Ovime Rijeka nastavlja s predstavljanjem bogatog kulturnog programa koji će se u Rijeci održati 2020. godine, a čije predstavljanje će trajati do kraja rujna i tijekom listopada ove godine.
Program je Dječje kuće predstavila je Emina Višnić, direktorica tvrtke osnovane za provedbu EPK programa, naglasivši da je osnovna ideja u pripremi dječjeg programa bila „S njima, a ne samo za njih”, što ukazuje na način i pristup u koncipiranju događaja koji će u 2020. godini u Rijeci biti namijenjeni djeci.
Kreativna rješenja za ljepši svijet budućnosti
Vrijednosti na kojima počiva programski pravac Dječja kuća tiču se uvjerenja da djeca koja odrastaju u kreativnom okruženju mogu biti nosioci i graditelji boljeg i ljepšeg svijeta budućnosti. U tom smislu ovaj dio programa EPK u prvi plan postavlja maštu i sanjarenja koja bude kreativnost djece.
Neki od programa koji će se održati u 2020., grade se i rastu već tri godine, poput primjerice Dječjeg festivala Tobogan, a neki predstavljaju iznenađenje ne samo za djecu, nego i za odrasle, poput prve velike izložbe posvećene svima dragom liku – profesoru Baltazaru.
Voditeljica dječjeg programa u Europskoj prijestolnici kulture, Jelena Milić, posebno se osvrnula na novo izdanje dječjeg Festivala Tobogan koji će, nakon trogodišnjih priprema, u 2020. biti još bogatiji spektakularnim zbivanjima na otvorenom prostoru, radionicama, predstavama, koncertima, uličnim performansima, igrama, filmskim projekcijama, videoigrama, plesnjacima, umjetničkim intervencijama i drugim sadržajima namijenjenima djeci.
„Osim Tobogana, posebno želim istaknuti programsku
cjelinu posvećenu liku i djelu legendarnog profesora Baltazara, gdje se kao najistaknutiji dio postavlja velika interaktivna izložba u Exportdrvu o profesoru Baltazaru, prva takve vrste posvećena ovom popularnom liku koji, vjerujem, zauzima posebno mjesto u našim srcima“, rekla je Milić.
Nenasilje i tolerancija u riječkom Baltazargradu
Rijeka kao Europska prijestolnica kulture dovodi Baltazara u grad jer je, kako kažu, upravo vizura Rijeke poslužila za kreiranje Baltazargrada, a uz Baltazara su vezana umjetnička uređenja uz brod Uragan, plažu Grčevo koja postaje Baltazargradsko kupalište, a popularni profesor na poseban će način obilaziti i brojne riječke kvartove kroz program Gostujući profesor.
„Zlatka Boureka koji je nacrtao Baltazargrad, inspirirala je ne samo arhitektura već i atmosfera lučkog, radničkog grada. Baltazar kreativnim rješenjima pomaže svojim sugrađanima, on propagira nenasilje, toleranciju i različitost, prijateljstvo i altruizam. Upravo to su vrijednosti koje se preklapaju s vrijednostima Dječje kuće i EPK projekta u ovome dijelu i zato je jedan veći segment programa posvećen liku profesora Baltazara, vrijednostima koje proizlaze iz animiranog filma te njegovoj estetici“, istaknula je Milić.
Lutkarski “Strašljivci” i predstava “Djeca luke”
Magdalena Lupi Alvir, ravnateljica Gradskog kazališta lutaka predstavila je dio programa koji
je Gradsko kazalište lutaka Rijeka pripremilo za 2020. godinu, a za koje je uvjerena da će kvalitetom izazvati veliki interes javnosti.
Podsjetila je da GKL iduće godine slavi 60. obljetnicu djelovanja te da je iduće godine fokus na praizvedbama i premijerama. Od brojnih predstava izdvojila je Bombinieru Variete! svjetski poznatog slovenskog redatelja Matije Solcea koja će nas provesti kroz povijest lutkarstva u Rijeci. Lupi Alvir je također skrenula pažnju na predstavu Oh la la! Koja nastaje u suradnji s vrhunskim slovenskim i francuskim autorima.
Slobodanka Mišković, ravnateljica Art-kina predstavila je projekte Dani medijske pismenosti i Putujuće filmske radionice kojima se želi dodatno potaknuti mlade na stvaranje filmskog sadržaja odnosno produbiti znanje sviju onih koji se bave filmom ili koje zanima medij filma i žele o tom području znati više.
Ivo Matulić, v.d. ravnatelja Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, naglasio je da je MMSU uključen u program Dječje kuće u okviru kojeg u Rijeku dovodi dansku umjetnicu Karoline H.
Larsen i portugalskog umjetnika Pedra Campichea koji poput profesora Baltazara sugrađanima pomaže maštom i kreativnošću. U ovom slučaju, čini to izradom murala na dječjem igralištu.
Tjedan postaje mjesec – prepun dječjih knjiga
Kombinacija knjižnih igara i kvizova, predstavljanja knjiga i njihovih autora – pisaca, ilustratora i prevoditelja, te pripovijedanje, čitanje, razgovori, radionice s ciljem doživljavanja priče, čitateljske rasprave, oslikavanje, čitateljsko istraživanje, vizualni doživljaji i izložbe, sve će to biti sastavni dio programa koji za djecu organizira Gradska knjižnica Rijeka.
„Gradska knjižnica u dječjem programu za 2020 sudjeluje programom Mjesec dobre dječje knjige što je najveće regionalno slavlje čitanja od najmanjih nogu“, istaknuo je Niko Cvjetković, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka.
Dosadašnji Tjedan postaje Mjesec dobre dječje knjige čime će GKR obilježiti skori prelazak Dječjeg odjela Stribor u novu zgradu art kvarta Benčić – Dječju kuću.
Društvene vrijednosti koje nosi dječji program Europske prijestolnice kulture 2020., utkane su i u koncept rada buduće zgrade Dječje kuće koja vidljivo napreduje. Radovi na izgradnji Dječje kuće započeli su u ožujku ove godine.
Podijeli na društvenim mrežama