SEMINAR: FOTOGRAFIJA, Michael Diemar, fotografski savjetnik, galerist, pisac i kritičar iz londonske galerije Diemar/Noble Photography održat će dvodnevna predavanja o svim aspektima fotografije od njenog početka 1839. do danas. U sklopu seminara, 2. srpnja u 17 sati, Anthony Penrose održat će predavanje o Lee Miller.
2. i 3. srpnja 2010., od 10 – 17 sati, Gradska vijećnica. Kotizacija: 50 kn
izložba – MARCUS DOYLE, Noćna fotografija
8. srpnja – 10. kolovoza 2010., Mali salon
radionica – MARCUS DOYLE, fotografska radionica s naglaskom na noćnoj fotografiji.
9. i 10. srpnja 2010., Mali salon, kotizacija: 300 kn
FOTOGRAFIJE IZ KOLEKCIJE MARINA CETTINE
17. lipnja – 5. srpnja 2010., Mali salon Otvorenje: 17. lipnja u 20 sati Kolekcija Marina Cettine obuhvaća značajna imena meñunarodne i hrvatske suvremene umjetnosti. Marino Cettina galerističku je praksu započeo sredinom 80¬ih, a misiju galerije formulirao promocijom svjetski relevantnih umjetnika u Umagu. Vrlo brzo i neposredno ušao je u svijet privatnog galerizma surañujući s velikim imenima poput Leo Castelli gallery, Luhring Augustine gallery i Paula Cooper gallery iz New Yorka te galerija Interim i White Cube iz Londona. Meñunarodno priznanje dobio je pozivima na svjetske sajmove umjetnosti (Gramercy Park Art Fair u New Yorku, RIPARTE u Rimu, ARCO u Madridu, milanski Trijenale fotografije PHOTOEUROPE, Art Vilnius). Nakon njegove prerane smrti (1998.), djelatnost nastavlja supruga Dezi. Fotografi kolekcije Marina Cettine su Goran Bertok, Rajko Bizjak, Boris Cvjetanović, Sandro Đukić, Uroš Đurić, Marina Gržinić, Aina Šmid, Masaki Hirano, Irwin, Ivana Keser, Ivan Kožarić, Zoe Leonard, Marko Modic, Jack Pierson, Igor Rončević, Neli Ružić, Andres Serrano, Sofija Silvia, Olja Stipanović, Ksenija Turčić, i Ivana Vučić.
Otvorenje: 30. lipnja 2010. u 20 sati
RIJEČKI FOTOGRAFI 1950.–1980. Iz fotografske zbirke Muzeja grada Rijeke 30. lipnja – 31.kolovoza 2010., Muzej grada Rijeke U kratkom razdoblju svoga postojanja, Muzej grada Rijeke, osnovan 1994., sakupio je impozantan broj od gotovo 6.000 fotografija i negativa, što referentnu zbirku čini najbrojnijim dijelom fundusa. Fotografije datiraju od najstarije raritetne dagerotipije do suvremenog doba, a meñu autorskom su fotografijom najzastupljeniji riječki autori. Na rad poslijeratne generacije druge polovice 20. stoljeća podsjeća i ova izložba u sklopu Rijeka Foto Festivala. Riječ je o protagonistima riječke fotografske scene, mahom vezanima uz rad Fotokluba Rijeka, uz Color, najznačajnijega gradskog amaterskog fotografskog kluba. Ovaj izbor obuhvaća fotografije Maksa Peča, Viktora Hreljanovića, Ervina Debeuca, Borislava Ostojića, Mladena Batoryja, Ante Škrobonje, Andreje Zuannija, Ljiljane Sundać Zuanni, Istoga Žorža, Krešimira Pavića, Miljenka Marohnića, Ranka Dokmanovića, Egona Hreljanovića, Blagoja Marinskog, Rina Gropuzza i Rudolfa Zambellija. U razdoblju od 1950. do 1980. ovi autori pretežno istražuju i razvijaju crno¬bijelu fotografiju, u žanrovskom rasponu od dokumentarne i reportažne do umjetničke i eksperimentalne.
LEGENDARY LEE MILLER
(Elizabeth ‘Lee’ Miller, Lady Penrose: 1907–1977)
www.leemiller.co.uk
1. srpnja – 14. kolovoza 2010., MMSU
Otvorenje: 1. srpnja u 20 sati
(Elizabeth ‘Lee’ Miller, Lady Penrose: 1907 –1977) Lee Miller je stvorila veliki broj snažnih i nezaboravnih fotografija 20.stoljeća, od portreta svojih prijatelja kao što je to bio Pablo Picasso, do onih fotografija koje je stvorila kao korespondent Američke vojske za vrijeme Drugog Svijetskog Rata. Nezaboravne su njene slike Londonskog Blitza, oslobañanja Pariza, koncentracijskih logora Buchenwald i Dachau. Kao uspješni model visoke mode, i jedna od najljepših žena svog vremena, proslavila se najprije u New Yorku 1920. godina a zatim u Parizu gdje nastavlja raditi kao model i postaje muza poznatih umjetnika. Počinje se ozbiljno baviti fotografijom. U Parizu dijeli studio sa Man Rayom, koji je imao veliki utjecaj na njenu rad. Kao profesionalni fotograf putuje svijetom za Američki Vogue; poznate su fotografije iz Francuske, Egipta i New Yorka, a najviše je poznata po svojim duhovitim Nadrealističkim slikama. Izložba ‘Legendary Lee Miller’ u MMSU inaugurirati će festival fotografije, FotoRijeka 2010 – prvi takav festival u Hrvatskoj ¬sa retrospektivom od 96 vrhunski fotografija, izrañenih po meñunarodnim muzejskim standardima (sve su fotografije izrañene iz originalnih negativa koji su pohranjeni u Arhivu Lee Miller). Ta je putujuća izložba izazvala neviñeno zanimanje publike u svim gradovima gdje je do sada izlagana a poznati The Artnewspaper ju svrstava u najposječenije (fotografske) izložbe na svijetu u 2008.
Seminar: FOTOGRAFIJA, Michael Diemar iz londonske galerije Diemar/Noble Photography.
U sklopu seminara Antony Penrose održat će predavanje o Lee Miller.
2. i 3. srpnja 2010., od 10-17 sati u Gradskoj vijećnici (pauza za ručak: 13¬14 sati)
Michael Diemar je fotografski savjetnik, pisac i kritičar, autoritet fotografije 19. i 20. stoljeća i predavač. Osnivač je Diemar/Noble Photography ¬fotografske galerije u centru Londona, koja se bavi promocijom meñunarodne fotografije. Kotizacija: 50 kn.
Seminar će obrađivati referentnu i aktualnu problematiku područja suvremene fotografije:
SUVREMENA FOTOGRAFIJA
Što je suvremena fotografija?
Kako ‘čitati’ fotografiju
Tekst i slika
Što je ikoničko u suvremenoj fotografiji?
Film ili digitalno?
Digitalna distribucija i vlasništvo fotografija u digitalnom svijetu
Autori u digitalnom svijetu
Estetika suvremene fotografije
Interpretacija kolor¬fotografije
SAKUPLJANJE FOTOGRAFIJA I FOTOGRAFSKO TRŽIŠTE
Povijest fotografije i suvremeno fotografsko tržište
Koje su razlike i kako prepoznati vintage, kasniji i posmrtni print
Neograničena ili ograničena naklada
Uspon kolor¬fotografije kao umjetničkog medija
Masovni mediji kao galerija, avangarda 20. stoljeća i knjiga fotografije
Kako čuvati vlastitu kolekciju: kako s njom rukovati, uramiti je i spremiti te kako ju sačuvati Stvaranje vlastite kolekcije
FOTOGRAFIJA 19. STOLJEĆA
Pojava fotografije, William Henry Fox Talbot i Louis Daguerre
Estetika fotografije 19. stoljeća
Fotografija kao umjetnost i poduzetništvo
Katalogiziranje i klasificiranje svijeta pomoću fotografije
Marcus Doyle
www.marcusdoyle.co.uk
Noćna fotografija
8. srpnja – 10. kolovoza 2010., Mali salon
Otvorenje: 8. srpnja u 20 sati
Urbani pejzaži Marcusa Doyla bave se okolinom koju čovjek mijenja eksploatira. Njegove fotografije pokazuju ožiljke ljudskog djelovanja ali bez ljudi. Nakon tri godine u Sjedinjenim Američkim Državama, koje je proputovao uzduž i poprijeko, proizvodi ogromnu količinu fotografija, uključujući slike legendarnog napuštenog ljetovališta Salton Sea.
Njegovi pejzaži istražuju mjesta koja su često zanemarena, a noćna fotografija otkriva svijet posebne atmosfere gdje se ono obično pretvara u neobično i nestvarno. To postiže kamerom velikog formata i dugotrajnim i strpljivim čekanjem (katkada satima i danima) na onaj pravi moment, pravo svijetlo. Posebna upotreba boja i oko istrenirano za detalje daju Doylovim slikama bezvremensku kvalitetu.
9. i 10. srpnja 2010., Marcus Doyle, radionica s naglaskom na noćnoj fotografiji, Mali salon
Kotizacija: 300 kn
Podijeli na društvenim mrežama