Centar
za autizam – Zagreb, Podružnica Rijeka je osnovan 4. prosinca 1996.
godine u Rijeci. Organiziran je kao posebna ustanova odgoja i
obrazovanja te je naglasak njegovih programa na edukaciji,
rehabilitaciji, osposobljavanju i skrbi o osobama s poremećajima iz
autističnog spektra. Centar je donedavno radio u dvorišnoj zgradi OŠ
Turnić koji je uredio i na korištenje ustupio Grad Rijeka te na lokaciji
u Ružićevoj ulici br. 14. namijenjenoj za rad s djecom.
Danas
Podružnica broji 25 učenika i 6 odraslih osoba, odnosno sveukupno 31
korisnika u rasponu dobi od 7 do 26 godina. Edukacijski i
rehabilitacijski programi se organiziraju kroz 9 odgojno-obrazovnih
skupina.
Predstojnica Centra za autizam Rijeka Barbara Brezac Benigar je prigodom otvorenja novih prostorija izrazila veliku zahvalnost Gradu Rijeci što je svih 15 godina postojanja bio uz Centar financirajući njegov rad. Premda je zgradu nakon gotovo šest godina natezanja ustupilo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, ono ne pokriva programe Centra pa je Brezac Benigar naglasila kako se nada da će se i to uskoro riješiti. S obzirom na prostor u kojem smo bili, još se uvijek privikavamo na ovaj prekrasan prostor koji će sigurno biti na boljitak korisnika i unapređenje rada Centra“, kazala je Brezac Benigar.
Gradonačelnik Vojko Obersnel je također izrazio zadovoljstvo što se uspjelo naći rješenje za Centar za autizam, mada se to moglo napraviti i prije šest godina kada je Grad Rijeka iskazao spremnost za uređenje i opremanje ovog prostora, ali ga Ministarstvo nije htjelo ustupiti. „Radosni smo, ali ne zbog zgrade, nego zbog djece koja su konačno dobila prostor za kvalitetniju skrb. Ono što još treba razriješiti jest još uvijek nedefiniran stav dva ministarstva koji bi se trebali konačno dogovoriti i odrediti na koji će se način sustavno baviti s osobama s autizmom“, kazao je Obersnel.
Problem koji je ostao za riješiti je briga za osobe koje su završile proces obrazovanja i koje također trebaju imati mjesto za svakodnevnu skrb, zaključio je gradonačelnik. Radost useljenja u nove prostore podijelili su i Ivica Dokleja ravnatelj Centra za autizam koji je naglasio važnost kvalitetnog prostora, jer skučeni prostor umanjuje volju za učenjem i ne djeluje motivacijski, dok ovakvi prostori za rad djeci djeluju poticajno te i Lidija Penko u ime Udruge za skrb autističnih osoba Rijeka, koja je kazala da se na razini države treba odrediti drugačiji pristup osobama s poremećajima iz autističnog spektra te riješiti problem rane intervencije i sustavne brige za odrasle.
Programi se u Centru provode u dvije smjene, jutarnjem odgojno-obrazovnom dijelu te poslijepodnevnom produženom stručnom postupku. Jutarnji programi sadrže područja: komunikaciju, socijalizaciju, radni odgoj, glazbenu i likovnu kulturu, tjelesnu i zdravstvenu kulturu, skrb o sebi i sadržaj učenik i njegova okolina. Terapijski programi se odnose na: glazboterapiju, psihoterapiju, likovnu terapiju, govorno-jezičnu terapiju i kineziterapiju, ali i vanjske terapijske programe terapijskog plivanja i jahanja. Poslijepodnevni produženi stručni postupak nije obavezan te se daje na izbor korisnicima, odnosno roditeljima, a sadrži organizirano provođenje slobodnog vremena, dodatni rehabilitacijski program i odgojno-obrazovni program.
Centar za autizam broji 26 djelatnika: predstojnicu Podružnice, 12 voditelja odgojno-obrazovnih skupina i voditelja produženog stručnog postupka po zvanju profesora rehabilitatora, 5 teraputa (logopeda, likovnog terapeuta, glazboterapeuta, psihologa i kineziterapeuta), 4 suradnika u nastavi po zvanju medicinska sestra i fizioterapeut, 2. spremačice, kuharicu i vozača-domara.
Posebna vrijednost ovog prostora je velika terasa na posljednjoj etaži te uređena okućnica koji će također poslužiti za rad i odmor.
Podijeli na društvenim mrežama