Kako se navodi u priopćenju Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku, poziv je upućen pojedincima iz Bugarske, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Albanije, Grčke, Sjeverne Makedonije, Turske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova i Rumunjske, s najmanje dvije godine scenskog iskustva kao izvođači, a koji su ujedno i koreografi u usponu s barem jednim javno predstavljenim radom. Dobne granice za prijavu nema.
Domaćin radionice, Nacionalni centar za ples Bukurešt, financijski će pokriti radionicu, putne troškove i smještaj, a ukupno će ugostiti 27 osoba.
Rok za prijave: 29. prosinca 2024., 23:59 CET
Obavijest o odabiru bit će poslana do 17. siječnja 2025.
Prijavnica: OVDJE
Rezidencijalni dio u Bukureštu: 6 dana (7. – 12. travnja 2025. // datumi putovanja 6. – 13. travnja 2025.)
Prije radionice sudionici će biti pozvani da sudjeluju na dva uvodna Zoom sastanka (datumi će biti naknadno određeni).
O radionici
Program je zamišljen kao laboratorijski/majstorski tečajevi koji se održavaju svaki dan od 7. do 12. travnja od 10 do 16 sati. Sadržat će grupne sastanke i nastavu interdisciplinarnih tehnika, kompozicije, tekstualne i vizualne dramaturgije te umjetničko-istraživačkog procesa.
Mentori su Patricia Apergi (GR) – koreografkinja, voditeljica plesne družine Aerites, Rita Góbi (HU) – plesačica koreografkinja, učiteljica plesa, osnivačica Góbi Dance Company, Joana Leśnierowska (PL) – slobodna kustosica koreografije, vizualna dramaturginja, skladateljica svjetla i prostora, kreatorica performansa, Mădălina Dan (RO) – koreografkinja, izvođačica, učiteljica plesa, te Simona Deaconescu (RO) – koreografkinja i redateljica koja radi u različitim žanrovima i formatima.
Tijekom radionice odabranim sudionicima ponudit će se prilika prisustvovati večernjim predavanjima-izvedbama nastavnika uključenih u radionice i uključit se u profesionalno umrežavanje.
Radionica za koreografiju u Bukureštu ponudit će koreografima u usponu alate za razvoj i produbljivanje vlastite umjetničke prakse i razmjenu znanja u multikulturalnom okruženju.
Glavne aktivnosti radionice uključuju razmjenu razvojnog i suradničkog rada na izradi izvedbi koje koriste multidisciplinarne, tehničke, kontekstualne, teorijske ili konceptualne strategije za skladanje te interdisciplinarne i praktične pristupe istraživanju skladanja za umjetnike. Ishodi učenja radionice podržat će sposobnost pojedinog sudionika da koristi niz skladbenih alata, strategija i tehnika za vlastiti i zajednički rad, uključenih u širi kontekst kompozicijskih strategija i taktika, kako bi stekli znanje potrebno za vlastiti umjetnički razvoj od drugim disciplinama i pristupima.
Ovaj trening će pomoći mladim koreografima da steknu više iskustva o procesu i suradnji s različitim profesionalcima kada je njihov rad u procesu postavljanja i predstavljanja.
O plesnom projektu
Moving Balkans novi je europski projekt koji okuplja plesne organizacije s Balkana. Misija platforme je uzdignuti suvremeni ples u regiji i konkurentno ga pozicionirati unutar Europe. Kroz regionalnu partnersku mrežu, izložbe, inicijative za mobilnost umjetnika, radionice, sukreacije i aktivnosti izgradnje kapaciteta, nastojimo osnažiti plesne profesionalce i podići svijest o živahnoj plesnoj sceni na Balkanu.
Projekt je podržan od strane Europske unije.
Podijeli na društvenim mrežama