Liga protiv raka upravo u studenom pojačava svoje aktivnosti s ciljem pobuđivanja interesa građana za prevenciju zloćudnih bolesti.
Prema riječima savjetnice u Odjelu za zdravstvo i socijalnu skrb Karle Mušković, Grad Rijeka već godinama podržava organizaciju Mjeseca borbe protiv raka, kao i niz projekata i programa čiji je cilj prevencija malignih bolesti, koje se nalaze na drugom mjestu bolesti od kojih Riječani najčešće umiru.
Svakog se dana u Hrvatskoj dijagnosticira 57 novooboljelih od raka, a 36 ih umreMr.sc. Ira Pavlović-Ružić, dr.med., dopredsjednica Lige protiv raka govorila je o brojkama – trenutno postoje podaci za 2008. godinu. Iako su podaci za 2007. godinu pokazivali tendenciju smanjenja broja umrlih od raka, u 2008. godini ponovno je zabilježen porast. Tako je na razini države u 2008. godini od raka umrlo 427 osoba više nego godinu ranije, što znači da je od raka umrlo preko 13 tisuća osoba. Rak i dalje odnosi četvrtinu oboljelih, nalazi se na drugom mjestu razloga smrti, a porazan je podatak da je Hrvatska na drugom mjestu po smrtnosti od raka u Europi: dok je u Europi broj smrti iznosi 173 na 100.000 stanovnika, u Hrvatskoj od raka umiru 173 osobe na 100 stanovnika. Primorsko-goranska županija se, uz Zagrebačku i Istarsku, nalazi u vrhu županijama u kojem ljudi najčešće obolijevaju od raka.
“Svakog se dana u Hrvatskoj dijagnosticira 57 novooboljelih od raka, a 36 ih umre. Čak 25% smrti u Hrvatskoj uzrokovano je upravo rakom, u prvom redu raka dišnih organa i pluća, a potom raka debelog crijeva,” kazala je dr. Pavlović-Ružić, istaknuvši kako se brojke ne bi trebale biti toliko alarmantne, jer se rak u 95% slučajeva može spriječiti ako je dijagnosticiran u prvom stadiju.
Dr. Pavlović-Ružić naglasila je kako svatko od nas može puno učiniti za svoje zdravlje, u prvom redu njegovanjem zdravog načina života, koje uključuje i prestanak pušenja te odazivanjem na preventivne preglede. Naime, iako je rak debelog crijeva u 95% izlječiv u prvom stadiju bolesti, tek 15% pozvanih se odaziva na besplatnu dijagnozu, koja se provodi u sklopu Nacionalnog programa otkrivanja raka debelog crijeva. Programom su obuhvaćene muškarci i žene u dobi od 50 do 74 godine, svake druge godine.
Predsjednik udrug, prim. Branimir Krenajz, dr.med., najavio je program Mjeseca borbe protiv raka:
* srijeda, 3. studeni u 17,30 sati u Gradskoj vijećnici, Korzo 16
Predstavljanje novoosnovanog kluba “MIRTA”, riječ predsjednice kluba Gordane Rena
“Rizični čimbenici kod ginekološkog tumora”, predavanje i razgovor vode: dr. Ružica Karnjuš i dr. Ani Mihaljevic-Ferar, voditeljica kluba
* srijeda, 10. studeni u 17,30 sati u Gradskoj vijećnici, Korzo 16
Istinite priče članova Lige i klubova:
“Posjet čovječuljka”- produkcija ISTRA FILM – Rijeka, autorica scenarija Biserka Dunić
“Novi glas”- bend – sto se može kad se hoće, informacije i razgovor vodi dr. Robert Ticac, voditelj Kluba laringektomiranih
* srijeda, 17. studeni u 17 sati u Gradskoj vijećnici, Korzo 16
“Anemija (slabokrvnost)”, predavanje i razgovor s prof.dr.sc. Borisom Labarom
moderatorica: Natasa Ribić, tajnica Kluba liječenih od leukemije i limfoma
* srijeda, 14. studeni u 17,30 sati u Gradskoj vijećnici, Korzo 16
“Ljekovito bilje i liječenje zloćudnih bolesti”, predavanje i razgovor vodi homeopat Ivan Lesinger
Mjesec borbe protiv raka obilježava se ne samo s ciljem prevencije, već i informiranja kako suvremenom terapijom zaustaviti i zaliječiti tijek bolesti, mogućnostima liječenja i ponašanja članova obitelji putem međusobnog organiziranog kontaktiranja u klubovima Lige protiv raka PGŽ-a (Klub žena operiranih dojki Nada, Klub liječenih od leukemije i limfoma, Klub laringektomiranih osoba te Klub žena liječenih od liječenih od ginekoloških malignih bolesti MIRTA) ili prijavom za individualne besplatne savjete koje Liga organizira. Informacije se mogu dobiti na tel. 051/338-091, a u ligu doći i utorkom od 18 do 19 sati.
Podijeli na društvenim mrežama