Udruga gradova u Republici Hrvatskoj po drugi je put Gradu Rijeci dodijelila certifikat „Grad za mlade“, i to za razdoblje od 2024. do 2027. godine. Priznanje je to koje se dodjeljuje hrvatskim gradovima koji predano rade na stvaranju uvjeta za kvalitetan život te osobni i profesionalni rast svojih mladih.
Natječaj za certifikat „Grad za mlade“ bio je raspisan u siječnju ove godine, a postupak certificiranja provodio se kroz evaluaciju i bodovanje standarda kvaliteta lokalnih politika za mlade, i to kroz osam tematskih područja: participacija, demografski poticaji i mjere, zapošljavanje i stanovanje, mobilnost, zdravlje i sport, rad s mladima i kultura, obrazovanje, informiranje.
Od 18 gradova koji su se ove godine prijavili na natječaj, 6 gradova zadovoljilo je uvjete poziva te im je odlukom Povjerenstva za dodjelu certifikata dodijeljen, ili u slučaju Grada Rijeke potvrđen certifikat „Grad za mlade” na period do 2027. godine.
Proces prijave i evaluacije te samo dobivanje Certifikata, koncipirano je i provedeno tako da održava konkretne korake koje su gradovi učinili u kreiranju i implementiranju lokalnih politika za mlade.
Tako je jedan od osnovnih preduvjete za dobivanje certifikata bilo potpisivanje Europske povelje o lokalnom radu s mladima. Povelja je rezultat projekta naziva Europe Goes Local, najvećeg europskog projekta u području mladih, a u kojem je sudjelovao i Grad Rijeka.
Grad Rijeka je također prepoznat i kao primjer dobre prakse na nacionalnoj razini u tri mjere. Prva je da Grad Rijeka kroz javni poziv za dodjelu nepovratnih subvencija poduzetnicima osigurava dodatne bodove mladima do 25, odnosno 29 (30) godina starosti. Zatim praksa Kreativnih izloga koja omogućuje učenicima i studentima izlaganje svojih umjetničkih radova u izlozima gradske uprave na Korzu 16, te pokretanje besplatnog online psihološkog savjetovanja za mlade svejeok.hr.
Odluku o dodjeli certifikata „Grad za mlade“ donijelo je Povjerenstvo za dodjelu certifikata sastavljeno od šest predstavnika relevantnih organizacija i institucija s iskustvom rada s mladima. Ovogodišnje su Povjerenstvo činili predstavnici Središnjeg državnog ured za demografiju i mlade, Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, Agencije za mobilnost i programe EU, Mreže mladih Hrvatske, Saveza društava Naša djeca i Udruge gradova u RH.
Uz Rijeku, certifikat „Grad za mlade“ do 2027. godine dobili su Opatija, Karlovac, Ozalj, Samobor i Šibenik. U Primorsko-goranskoj županiji tako su svoj Certifikat obnovili Grad Rijeka i Grad Opatija koji titulu Grada za mlade nose još od 2021. godine kada je objavljen prvi javni poziv.
Grad Rijeka jedini je od četiri veća Grada u Hrvatskoj koji već drugi put potvrđuje titulu Grada za mlade, odnosno uspješnu provedbu mjera usmjerenih na poboljšanje kvalitete života mladih ljudi u Rijeci.
Podijeli na društvenim mrežama