Iako će svoje bogatstvo kulturno-umjetničkog programa pokazati te godine, ova programska cjelina Europske prijestolnice kulture aktivna je još od 2017., kada je prvi put održan Porto Etno – festival svjetske glazbe i gastronomije te obilježen Dan migranata.

Lela Vujanić, voditeljica Kuhinje različitosti istaknula je kako je slogan riječkog projekta Europske prijestolnice kulture “Luka različitosti”, nastao na vrijednostima koje najbolje opisuju duh Rijeke kao otvorenog, multikulturalnog i tolerantnog grada, a ovo su ujedno i vrijednosti na kojima Kuhinja različitosti temelji svoj program: „U ovoj Kuhinji Romi tako postaju mentori na radionicama, a osobe s poteškoćama u razvoju glumci na sceni nacionalnog kazališta. Na ovaj način kroz program Kuhinje različitosti projekta EPK svijetu želimo poslati poruke zajedništva, solidarnosti i uvažavanja, a građane Hrvatske podsjetiti da je različitost faktor povezivanja, a ne odvajanja.“

Većinu programa koji će se održati u 2020. godini u sklopu Kuhinje različitosti, publika je već u određenom obliku imala prilike vidjeti u fazi pretprograma, međutim, u slavljeničkoj, 2020. godini, svi oni postat će bogatiji, trajati duže, a pridružit će im se i novi program Jedan grad: jedan cilj – Kup prijestolnica kulture i Koncert navijačkih pjesama.

U Varaždinu je danas predstavljen program Kuhinje različitosti, jednog od sedam programskih pravaca projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture. Tematsku okosnicu Kuhinje različitosti čine manjine, migracije i aktivizam. Ove teme provlače se na različite načine kroz glazbene, književne i gastronomske manifestacije, pa čak i nogometne, te kroz vizualne umjetnosti i festivale koji će se u Rijeci održati 2020 godine.Irena Kregar Šegota, direktorica partnerstava i komunikacja Rijeke 2020 istaknula je kako se u pripremanju programa Europske prijestolnice kulture, uz bogati program za 2020. godinu, razvijaju dugoročni kulturni projekti – festivali i manifestacije, a grade se i zgrade kulture te se ulaže u edukaciju ljudi. Na taj način
Europska komisija kulturu ugrađuje u dugoročni razvoj gradova.

Kulturno-umjetnički program Kuhinje različitosti u 2020.

Afrofuturizam kao pokret i umjetnost na Danu migranata

Iako se formalno Svjetski dan migranata obilježava 18. prosinca, u 2020. godini program posvećen migracijama održat će se u travnju. Tema Dana migranata je afrofuturizam kao kulturni i politički pokret koji s jedne strane poseže za afričkom tradicijom, estetikom, poviješću i odnosima moći, te potom te elemente stavlja u kontekst umjetnosti danas – u glazbu, likovnu umjetnost, dizajn, edukacije, fotografiju i dr. Ovim putem kroz stoljeća nepravedno zanemarena afrička kultura dobiva svoj glas te na neki način kroz aktualizaciju svoje ukradene prošlosti, oblikuje svoju budućnost. U Rijeku dolazi afroamerički umjetnički kolektiv Black Quantum Futurism (US) kojeg čine aktivistice Rasheedah Phillips i Camae Ayewa. Camea Ayewa široj je publici poznata kao eksperimentalna glazbenica i pjesnikinja Moor Mother te će u OKC Palachu održati glazbeni nastup posvećen afrofuturizmu. Talijanski teoretičar i aktivist Franco Bifo Berardi održat će poetski performans o tragediji „holokausta na Mediteranu“, a nomadski umjetnik Babi Badalov će na području Mjesnog odbora Potok u Rijeci postaviti svjetleću instalaciju na temu recentne izbjegličke krize.

Queer umjetnost, aktivizam i zabava na posebnom izdanju Smoque

Četvrti po redu Međunarodni festival queer i feminističke kulture Smoqua održava se od 21. do 23. svibnja te donosi kombinaciju umjetničkog, aktivističkog i zabavnog programa za posjetitelje koji će se moći upoznati sa značajem i poviješću queera i feminizma te doživjeti queer i feminističku kulturu kroz performanse, koncert, izložbe, umjetničke i aktivističke intervencije u javnom prostoru, radionice i panel-rasprave.

Tema Smoque 2020 je Semo Qua ili po fiumanski „Tu smo“ čime se prigodno želi obilježiti i proslaviti 20 godina postojanje udruge LORI, prve registrirane lezbijske organizacije u Hrvatskoj. Na festivalu gostuju i umjetnici i aktivisti iz Kanade i SAD-a, Rusije, Velike Britanije, Norveške, Austrije, Cipra, Grčke i drugih zemalja. Tako na Smoquu stiže umjetnički kolektiv Body // Language // Archive koji će održati radionicu performansa te izvesti performans. U pitanju je kolektiv od 6 queer umjetnika/ica iz raznih zemalja Europe koji djeluje trenutno u Berlinu, a u svom radu bavi se, s jedne strane posljedicama diskriminacije, isključenosti i nasilja koje su queer osobe doživjele te otporom, solidarnošću i osnaživanju s druge. Iz Velike Britanije stiže neprofitna organizacija CUNTemporary koja će održati radionicu o queer i feminističkim kuratorskim strategijama naziva Umjetnost kao sredstvo promjene, a također će prikazati kratke filmove raznih umjetnika kojima će pokazati kako se lezbijska erotika koristila u zamagljivanju granica između umjetnosti, pornografije i politike.

Na Smoqui će performans održati i Cassils, kojeg je Huffington post istaknuo kao „jednog od 10 transgender umjetnika koji mijenjaju sliku suvremene umjetnosti“.

Stadion Kantrida ugošćuje neobičan spoj nogometa i glazbe

Program Jedan grad: jedan cilj posvećen je glazbi i nogometu, temama koje su Riječanima oduvijek bile važne, temama koje se uvijek spominju kada se govori o identitetu grada Rijeke. Kvarnerska rivijera tradicionalni je nogometni turnir koji se održava u lipnju od 1953. godine, organizira ga HNK Rijeka, a pravo sudjelovanja imaju igrači do 19 godina. U 2020. godini Kvarnerska rivijera održat će se od 15. do 21. lipnja pod nazivom Kup prijestolnica kulture i na njemu će sudjelovati timovi iz gradova europskih prijestolnica kulture. Na legendarnom riječkom stadionu Kantrida, ali i na nizu drugih stadiona u Rijeci i okolici snage će odmjeriti muški i ženski EPK kadetski timovi do 19 godina, a Kup prijestolnica kulture otvorit će koncert navijačkih pjesama europskih i domaćih klubova u izvođenju poznatih riječkih solista, bandova i zborova u pratnji simfonijskog orkestra.

Nikad veći i raskošniji Porto Etno s preko 300 sudionika

Porto Etno će u 2020. godini doživjeti svoje četvrto izdanje, trajati četiri dana (3. – 6. rujna) te u glavni program uključiti više od 100 izvođača i preko 20 svjetskih kuhinja okupljenih na gastro sajmu, a posjetitelje očekuje i bogati popratni folklorni, obrazovni i dječji program. Iako se program glazbenog festivala još formira, neki od potvrđenih izvođača za 2020. godinu su: Balkan Brass Battle (makedonski brass band Džambo Aguševi Orchestra i rumunjski brass band Fanfare Ciocarlia) te Ansambl narodnih plesova i pjesama Hrvatske LADO i Ansambl narodnih igara i pesama Srbije KOLO koji će za ovu priliku nastupiti zajedničkim programom naziva Ruku pod ruku 3.0.

U gastronomskom dijelu programa predstavit će se više od 20 svjetskih kuhinja. Za posjetitelje festivala hranu će kuhati udruge nacionalnih manjina koje djeluju na području grada Rijeke i Primorsko-goranske županije.

Voditeljica gastronomskog programa je masterchefica Srđana Jevtić, dok je voditelj glazbenog programa Zoran Majstorović, jazz glazbenik iz Rijeke. Popratne aktivnosti za posjetitelje okupljene su u folklorni, dječji i obrazovni program.

Suradnja Festivala europske kratke priče i britanskog Hay Festivala

Festival europske kratke priče u 2020. godini po prvi puta će se otvoriti u Rijeci i to u suradnji s jednim od najznačajnijih svjetskih festivala, britanskim Hay Festivalom. Tema ovog posebnog izdanja FEKP-a je Luka različitosti, a u Rijeku tom prilikom stižu renomirani europski i svjetski autori. Sedmodnevni program trajat će od 31. svibnja do 6. lipnja i sastojati od javnih čitanja, predstavljanja knjiga, diskusija, predavanja, književnih radionica i druženja. Festival donosi program Hrvatski pisci kuhaju, kao i nogometnu utakmicu pisaca i umjetnika iz regije. Program Kratke priče – kratki filmovi spojit će književnike, animatore i videoumjetnike, riječki pisci i taksisti još jednom će se susresti u programu Vozim ti priču, dok će program Pisci i klinci biti posvećen druženju srednjoškolaca i pisaca. Nakon prošlogodišnjeg uspjeha i velikog broja prijava, po drugi put održat će se natječaj za najbolju kratku priču mladih autora do 19 godina. U književnoj suradnji irske i hrvatske prijestolnice, program Galway u Rijeci predstavit će tamošnju književnu i umjetničku scenu, dok će hrvatski pisci gostovati u Galwayu na Festivalu Cuirt.

Posebno treba istaknuti program Europa 28 – Vizije budućnosti koji se realizira u suradnji s Hay Festivalom, a povezat će 28 autorica, umjetnica i znanstvenica iz 28 EU zemalja. One će tijekom 3 dana s posjetiteljima podijeliti svoje vizije budućnosti Europe, a njihove kratke priče i eseji bit će objavljeni u antologiji i predstavljeni na razgovorima, čitanjima i performansima u Rijeci. Autorski tim festivala čine Roman Simić, Petra Bušelić, Tatjana Peruško, Gordana Matić, Tomislav Kuzmanović, Ivan Jozić, Andrija Škare i Stjepan Balent.

Književno putovanje Mediteranom uz Reviju malih književnosti

Program ima geografski fokus na Mediteran, naročito balkansku i arapsku regiju, budući su ova područja posljednjih desetljeća pogođena velikim migracijama, a migracije su tema koja je Rijeci oduvijek bila bliska. Povratak imaginacije će tijekom 25. i 26. svibnja predstaviti djela književnika i umjetnika iz navedenih regija (no, ne samo njih) u obliku režiranih čitanja do predavanja, projekcija filmova i koncerta. Zanimljivost ovog izdanja Revije malih književnosti koje nosi naslov „Povratak imaginacije“ jest da se inspirira upozorenjem poznate riječke spisateljice, Daše Drndić kako “ne postoje mali fašizmi” koliko god mali se činili, a progoni, migracije i borba protiv ideologije koja širi mržnju, univerzalna je tema. U Rijeci će se zato u predstavljanju autorima iz arapskih zemalja, pridružiti i oni s područja Balkana i Zapadne Europe, neki rođeni tamo, neki migrirali.

Na festival stižu jemenski pjesnik Galal Alahmadi, čije su pjesme često kritika tradicije i islamske religije, višestruko nagrađivana njemačka spisateljica kriminalističkih romana i filmska scenaristica i redateljica Merle Kröger, egipatski pisac s berlinskom adresom, Haytham el-Wardany, iranski antropolog Shahram Khosravi s fokusom na migracije i ljudska prava, tuzlanski underground autor Damir Avdić te hrvatske autorice Ivana Peruško i Tea Tulić.

Autorski tim Revije čine Adania Shibli i književna programatorica Miljenka Buljević.

Romi mentori na radionicama o prenamjeni odbačenih predmeta

Roum Up Days kulminacija je dvogodišnjeg projekta suradnje Roma i umjetnika koji kroz zajednički rad prenamijenjuju odbačene predmete s otpada te od njih stvaraju dizajnerska i umjetnička djela. U rujnu 2020. održat će se tako radionice prenamjene i edukacije o otpadu i potencijalu njegova korištenja koje će voditi Romi, polaznici radionica iz prethodnih godina. Građani će također moći donijeti svoje stare predmete te naučiti kako im udahnuti novi život. Bit će organizirana i izložba radova, igraonice za djecu, a prethodno će se provesti i natječaj za najbolji europski dizajn prenamjene predmeta s otpada, te će prvih troje pobjednika doći u Rijeku i održati praktikume. Roum Up Days trajat će 5 dana i završiti okruglim stolom i predavanjem na temu korištenja primijenjene umjetnosti i dizajna za društveno poduzetništvo.

Autori projekta su Tamara Puhovski, Jagoda Novak, Siniša Senad Musić i Milan Mitrović.

Drugačije kazalište Petog ansambla

Članovi Petog ansambla su mladi s poteškoćama u razvoju i invaliditetom koji kroz edukaciju i suradnju s profesionalnim glumcima postaju pravi umjetnički ansambl koji će 2. listopada 2020. na pozornici HNK Ivana pl. Zajca izvesti predstavu. Ovaj neobičan i veliki ansambl već je svojom premijernom predstavom održanom u lipnju 2019. godine, „Potomci, divovi, bogovi“ pokazao kako je sposoban za kvalitetnu i uzbudljivu izvedbenu umjetnost.

Tijekom 2020. godine, Kuhinja različitosti nastavlja i sa svojim projektom Diversity Mixer, kojeg provodi u suradnji s Akademijom primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci i Hrvatskim poslovnim savjetom za održivi razvoj, kao pridruženim partnerom. Cilj projekta je poticanje različitosti u proizvodnji kulturnih i kreativnih industrija Primorsko-goranske županije.

Kalendar događanja

Izložba
  • 21.11. – 23.11.
  • (21:00)

11. STIFF: izložba “Nit za izlaz” u Galeriji SKC

Izložba obuhvaća radove devet umjetnica i umjetnika koji u različitim medijima, napose digitalnom, temu Bijega problematiziraju kroz pitanja identiteta i osobne slobode....

Detaljnije

Edukacija
  • 22.11. – 23.11.
  • (11:00)

Dvodnevni masterclass sa scenaristom i producentom Srđanom Anđelićem

Masterclass namijenjen mladim autorima koji žele razviti svoje scenarističke vještine i povezati se s iskusnim filmašima....

Detaljnije

Humanitarna akcija
  • 25.11. – 27.11.
  • (10:30)

Početak humanitarne akcije Kuglice dobrih želja

Za ovogodišnju humanitarnu akciju pripremljeno je 400 kuglica, a sprikupljene donacije namijenje su Društvu za istraživanje i potporu...

Detaljnije

Izložba
  • 25.11.
  • (19:00)

“Kapetan Yugoslavia” Vinka Barića u Galeriji O.K.

U ponedjeljak, 25. studenog u 19 sati, u Galeriji O.K. bit će otvorena izložba „Kapetan Yugoslavia“ splitskog akademskog slikara, crtača stripova i glazbenika Vinka Barića....

Detaljnije

Predstava
  • 30.11.
  • (19:00)

“Alter(n)acija” Ksenije Zec i Une Matije Štalcar Furač u Filodrammatici

Plesno gostovanje Umjetničke organizacije 21:21 koje progovara o zastrašujućoj i invazivnoj brzini kojom tehnologija i digitalizacija utječu na živote mladih...

Detaljnije

Festival
  • 13.12. – 14.12.
  • (20:00)

46. Ri Rock festival u Palachu

I ove godine festival donosi sjajnu kombinaciju mladih talentiranih bendova i afirmiranih izvođača, te dodjelu nagrade Ri Rock Kipić...

Detaljnije