Predavanjem „Kako biti zajednica za mlade” u Circolu je započeo drugi dan Nacionalnog festivala mladih (Po)kreni!, koji je Rijeci okupio predstavnike i članove udruga, savjeta mladih te gradova i općina s ciljem unapređenja politika za mlade.
Susret je nastavljen panelom raspravom pod nazivom „Između europske politike i lokalne vlasti: Kako donosimo promjene?” u kojoj su sudjelovali zastupnica u Europskom parlamentu Romana Jerković, zamjenik gradonačelnika Grada Splita Bojan Ivošević, predsjednica Gradskog vijeća Grada Makarske Gordana Muhtić i zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke Sandra Krpan. Panelom se nastojalo istražiti kako se europske politike pretaču u konkretne promjene na lokalnoj razini te koji su ključni izazovi u njihovoj provedbi. Panelisti su se tako dotaknuli tema poput razvoja lokalnih zajednica, sudjelovanja mladih u političkim procesima te podrške mladima kroz lokalne inicijative i projekte.
Sandra Krpan istaknula je brojne inicijative koje je Rijeka pokrenula za mlade. „U Rijeci smo uveli automate s besplatnim higijenskim ulošcima u osnovne škole kako bismo riješili problem menstrualnog siromaštva. Također smo prvi grad u Hrvatskoj koji je u školski sustav uključio program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja, fokusirajući se na teme poput seksualnog obrazovanja, mentalnog zdravlja i prevencije nasilja. Kroz suradnju s Akademijom primijenjenih umjetnosti, izradili smo vizualni identitet Savjeta mladih, pružajući im platformu za izražavanje i sudjelovanje u donošenju odluka. Također smo pokrenuli kampanju ‘Naš glas protiv nasilja’ te omogućili besplatno online psihološko savjetovanje za mlade putem portala ‘Sve je ok’. Rijeka je također dobila nacionalni Certifikat ‘Grada za mlade’ 2021. godine, što je potvrda naših napora u osiguravanju prilika za obrazovanje, zapošljavanje i kvalitetan društveni život mladih.“
Govoreći o EU politikama na lokalnoj razini i prevladavanju prepreka u njihovoj provedbi, Krpan je rekla da se Rijeka u tome istaknula kao primjer dobre prakse.
„Smatram da je Grad Rijeka uspješan u provedbi EU politika zahvaljujući svojoj stručnoj administraciji, inovativnom pristupu razvoju, visokim stopama povlačenja EU fondova i sustavnom planiranju koje donosi konkretne rezultate. Kroz pametne projekte, održive inicijative i poticanje poduzetništva, Rijeka ne samo da koristi europske politike za vlastiti razvoj nego i postavlja standarde za druge gradove u regiji“, rekla je Krpan.
Pozvala je mlade da se aktivnije uključe u lokalnu politiku i poručila da su njezina vrata uvijek otvorena za njihove ideje i inicijative: „Vaša energija i inovativnost ključni su za promjene u našem gradu. Ne bojte se izraziti svoje mišljenje, postavljati pitanja i preuzeti inicijativu. Svaka ideja, bez obzira koliko se činila malom, može doprinijeti razvoju Rijeke. Vaša aktivnost danas određuje kakav ćemo grad imati sutra.“
Uslijedila je prezentacija o „Mikrokvalifikacijama za rad s mladima” koju je održao dr. sc. Marko Kovačić s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Kako bi se razmijenila iskustva, sva događanja bila su popraćena grupnim radom sudionika koji su vodili nacionalni stručnjak za mlade te doktor znanosti u području komunikologije, istraživač na Sveučilištu u Rijeci i stručnjak Vijeća Europe za participativnu demokraciju Mario Žuliček, predstavnik Mreže mladih Hrvatske Kristijan Orešković i voditelj ureda zastupnika u Europskom parlamentu Marka Vešligaja, Hrvoje Kovač.
Subotnje poslijepodne bilo je rezervirano za sportsko druženje u Sportsko-rekreativnom centru „3. maj” gdje su se sudionici Festivala okušali u igranju graničara, stolnom tenisu, kuglanju i društvenim igrama.
Trodnevno okupljanje predstavnika gradova, općina, udruga i savjeta mladih
Nacionalni festival mladih, prvi takav u Hrvatskoj, u Rijeci se održava od 14. do 16. ožujka na inicijativu Savjeta mladih Grada Rijeke, a organizatori su Grad Rijeka, Agencija za mobilnosti i programe Europske unije, Mreža mladih Hrvatske i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Cilj Festivala je unapređenje sudjelovanja mladih u društvenim procesima te poticanje svih ključnih aktera koji se bave politikama za mlade na zajedničko djelovanje u svojim lokalnim sredinama.
Za sudjelovanje se prijavilo 70 sudionika, a Festival je namijenjen predstavnicima i članovima udruga mladih i za mlade, članovima savjeta mladih i predstavnicima gradova i općina koji se bave planiranjem i donošenjem različitih politika za mlade.
Tijekom trodnevnog trajanja Festivala, sudionici imaju priliku prisustvovati različitim predavanjima, panel raspravama te radionicama na kojima u grupnom radu mogu razmjenjivati iskustva.
Festival je petak u Palači šećerane – Muzeju grada Rijeke započeo panelom „Kako i koliko surađuju gradovi i udruge?” u kontekstu politika za mlade u kojem su, uz gradonačelnika Rijeke Marka Filipovića i predsjednika Savjeta mladih Grada Rijeke Luku Čankovića, sudjelovali i zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan, zamjenik gradonačelnika Grada Vukovara Filip Sušac i član neformalne inicijative mladih Mladforma iz Osijeka Saša Milaković.
U nedjelju, prije završne evaluacije i zaključaka Festivala, predstavnica Agencije za mobilnost i programe Europske unije u području mladih Aleksandra Lera predstavit će Erasmus+ KA154 program, dok će voditeljica odnosa s javnošću, koordinatorica programa za mlade u Centru tehničke kulture Rijeka Hana Galogaža Lanča govoriti o svim mogućnostima koje program nudi za financiranje projekata za mlade.
Podijeli na društvenim mrežama