja LGBTIQ+ učenika/ica.

Najnovija istraživanja pokazuju da škole u Hrvatskoj nisu sigurna mjesta za LGBTIQ+ mlade. Čak 20 % ispitanih LGBTIQ mladih je doživjelo verbalno nasilje od strane nastavnog i stručnog osoblja u srednjoj školi, a njih 77 % je tijekom srednje škole bilo više puta ili često izloženo homo/transfobičnim komentarima svojih vršnjaka/inja (Iskustva i potrebe mladih LGBTIQ osoba u Hrvatskoj, 2022.). Također podaci Agencije Europske unije za temeljna prava iz 2024. kažu kako 40 % LGBTIQ osoba tijekom školovanja nije osjetilo nikakvu podršku ili zaštitu, a 30 % LGBTIQ mladih u Hrvatskoj u dobi od 15 do 17 godina pokušalo je suicid.

Ana Ajduković, koordinatorica programa iz udruge LORI, objašnjava zašto su se odlučile upravo na ovu kampanju: “Govor mržnje te LGBTIQ fobičan govor još uvijek se ne shvaća dovoljno ozbiljno, ali on ostavlja dugoročne posljedice. Kod mladih koji su meta nasilja može doći do povećane razine psihološkog stresa, nižeg samopoštovanja, veće razine anksioznosti, izoliranja, pokušaja samoubojstva i drugo. Zato posebno želimo skrenuti pažnju na ozbiljnost govora i verbalnog nasilja u okruženjima koja bi trebala biti sigurna i jednaka za sve mlade, a to su svakako odgojno obrazovne institucije.”

Kampanja pored empirijskih podatka iznosi i osobna iskustva, stvarne priče i izjave queer mladih osoba koja govore o doživljenom nasilju ili strahu zbog toga tko su/ili koga vole, poput iskustva ovog mladog trans muškarca:

 “17 mi je godina. Na nastavi nitko ne izgovara „LGBT“. Na biologiji se gej muškarci spomenu jednom, u kontekstu spolnih bolesti. Polako se autam vršnjacima, ali cijelo me vrijeme strah da se nešto loše ne dogodi. Iza leđa čujem da me nazivaju „ono“, kao što su to radili i nekadašnjoj učenici. Ne znam kome se obratiti (…)

Više o iskustvu mlade trans osobe (25) u školi, volonter u udruzi LORI, pročitajte OVDJE.

Pored ukazivanja na štetnost LGBTIQ fobičnog govora, dio sadržaja kampanje usmjeren je osnaživanju LGBTIQ+ učenika/ica a kako bi znali gdje i kako prijaviti ovu vrstu nasilja te kome se mogu obratiti za pomoć. Poseban je naglasak na informiranju LGBTIQ+ mladih iz manjih gradova i ruralnih sredina u kojima je odrastanje dodatni izazov s obzirom na (čestu) konzervativnost sredine i nedostatak izvora podrške.

Podržite kampanju dijeljenjem glasa o njoj sve do Međunarodnog dana ljudskih prava (10. prosinca) i pomognite u širenju svijesti o štetnosti LGBTIQ fobičnog govora, kao i da informacije o izvorima podrške dođu do što većeg broja mladih.

Možete ju pratiti na LORI web stranici te na LORI društvenim mrežama, OVDJE (IG) i OVDJE (FB), #sigurnostpočinjesnama.

Kampanja je dio projekta Jednakost i sigurnost u školskim klupama sufinancirana sredstvima Europske unije kroz program Impact4Values.

(Foto: Udruga LORI press)