Centar za rehabilitaciju Rijeka pruža usluge smještaja, boravka, prehrane, njege i brige o zdravlju, odgoja, osposobljavanja u posebnim uvjetima, medicinske i psihosocijalne rehabilitacije te organizirano provođenja slobodnog vremena s ciljem podizanja kvalitete življenja osoba s invaliditetom. U Centru je trenutno smješteno 243 osobe (cjelodnevni i poludnevni smještaj) o kojima se brine 159 djelatnika.
Letina: Osobe s invaliditetom su ravnopravni članovi zajednice
Kako je kazala ravnateljica Centar za rehabilitaciju Rijeka Iva Letina, postavljanjem izložbe želi se senzibilizirati javnost prema osobama s autizmom, cerebralnom paralizom ili drugim teškoćama.
„Želi ukazati kako te osobe nisu i ne bi trebale biti isključene iz društvenih tokova, kako su oni potpuno ravnopravni članovi naše zajednice i kako se o njima vodi sustavna briga i pronalaze modeli načina uključivanja u zajednicu, sve kako bi se poboljšala kvaliteta njihova života“, kazala je ravnateljica Letina.
Izložba je postavljena uz podršku Grada Rijeke. Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović je poručio kako Grad Rijeka podržava brojne programe i projekte čiji je cilj podrška osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju, a ova je izložba važan korak u promociji jednakosti u našem gradu.
Otvaranje izložbe je svojim nastupom uveličao Jan Šokčević, autist nevjerojatnog glasa i talenta. Izložba se može pogledati do 1. veljače.
Kreativne radionica kao oblik provođenja slobodnog vremena, ali i terapija
Misija Centra je promicanje razvoja usluga podrške osobama s intelektualnim teškoćama kroz njihovo aktivno uključivanje u društvenu dinamiku svakodnevnog življenja zajednice koja cijeni njihov doprinos i poštuje njihova ljudska prava i mogućnosti.
Jedan od oblika provođenja slobodnog vremena, ali i terapija, su kreativne radionice. Likovna radionica temelji se na izražavanju kroz umjetnost te su tematski osmišljene od strane likovnog terapeuta Andreja Kurtina. Polaznici kreiraju svoja djela u skladu sa svojim mogućnostima i raspoloženjima te se na taj način potiče njihova kreativnost, izražavanje, poboljšanje samostalnosti i unapređenje kvalitete života. Radovi koji nastaju predstavljaju se na izložbama te tako daju dodanu vrijednost samim korisnicima, a lokalna zajednica se senzibilizira i potiče na intenzivnije uključivanje osoba s invaliditetom u društvo.
Podijeli na društvenim mrežama