Treći riječki klub – Club Canottieri Liburnia osnovala je većinski njemačka i židovska mladež 1898. godine. Najstariji poznati službeni podatak o Liburniji sačuvan je u Budimpeštanskom arhivu, u klupskom Statutu iz 1906. godine. Statut ima 26 članaka iz kojih je vidljivo da je Klub organiziran kao društvo. Bibliografski podaci o tom statutu nalaze se u djelu mađarske bibliografkinje Klare Zolnai, tiskanom u Budimpešti 1932. godine, i to u poglavlju Bibliografia della letteratura italiana d’ Ungheria (1699. – 1918.). U toj bibliografiji je i podatak o Statutu društva Società Canottieri Fiumani, iz 1903. godine, koji nije sačuvan u arhivima.
Canottieri navali del Quarnero i Vigili del Fuoco – Fiume
Pod pokroviteljstvom Brodogradilišta, 1937. godine u Rijeci je osnovan još jedan veslački klub – Canottieri navali del Quarnero (Veslači brodograditelji s Kvarnera), sa sjedištem doma i spremištima čamaca unutar Brodogrdilišta. Bio je to prostor u sklopu današnjeg Brodogradilišta 3. maj, prema nekadašnjoj Tvornici Torpedo. Članovi su bili radnici, a aktivnost uglavnom rekreativna.
Godine 1940., na regati povodom Dana sv. Vida, prvi se put spominje jedno novo veslačko društvo, Vigili del Fuoco – Fiume, no, o njegovim aktivnostima nema drugih zapisa.
Società delle Regate
Dva riječka kluba (Società Canottieri Fiumani i Nautico Sport Club Quarnero) bili su članovi saveza klubova Società delle Regate (Federazione dell’ Adriatico) iz Trsta. Savez su činili klubovi: Società Triestina di Canottieri Adria (Trst), Società Canottieri Esperia (Trst), Società Canottieri Fiumani (Rijeka), Club di Canottieri Hansa (Trst), Club di Canottieri Libertas (Kopar), Nautico Sport Club Quarnero (Rijeka), Club Canottieri Adriaco (Poreč), Club Canottieri Salvore (Piran), Società Canottieri Saturnia (Trst), Turnverein Eintracht (Trst) i Unione Ginnastica (Trst). Predsjednik Saveza bio je Pietro Gialussi, a tajnik Giovanni Claich iz Trsta. Savez je organizirao zajedničke aktivnosti, a u skladu s mogućnostima, održavala su se i natjecanja. Tih godina u Austro-Ugarskoj nije postojao nacionalni savez, već su jedine organizacije klubova bile Società delle Regate i Češko veslačko društvo u Pragu.
Godine1892., u Torinu je osnovana krovna svjetska veslačka organizacija – FISA. Na osnivačkoj sjednici bilo je 11 delegata iz pet veslačkih saveza. Bili su to predstavnici Francuske, Belgije, Švicarske, Italije te saveza klubova iz Trsta, kao zasebne organizacije, koju je zastupao Giovanni Giorguli.
(Izvor: VK Jadran)
Podijeli na društvenim mrežama