Referendum EU

Predsjednik talijansko-hrvatskog MSO Michele Berti kazao je danas u Rijeci na konferenciji za novinare na temu “Hrvatski radnici u Europskoj uniji”, kako će nakon pristupanja EU, Hrvatska usvojiti i preostale direktive o pravima radnika, primjerice o savjetovanju radnika i mehanizmima zaštite. U području prekograničnog rada radnicima će, u smislu kretanja, biti osigurana potpuna sloboda rada i zapošljavanja, rekao je Berti dodavši kako do sada nije bilo lako dobiti boravišnu dozvolu, što je, kada je riječ o hrvatskim radnicima u Italiji, poticalo ‘rad na crno’.

Berti je istaknuo da će se sindikati zalagati da se od 1. srpnja 2013. za Hrvatsku ne primjenjuju prijelazne mjere, odnosno ograničenja koja bi mogla umanjiti slobodu kretanja radnika iz Hrvatske, jer su se, kazao je, takva iskustva do sada pokazala lošima.

Predsjednik SSSH Mladen Novosel pozvao je sindikalno članstvo da izađe na referendum o pristupanju EU, navodeći kako je stajalište predsjedništva Vijeća SSSH da je članstvo u EU i sudjelovanje Hrvatske u europskim institucijama i procesima odlučivanja u interesu Hrvatske.

Ocijenio je da je tijekom procesa pristupanja učinjeno puno nužnih reforma, zakoni su usklađeni s pravnom stečevinom EU, a da borba protiv korupcije sigurno ne bi bila izražena u tolikoj mjeri da nije bilo i pritisaka iz EU.

Konačna šteta ili korist od pristupanja EU, odnosno učinci u slučaju pozitivnog ishoda referenduma ovisit će o samoj Hrvatskoj, odnosno o tome kako ćemo iskoristiti mogućnosti koje članstvo u EU daje, rekao je Novosel dodavši da EU nije savršena institucija, ali da jest područje najveće razine socijalnih prava.

Predstavnici talijanskih sindikata također su istaknuli kako je ulazak Hrvatske u EU važan za sve članice EU, koja sada preživljava gospodarsku krizu i krizu perspektive, te da treba odabrati između snažnije EU ili one koja bi se raspala.

Naveli su da Europska konfederacija sindikata smatra da EU mora služiti jačanju prava radnika, bolje štititi radnike, odrediti ciljeve u razvoju i zapošljavanju i stvoriti jedinstven socijalni model, na korist svih članica.

Međuregionalni sindikalni odbori (MSO), njih 45, osnovani su na inicijativu Europske konfederacije sindikata s ciljem povezivanja, bolje suradnje i zajedničkog djelovanja sindikalnih organizacija u pograničnim područjima među zemljama članicama EU i među zemljama kandidatkinjama.