Protekla dva tjedna u Rijeci održavao se 8. Festival inkluzivne scene “preOKRET” koji je okupio brojne zaljubljenike u ples s posebnim naglaskom na promociju plesne inkluzije za različita tijela. Festival je pružio priliku novim načinima stvaranja i novim perspektivama  u suvremenom plesu i izvedbenoj umjetnosti.

Dječje popodne za početak

Festival inkluzivne scene “preOKRET” je pružio nevjerojatno iskustvo plesne inkluzije i slavljenja različitosti. Kroz raznolik program stranih i domaćih plesnih predstava, plesnih radionica i projekcije filmova, festival je približio plesno stvaranje svim ljudima s ciljem rušenja barijera i stvaranja inkluzivnog prostora za sve.

BECOMING - DANCER

Plesna predstava “Becoming – Dancer”

Prvi programski dio festivala “Dječje popodne” započeo je predstavama i radionicom namijenjenim djeci i mladima sa i bez poteškoća u razvoju gdje su djeca imala priliku doživjeti plesnu inkluziju te razvijati senzibilitet i prihvaćanje različitosti. Dječje popodne održano je u Dječjoj kući i Dvorani kulture od 1. do 3. lipnja. Festival je započeo plesnom inkluzivnom radionicom “Refleksija” koju je vodio Kulturni centar Eureka – Eureka Dance Company iz Makedonije. Kroz trodnevnu radionicu, djeca i mladi sa i bez poteškoća u razvoju surađivali su, plesali i družili se. Svoj trodnevni rad  prezentirali su sudjelovanjem u plesnoj izvedbi “Refleksija” koja se prikazala uz kratki koreografski rad “What a Wonderful World” izveden od strane Eureka Dance Company. U prvom programskom dijelu festivala izvedena je i plesna predstava „Sraz“ Martine Rukavine i plesnog kolektiva Magija koji je donio susret različitih stilova i energija kroz ples.

Izvedbeni program u drugom dijelu festivala

Izvedbeni program drugog dijela 8. Festivala inkluzivne scene “preOKRET” obuhvatio je niz zanimljivih događaja od 14. do 16. lipnja u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku. U srijedu, 14. lipnja, održana je plesna predstava “Slike na izložbi” u izvedbi Magije i Kate Foley, koja je interpretirala Chagallove slike kroz improvizacijske zadatke. Istog dana, na maloj sceni, izvedena je plesna predstava “Hannah Felicia” u izvedbi fantastičnog Danskompaniet Spinn iz Švedske. Predstava je uvukla gledatelju u intimni prostor pozornice i ispričala priču o ljubavi kroz rivalstvo, nježnost, zajedništvo i senzualnost.

Plesna predstava "Hannah Felicia"

Plesna predstava “Hannah Felicia”

Na drugi dan izvedbenog programa, 15. lipnja, održana je plesna predstava “Translations” u koreografiji Naomi Brand iz Kanade i suradnji hrvatskih plesnih umjetnika, i to tri puta za malu intimnu grupu publike. Predstava je kroz “nevizualna osjetila” kao što je zvuk pokreta, osjećaj kretanja zraka i slike u mašti, stvorila posebnu predstavu prilagođenu za slijepe i slabovidne osobe. Publika je razmotrila vlastitu percepciju i načine na koje obično pristupamo umjetnosti i svijetu oko nas.

Plesni karavan zatvorio festival

Posljednji dan festivala, 16. lipnja, održano je prikazivanje filmova “Plesni karavan” uz zakusku za gledatelje. Filmovi su prikazivali osobe s invaliditetom u glavnim ulogama, prikazujući ih na drugačiji način. Filmove je omogućila udruga Spirit, a izabrani su iz kolekcije filmova s međunarodnog festivala Uhvati film. Nakon filmova uslijedila je plesna predstava “Becoming-Dancer” u izvedbi Wonyoung Kim X Project YYIN iz Južne Koreje, ostvareno u suradnji s Tjednom suvremenog plesa i Hrvatskim institutom za ples i pokret – HIPP. Plesački duo u svojoj izvedbi poziva propitkuje samo poimanje tijela i poziva tijelo da istraži što znači plesati. Donosi pitanja kojima se bavi i cijeli festival: ako je ples otvoren svim vrstama kretanja, je li svaka kretnja dostupna svakom tijelu, kada svaki pokret postaje ples, kako si zamišljamo tijelo koje ga pleše?

Plesna predstava "Slike na izložbi"

Plesna predstava “Slike na izložbi”

Festival inkluzivne scene “preOKRET” bio je prilika za rušenje barijera i poticanje inkluzije kroz ples. Festival je pružio inspirativan uvid u snagu umjetnosti i zajedništva, te je promicao važnost prihvaćanja i podrške svim tijelima u suvremenom plesu.

Svetopetrić: Zajedno rušimo barijere

Podsjetimo, festival producira Udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka, a nositelj je Plesni kolektiv Magija. Ova inkluzivna plesna skupina, uz umjetničke voditeljice Gordanu Svetopetrić i Sanju Josipović, koja okuplja osobe s cerebralnom i dječjom paralizom u Rijeci od 2008. godine. Manifestacijom su željeli posebno osnažiti fizičke raznolikosti u suvremenom plesu i plesnoj improvizaciji, pružiti pristup plesu za sve osobe i podržati raznolikosti među plesačima, što su i osmu godinu za redom uspješno pokazali i pozvali druge u svijet inkluzije.

Publika u HKD-u na Sušaku

Foto Hannah Felicia

Festivalu su se pridružili Grad Rijeka, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, te Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu Primorsko-goranske županije.

„Zajedno rušimo barijere, jedan plesni pokret za drugim. U svijet plesne inkluzije svi su dob-rodošli!“ – poručuje Gordana Svetopetrić, umjetnička voditeljica festivala.

(Foto: press Festival inkluzivne svene)