Nakon petogodišnje srpske okupacije, oslobođanje Knina izazvalo je oduševljenje diljem Hrvatske, budući da je taj grad bio središte i simbol srpske pobune, koja je počela u ljeto 1990. blokadom hrvatskih prometnica, a s vremenom je prerasla u zvjerske napade na hrvatske gradove i sela te ubijanje i protjerivanje nesrba, u čemu je lokalnim Srbima pomagala i JNA.
Za Hrvatsku politički i gospodarski neodrživo stanje promijenila je Oluja, koja je počela u petak, 4. kolovoza, u pet sati ujutro.
Za samo 84 sata hrvatske vojne i redarstvene snage oslobodile su nešto manje od 10.500 četvornih kilometara, gotovo petinu države, što je utjecalo na završetak rata u Bosni i Hercegovini (BiH) te mirnu reintegraciju Podunavlja u ustavno-pravni poredak Hrvatske.
Središnja svečanost Dana pobjede i ove će se godine održati u Kninu, pod sloganom “Svi zajedno”, u organizaciji ministarstava obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, unutarnjih poslova te obrane.
U svečanosti će i ove godine sudjelovati predsjednici države, vlade i Sabora Ivo Josipović, Jadranka Kosor i Luka Bebić, koji će s predstavnicima braniteljskih udruga ujutro položiti vijence i zapaliti svijeće na gradskom groblju u Kninu.
Državni vrh potom će nazočiti ceremoniji podizanja državnog stijega na kninskoj tvrđavi, a stijeg će ove godine, uz aktivne vojnike i policajce, podići i skupina od 30 ratnih veterana.
Svečanost će se nastaviti mimohodom branitelja i hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata te postrojavanjem svečanih postrojbi MORH-a, MUP-a i razvojačenih branitelja na gradskom stadionu.
U crkvi Gospe Velikog hrvatskog zavjeta služit će se misa.
Podijeli na društvenim mrežama