Manje promjene predviđene su na okretištu autobusne linije 7a na Gornjoj Vežici i stepeništu koje vodi prema Astronomskom centru, dok će na Drenovi nekadašnja granica uz objekt Zavičajnog muzeja postati još
sigurnija, ali i interesantnija za naše sugrađane.
Pristiglo 14 prijedloga
Na natječaj za Riječki program lokalnog partnerstva koji je bio otvoren tijekom studenog 2018. godine pristiglo je 14 prijedloga projekata, od kojih je za realizaciju u 2019. odabrano njih devet. Za sufinanciranje projekata u Proračunu Grada Rijeke planiran je iznos od 200.000,00 kn.
Kortil uživo, projekt grupe građana Kortil – Galerija Kortil, nastavak je prošlogodišnjeg projekta kojim je oslikano stepenište koje spaja Ulicu podhumskih žrtava sa Strossmayerovom ulicom. Stepenište je oslikano portretom Josipa Pičmana, arhitekta i autora prvonagrađenog idejnog rješenja za izgradnju Narodnog doma,
današnjeg Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku i hotela Neboder). U 2019. godini grupa građana, u skladu s rezultatima analize lokalne zajednice, nastojat će opremiti i projektirati trg kao novi riječki javni prostor.
Zeleno srce škole Podmurvice
projekt je Grupe građana Mlaka kojim bi se u blizini Osnovne škole Podmurvice uredio senzorički vrt, postavili kompostište, učionica na otvorenom, hotel za kukce i kućice za ptice, te pripremila podloga za postavu buduće fitness zone. Učenici će tako više boraviti na otvorenom, pritom učeći o važnosti kompostiranja i recikliranja otpada.
Kvart za 5,
projekt grupe građana Kvart za 5, nastavak je aktivnosti projekta Školjić kojim je lani djelomično revitalizirano
postojeće dječje igralište (park) u Ulici žrtava fašizma između kućnih brojeva 6 i 8. Nabavljene su dječje sprave i obnovljene klupe i prostori za sjedenje na zidićima, a nastavkom radova želi se sadržajno i hortikulturno dodatno oplemeniti postojeća površina.
Vučica u svemiru,
projekt grupe građana Umjetnost odvijat će se na Svetom Križu na Gornjoj Vežici. Projektom se želi urediti prostor okretišta autobusne linije 7a u čijoj su neposrednoj blizini i stepenice koje kroz zelenu površinu vode prema Astronomskom centru. Cilj je uključiti lokalno stanovništvo Svetoga Križa u akciju uređenja kako bi se podigla razina svijesti o kulturnoj baštini kraja u kojemu žive. Naime, Vučica predstavlja povijest Svetoga Križa, dok je Astronomski centar nešto što danas obilježava taj isti prostor. Zbog toga se rodila ideja o uređenju odabranog područja motivima vezanim uz spomenuti arheološki nalaz i onima koje povezujemo uz spomen zvjezdarnice.
Sigurna granica,
3. faza, projekt udruge Društvo “Bez granica” jedan je u nizu projekata kojima se podupire osnovni cilj – uspostava novog kulturnog čvorišta kao prostora i zajednice društvenih inovatora koji nudi jedinstveni ekosustav resursa, inspiracije i mogućnosti suradnje. Predloženi projekt uređenja dvorišta granice na Drenovi nastavak je uređenja dvorišta i okoliša Zavičajnog muzeja Drenove te stvaranje preduvjeta za sigurnije i kvalitetnije izvođenje slobodnih aktivnosti i programa svih dobnih skupina. Naime, utvrđeno je da je
nužno osigurati još jedan ulaz/izlaz na prostor dvorišta, sanirati kamene stepenice za posjetitelje, a vrijednu opremu (meteo stanica, računalna i kino oprema, arhiva i dr.) u zgradi i dvorištu zaštititi ogradom i video nadzorom.
Igre odraslih za
igralište mladih – 2. faza, projekt Košarkaškog kluba “Zamet” nastavak je prošlogodišnjih aktivnosti uređenja košarkaškog igrališta na Zametu, Obitelji Sušanj 2. U 2019. godini uredit će se i okoliš novoobnovljenog košarkaškog terena kako bi on poprimio konačan izgled. Za potpunu funkcionalnost igrališta potrebno je postavljanje montažnih tribina sa 70-ak mjesta, dvije klupice, dva koša za otpad i oslikavanje zida igrališta.
Dvorište kao poligon
mašte i pokreta projekt je grupe građana Pokretači promjena, kojim se želi oplemeniti dvorišni prostor Dječjeg vrtića Turnić. Vrtić trenutno pohađa 140 djece, a u dvorišnom prostoru se nalaze jedan ljuljačka i jedna klackalica. Novouređeni prostor imao bi šest zona: prometnu s poligonom, senzornu s taktilnom stazom, zonu za vrtlarenje, sportsku zonu za mali nogomet i košarku, zonu sa pijeskom i vodom te zonu za kazališne predstave, radionice i sl.
Povratak igri u
učenju u prirodi, projektom grupe građana Rastimo zajedno zamišljeno je postavljanje učionica na otvorenom u dvorištu Osnovne škole – SE Belvedere za koju bi se izradili drveni okviri raznih boja. Konstrukcija učionice bila bi smještena između dva stabla radi zaštite od sunca. Učionica će se opremiti instrumentima za mjerenje visine tlaka i temperature, brzine vjetra te količine oborina, a postavit će se i koš za mini košarku, iscrtati šahovska ploča, označiti staza za vježbanje te igra za vježbanje prometnih vještina. Pored učionice, za građane bi se uredila staza za boćanje.
Poziv na igru,
projekt Vijeća roditelja OŠ Gornja Vežica i Mjesnog odbora Gornja Vežica predviđa uređenje betonskog igralište na zapadnoj strani škole. Učenici bi imali iscrtan poligon i igre na betonu, koje će se osmisliti na radionicama
učenika i njihovih roditelja. Igre su predviđene za 1. i 2. razred jer uključuju učenje abecede, tablice množenja, prepoznavanje geometrijskih likova, brojanje, a njima će se moći služiti i predškolci koji često provode vrijeme na igralištima. Radi se o trećem po redu projektu kojim se kroz Riječki program lokalnog partnerstva uređuje okoliš škole – do sada su uređeni permakulturni školski vrt i trim staza.
I mali projekti mogu biti veliki
Riječki program lokalnog partnerstva zamišljen kao projekt u kojem građani predlažu odista male i jednostavne akcije uređenja javne površine u vlasništvu Grada Rijeke. Zanimljivo je da su želje i ideje predlagača raznolike,
i s godinama sve većih razmjera što projekte čini složenijima, te ponekad prelaze gabarite u kojima ih je moguće realizirati kroz projekt lokalnog partnerstva. Ponekad i manji projekt može biti velik ako je njegova korisnost za krajnjeg korisnika velika.
Podijeli na društvenim mrežama