Premijera predstave ansambla Talijanske drame HNK Ivana pl. Zajca „Alfa Romeo Jankovits“ Laure Marchig u režiji Tommasa Tuzzolija na programu je u subotu 27. ožujka 2021. u 19.30 sati.
Riječ je o povijesnoj rekonstrukciji jednog od najnevjerojatnijih, a vremenom zaboravljenih, događaja u gradu Rijeci. Riječani, braća Jankovits, tridesetih su godina prošlog stoljeća stvorili automobil koji je u to vrijeme bio revolucionaran, po mnogočemu je bio ne samo ispred svog, nego i ispred našeg vremena. Riječ je o automobilu Alfa Romeo 6C 2300 Aerodinamica Spider, odnosno, kako je danas poznat u svijetu – Alfa Jankovits ili Alfa Aerospider. Na žalost, događaji koji su uslijedili nekoliko godina kasnije izbrisali su sjećanje na taj događaj.
Istina priča o razvoju superbolida tridesetih godina 20. stoljeća
“Čim sam dobio na čitanje prvu skicu teksta Laure Marchig, odmah me obuzela snaga ove nevjerojatne istinite priče o braći Jankovits. S jedne strane, osjeti se žar, vitalnost i entuzijazam grada, a s druge tragične posljedice Drugog svjetskog rata. Priča je nevjerojatna ako pomislimo da dva brata, pokrenuta strašću, uspijevaju sami u četiri godine, od 1935. do 1939., stvoriti primjer jedinstvenog automobila, iznimno važnog za napredak aerodinamike. I unatoč tome što ih je ratni vihor svladao i promijenio njihov pogled na svijet, prvo su spasili svoju obitelj, a zatim sebe. Iz Rijeke su pobjegli u Trst svojim automobilom u noći na Badnjak 1946. Njihov ostvareni san o automobilu postaje san o spasenju, ali i odvajanju od domovine”, ističe redatelj Tommaso Tuzzoli.
Braća Oscar i Eugenio Jankovits u svojoj su garaži Autoimessa Lampo, na mjestu današnje garaže Zagrad, konstruirali pravo remek-djelo aerodinamike fascinantnog futurističkog dizajna, svoj superbolid predodređen da uđe u povijest svjetskog automobilizma. Priča o strasti i tehnološkim inovacijama te istraživanju i stvaranju na polju mehanike i dizajna, traga i za konturama svijeta koji više ne postoji odnosno Rijeke tridesetih godina 20. stoljeća. Kao pogranični grad i raskrižje naroda, Rijeka je bila prvenstveno inkubator ideja i grad velikih mogućnosti u kojoj su industrija i mondeni život sljubljeno bujali.
Sačuvana sjećanja na tehnološku inovaciju iz riječke povijesti
“Za probuđena sjećanja na ove događaje zaslužna su Eugeniova djeca. Zaslužna je kći Marisa koja je u svoj dnevnik zapisala sve čega se sjećala i Enrico, koji je sa samo šest mjeseci otišao iz Rijeke, a koji je prepisao bilješke i pružio druge informacije o događajima. Zahvaljujući njihovom izravnom ili neizravnom svjedočenju te radu Laure Marchig uspjeli smo ovu priču donijeti na vidjelo”, kaže redatelj Tuzzoli.
Predstava je nastala u koprodukciji HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, Golden Show srl Impresa Sociale, Teatro Rossetti Stabile del Friuli Venezia Giulia i Associazione Culturale Tinaos.
U njoj uloge tumače Bruno Nacinovich, Mirko Soldano, Andrea Tich, Ivna Bruck i Serena Ferraiuolo.
Scenografiju potpisuje Marta Crnobrnja, kostime Morana Petrović, a koreografiju Mila Čuljak i Kristina Paunovski.
Predstava se izvodi na talijanskom uz titlove na hrvatskom jeziku.
Podijeli na društvenim mrežama