Izložba je dio programa uglednog međunarodnog festivala analogne fotografije Rotlicht koji se niz godina organizira Beču.

Borislav Božić niz godina provodi projekt camere obscure kao trajni hommage Nicephoru Niepceu i hommage  gradu Rijeci. Božić sam izrađuje svoje kutije, tj. kamere  različitih veličina i oblika,  ovisno o tome koji efekt želi proizvesti i ovisno snima  li na fotopapir ili film. U Beču je izložio 12 fotografija dimenzija 100 x 50 cm snimljenih s tri različite obscure. Na fotografijama su ključni prostorni orijentiri grada.

Kako navodi recenzent izložbe Luka Ćirić, Božićeva serija fotografija donosi nam ne samo umjetnički, već i povijesni pogled na grad Rijeku.

„Kroz snimke camere obscura, Božić ne prikazuje grad u njegovom svakodnevnom, užurbanom ritmu. Umjesto toga, on donosi prikaz Rijeke koja je tiha, zamagljena, gotovo sanjiva. Njegove slike sugeriraju prošlost – ne nužno u smislu historijskog vremena, već u emocionalnom smislu: Rijeka je prikazana kao grad sa slojevima, punim sjećanja i priča koje ne možemo uvijek jasno razabrati, ali možemo ih osjetiti“, navodi Ćirić, dodajući kako ova serija također pokazuje snagu stare tehnologije u rukama majstora.

„Božić nije samo snimio grad – on ga je oživio, pružajući mu novu, poetiziranu dimenziju. Fotografije koje ostavljaju dojam nestvarnog prostora, koji na trenutke izgleda kao da je izašao iz snova, postavljaju Rijeku na pijedestal magičnog grada“,  zaključuje Ćirić. Božićev projekt „vrijedan je ne samo zbog tehničke složenosti nego i zbog sposobnosti umjetnika da u jednoj seriji prenese emociju, atmosferu i dušu grada Rijeke“.

 

Na otvorenju izložbe o fotografijama je govorila Sabina Salamon, viša kustosica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka.

Izložba ostaje otvorena do 13. prosinca.

O autoru

Borislav Božić diplomirao je na studiju likovne kulture, smjer grafika na Filozofskom fakultetu u Rijeci i u mirovinu je otišao kao srednjoškolski profesor.

Za kontinuirano bavljenje pedagoškim radom nagrađen je mnogobrojnima međunarodnim i domaćim nagradama i priznanjima. Na početku svoga pedagoškog rada dobiva nagradu kao najbolji prosvjetni radnik za školsku godinu 1985./86. Za poticanje i njegovanje fotografskog stvaralaštva kod mladih 2004. godine dodijeljeno mu je zvanje Instruktor-savjetnik s Plaketom Izidora Kršnjavog, a 2005. godine na nacionalnoj razini dobitnik je Godišnje nagrade za rad s mladima na području fotografije.

O stručnosti mu i posvećenosti likovnoj umjetnosti, pa time i fotografiji, najbolje svjedoči neprekidnost rada, jer crta i slika odmalena pa sve do danas, a prve je fotografije načinio još davne 1971. godine.

Bio je dugogodišnji voditelj fotografske radionice u Školi stvaralaštva „Novigradsko proljeće“. Niz godina bio je član Državnoga povjerenstva za vizualne umjetnosti i dizajn za natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske.

Inicira i utemeljuje Galeriju Principij u okviru rada Fotokluba Rijeka. Potiče i osniva Fotosavez Primorsko-goranske županije s ciljem okupljanja i dinamiziranja rada fotografskih autora s primorsko-goranskoga područja.

Selektor je i član žirija na mnogobrojnima fotografskim izložbama. Kao organizator i kustos priredio je više od 250 izložbi. Postavljenim izložbama i napisanim tekstovima uspostavio je nove i suvremene odnose spram fotografskoga stvaralaštva.

U okviru rada Fotokluba Rijeka posebnu pažnju posvećuje mladima – inicirao je i osnovao Sekciju mladih, Sekciju ljubitelja analogne fotografije i starih fotografskih postupaka. Utemeljio je i koncepcijski osmislio Riječki festival fotografije PHOTORI koji se godinama održava svake jeseni.

Istražio je i postavio izložbu 120 godina hobističke fotografije u Rijeci te inicirao osnivanje i osnovao e-Muzej riječke fotografije.

Kao član Umjetničkog savjeta HDLU-a Rijeka pokrenuo je i realizirao dva Međunarodna salona umjetnosti minijature posvećena najvećem renesansnom umjetniku malog formata J. J. Kloviću.

Dobitnik je Godišnje nagrade Grada Rijeke za 2017. godinu za izniman i prepoznatljiv doprinos umjetničkom i pedagoškom razvoju grada te promicanju svijesti o važnosti kulture za identitet Rijeke.

Za 2019. godinu dobitnik je nagrade “Tošo Dabac” za sveukupno fotografsko stvaralaštvo koje je prepoznato u Hrvatskoj i izvan njenih  granica.