Organizatori su se odlučili kao goste dovesti Mani Gotovac, teatrologinju i autoricu, Kristinu Posilović, pjesnikinju i asistenticu na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Rijeci, Damira Čargonju, multimedijalnog umjetnika i voditelja kluba K.U.N.S., Zorana Licula, arheologa i profesora hrvatskoga jezika i književnosti te člana udruge “Otvoreni krug”, i Ivana Šarara, glazbenika i pročelnika Odjela gradske uprave za kulturu Grada Rijeke. Tribinu su vodili Ivana i Zvonimir Peranić, uz pomoć Jelene Tondini.
Baš kao i okrugli stol koji je pred godinu dana bio organiziran u Ribooku na sličnu temu, tribina o stanju u riječkoj kulturi privukla je i medije i gledateljstvo. Već iz toga vidljivo je kako postoji potreba za komunikacijom među akterima na riječkoj kulturnoj sceni, bilo u dijaloškom ili monološkom obliku. Tijekom tribine dotaknuto je više tema, od financijskog stanja i kulturne strategije, sve do kulturnih vijeća i sukoba interesa. Komentari i pitanja upućeni iz gledateljstva također su pokazivali različite preokupacije i stavove u kulturi – od onih koji zazivaju EU i fondove, do onih koji raspravu o novcu smatraju nepotrebnom. Tezu o tome kako je novac u kulturi nešto manje bitno, posebno je energično iznijela Mani Gotovac. Bilo je pomalo neobično u učionici punoj volontera i nezavisnih kulturnih djelatnika na rubu egzistencije, slušati takvu izjavu od osobe koja je za svoj rad u kulturi dobro plaćena te radi s velikim kulturnim institucijama i budžetima.
Među gledateljstvom bio je prisutan i gradonačelnik Vojko Obersnel, koji se u nekoliko navrata uključio u raspravu, uglavnom u domeni financija.
Organizatori najavljuju još ovakvih susreta, kojima će cilj biti rasprava o bitnim temama u kulturi, a nakon toga i generiranje prijedloga koji će biti usmjereni Gradu.
Kako je izgledala rasprava na tribini te kako su njome zadovoljni predstavnik organizatora Zvonimir Peranić i pročelnik Odjela za kulturu Ivan Šarar, možete saznati iz priloga:
Podijeli na društvenim mrežama