Uoči svoje 18 godine postojanja i ulaska u punoljetnost udruga Ri Rock ima želju upoznati širu javnost sa svime što rade. Počeli su s radom kao mala udruga koja je nastala zbog održavanja tradicije Ri Rock festivala. Danas Udruga osim istoimenog festivala njeguje i brine o alternativnoj kulturnoj sceni Rijeke i to kroz Music Box prostore za probe bendova, OKC Palach kao koncertni i radionički prostor, Ri Rock Kliniku kao savjetodavne radionice mladim bendovima, Radio Rožu kao medij zajednice kroz koji promoviraju scenu i na kraju možda i najvažnije Ri Rock Akademiju s mnoštvom radionica i tečajeva gdje stvaraju nove alternativne nade.

Subotnje jutro bilo je posvećeno nastupima najmlađih polaznika Ri Rock Akademije. Tako su na glavnoj pozornici od 10:00 sati nastupile dvije grupe Ri Rock vrtića i tri bubnjarske grupe klinaca. Nakon toga od 11:30 sati održale su se besplatne radionice Ri Rock Vrtića i grupnog bubnjanja za mlade gdje su djeca i mladi mogli isprobati sve što grupne radionice nude. Nakon njih u 13:20 sati na red su došle radionice za odrasle i to u vidu grupnog bubnjanja i udaraljki kao i radionice keramike. Udruga je predstavila prostor i opremu Music Boxa gdje su članovi bendova mogli isprobati opremu Music Boxa, a svi oni koji žele individualno učiti neki instrument mogli su se upoznati i razgovarati s mentorima individualnih radionica.

Svi ovi događaji bili su popraćeni glazbenom podlogom Radio Rože, Ri Rock tombolom s vrijednim nagradama, Ri Rock maneštrom glavnog kuhara udruge Nikole, te humanitarnom aukcijom keramičkih predmeta koje su izradili partneri iz Matice umirovljenika iz projekta Rigenerakcija. Novac sakupljen aukciom doniran je Azilu za pse (Društvo za zaštitu životinja Rijeka) u duhu dugogodišnje suradnje. Večer je prepuštena kome drugome nego bendovima, te su od 18:30h krenuli koncerti riječkih bendova the Stoned Cows, Bolidi, Izet Medošević i Borgie i Raspad Sistema.

Projekt Inkluzivni kotač, kojeg provode Udruga Ri Rock i Romska organizacija mladih Hrvatske, s ponosom su istoga dana predstavile drugo izdanje kulturno umjetničke manifestacije posvećene romskoj kulturi i umjetnosti: „Zavrtimo Inkluzivni kotač“! Program su održao upravo na Đurđevdan, 6. svibnja  na Trgu 128. Brigade Hrvatske Vojske kao i u prostoru Omladinskog kulturnog centra Palach.

Inkluzivni kotač

Projekt Inkluzivni kotač, kojeg provode Udruga Ri Rock i Romska organizacija mladih Hrvatske, s ponosom su istoga dana predstavile drugo izdanje kulturno umjetničke manifestacije posvećene romskoj kulturi i umjetnosti: „Zavrtimo Inkluzivni kotač“!

Manifestacija ima cilj promovirati romsku kulturu i identitet kroz glazbu i umjetnost. Prvi dio programa odvijao se na Trgu 128. Brigade Hrvatske Vojske gdje su posjetitelji mogli poslušati zvijezde večeri: poznati beogradski bend KAL (Rock´N´Roma). KAL je bend koji se proslavio spajanjem glazbe zapadnog Balkana sa swingom, jazzom, bluesom i popom. Njihova jedinstvena mješavina žanrova stvara zvuk koji je istovremeno nov i originalan, a publika ga prihvaća s entuzijazmom od prvog do posljednjeg akorda. Kao predgrupa nastupile su domaće boje, bend osnovan u okviru projekta Rinkluzija (kojeg provodi Udruga Ri Rock u suradnji s udrugom RoMorčić i Domom za odgoj djece i mladeži Rijeka). Uključuje korisnike romske nacionalne manjine i korisnika većinske populacije kojima je pružena besplatna neformalna glazbena edukacija u cilju poticanja kreativnosti, pozitivnog psihofizičkog razvoja, te aktivnog uključivanja u društveni kulturni život zajednice u kojoj žive. Pritom je glazbeno stvaralaštvo služilo kao ”alat” za ”razbijanje” barijera i predrasuda prema romskoj zajednici.

Dio programa odvio se u Omladinskom kulturnom centru Palach gdje se održala predstava: “Pogledaj me”, autorski projekt Romana Nikolića, mladog glumca i izvođača, koja označava njegov prvi projekt. Predstava istražuje složeno pitanje identiteta i kako on utječe na pojedince u društvu. Izvođači u predstavi putuju između privatnog i izvedbenog, dijeleći s publikom svoje autobiografije, otkrivajući naizgled beznačajne, ali snažne situacije iz svojih života. Ova predstava ima za cilj potaknuti gledatelja na propitivanje naše zajedničke budućnosti kao zajednice i posljedica naših postupaka. Predstava je dobila pohvale kritike, osvojivši Nagradu Hrvatskog društva dramskih umjetnosti za “Izniman doprinos kazališnoj umjetnosti” 2017. Također je prikazana na raznim festivalima i u kazalištima diljem regije, uključujući Demoludy Festival Nowa Europa u Poljskoj, HF festival u Beogradu, te scena Karantena u Dubrovniku.

Dan otvorenih vrata udruge Ri Rock

Kasnovečernji sati bili su rezervirani za afterparty za čiju je realizaciju povjerenje dobila provjerena ekipa “Hormonika Balkanika”. Gjuro i Grga su DJ-duo koji selektira ogroman spektar balkanske i gipsy glazbe od roots izvođača, preko duba, chilla, ambientala, d’n’b-a, housea, swinga, electra, trancea, rocka, jazza…, a poseban interes pokazuju prema instrumentima i melosima s balkanskog poluotoka kao i romskoj glazbi u svim njezinim oblicima.

Ovaj događaj svojevrsni je poklon zajednici te se u udruzi Ri Rock nadaju da će pomoći u promicanju razumijevanja i inkluzivnosti kao i u aktivnom stvaranju pozitivne percepcije i govora o romskoj zajednici.

Projekt “Inkluzivni kotač” je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.