Otvorenjem izložbe plakata na postamentima na Korzu najavljeno je četvrto izdanje History Film Festivala, što će se od 8. do 12. rujna održavati u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku.

Izložbu su otvorili Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke, Bernardin Modrić, glavni producent History Film Festivala i redatelj, te Tiha Modrić, producentica History Film Festivala.

Kako je najavljeno, ovaj jedinstveni festival posvećen isključivo povijesnim dokumentarnim filmovima donosi 21 film u službenoj konkurenciji, poseban program posvećen Federicu Felliniju povodom sto godina od njegova rođenja te Inkluzivno kino – tri filma prilagođena za osobe s oštećenjima sluha i/ili vida.

Otvorenje u Galeriji Kortil

Festival započinje 8. rujna u 20 sati u Galeriji Kortil otvorenjem multimedijske izložbe Mala kronika – klasici Zagrebačke škole crtanog filma, posvećene velikanu hrvatske kinematografije Vatroslavu Mimici i slavnim umjetničkim ostvarenjima nastalima u okviru Zagreb filma. Toj povijesti pripada globalno prepoznatljiv fenomen Zagrebačke škole crtanog filma te više od 500 nagrada, među kojima posebno mjesto zauzima prestižna nagrada Američke filmske akademije Oscar za najbolji animirani film dodijeljena 1962. godine Surogatu Dušana Vukotića. Osim filmova, izložba prikazuje vrijednu arhivsku građu Zagreb filma – crteže, skice, celove i autentične predmete, smještajući ih u kontekst vremena u kojem su nastajali. Izložba nas uvodi u čaroban svijet animacije u kojem će s nostalgijom uživati starije generacije, a najmlađi će pak upoznati i prepoznati svima poznate i drage likove, poput primjerice Profesora Balthazara.

Projekcije posvećene Federicu Felliniju

U 2020. godini čitav svijet, pa tako i Rijeka obilježavaju 100. rođendan omiljenog filmskog genija, Federica Fellinija. Program posvećen Felliniju uključuje izložbu fotografija Za stolom s Fellinijem, prisjećajući se Artusija i filmske projekcije. Dvije obljetnice slavnih Talijana, Federica Fellinija (stogodišnjica rođenja) i Pellegrina Artusija (dvjestogodišnjica rođenja), ujedinjene su u ukusnom spoju filma i hrane. Fellini je jedan od najvećih redatelja u povijesti kinematografije, a Artusi gastronom i pisac, autor čuvene knjige recepata Znanost o kuhinji i umjetnost uživanja u dobroj hrani (1891). Ova izložba fotografija vezanih uz kulinarske scene i prizore blagovanja, preuzetih iz Maestrovih filmova, odaje im počast. Fellinijevski svijet ovjekovječen je od Danguba (1953), pa sve do Ginger i Freda (1986). Tu su i fotografije iz poznatih remek-djela, poput Ceste (1954), Slatkog života (1960), Osam i pol (1963) i Amarcorda (1973). Uz izložbu prikazat će se i tri dokumentarna filma redatelja Gideona Bachmanna koji govore o Fellinijevu radu i životu: Ciao, Federico, Fellinikon i Fellini crta Bachmanna.

RI-thinking History uz projekciju “Fiume crno-crveno Rijeka”

U sklopu posebnog programa RI-thinking History premijerno će se prikazati dvije epizode dokumentarnog serijala Fiume crno-crveno Rijeka (F.C.C.R.) koji otkriva začetke totalitarnih ideologija i pokreta koji su harali europskim kontinentom kroz 20. stoljeće. Ta su događanja obilježila riječku povijest posljednjih stotinjak godina – od osnutka prve totalitarne države, fašističke okupacije, boljševičkog pokreta, nacističke uprave, komunističkog prevrata i propasti socijalističkog sustava, borbe za samostalnost hrvatske države, nedovršenih i/ili promašenih tranzicijskih postupaka, euroatlantskih udruživanja, do totalitarnih izazova našeg vremena i Rijeke kao Europske prijestolnice kulture 2020.

Filmski znalci Daniel Rafelić i Dejan Dabić publici će otkriti drugu, filmofilsku stranu Tita u predavanju Tito na velikom i malom ekranu koje će biti obogaćeno rijetkim arhivskim snimkama u posjedu Filmskih novosti iz Beograda.

U subotu 12. rujna u sklopu festivala održat će se promocija monografije o jednoj od najpoznatijih glumica bivše Jugoslavije, Mileni Dravić.

I ove godine History Film Festival donosi Inkluzivno kino u sklopu kojega će se prikazati tri filma prilagođena za osobe s oštećenjima sluha i/ili vida. Inkluzivno kino program je prilagođavanja filmova kako bi slijepi i slabovidni, gluhi i nagluhi na ravnopravan način, zajedno s ostalom publikom, uživali u filmskim projekcijama i odlasku u kino.

Ulaznice

Ulaznice možete rezervirati e-mailom na adresu info@historyfilmfestival.com ili ih kupiti na blagajni HKD-a od 8. do 12. rujna od 17 sati.

Cijena dnevne ulaznice koja vrijedi za sva događanja toga dana je 20 kuna.

Raspored programa

UTORAK, 8. RUJNA 2020.

  • 18,00    DOSTOJANSTVENA TIŠINA (60′)
  • 19,05    UNUK  (82′)
  • 21,00    SVEČANO OTVORENJE FESTIVALA
  • 21,30    VITTORIO  VIDALI – JA NISAM TKO SAM BIO (106′)

SRIJEDA, 9. RUJNA 2020.

  • 18,00   SLUČAJ JOHANNE LANGEFELD (90′)
  • 19,35   FRANCOV ŽIVOT U BOJI (84′)
  • 21,00    ARGENTINA: PET STOTINA OTETE DJECE DIKTATURE (93′)
  • 22,35    CESTA ŽIVOTA (53′)

ČETVRTAK, 10. RUJNA 2020.

  • 18,00    PARIS 1900. – GRAD SVJETLA (53′)
  • 19,00    SKRIVENE STRANICE (69′)
  • 20,10    ŠUMA (72′)
  • 21,25    KORIJENI OSTAJU (76′)
  • 22,45    CILJNA LINIJA (12′)
  • 23,00    BALADA O HENRYJU FORDU (12′)

PETAK, 11. RUJNA 2020.

  • 18,00   OPKOLITI LISICU (59′)
  • 19,00   POVRATAK U KIGALI (75′)
  • 20,20   SLUČAJ MAKAVEJEV ILI SUDSKI PROCES U KINO DVORANI (73′)                                   
  • 21,35   UHODEĆI ČERNOBIL: ISTRAŽIVANJE POSLIJE APOKALIPSE (56′)
  • 22,15   APOLLO – SOYUZ: PRVO RUKOVANJE U SVEMIRU (54′)

SUBOTA, 12. RUJNA 2020.

  • 18,00     NAŠ DOM (29′)
  • 18,30     UNUTAR VOJNE DIKTATURE (97′)
  • 20,10     TAMÁS BARTA – POŽURI, MAMA TE ČEKA KUĆI (85′)
  • 21,35     DODJELA NAGRADA I SVEČANO ZATVARANJE FESTIVALA

Više o programu History Film Festivala dostupno je na poveznici: http://historyfilmfestival.com/hr/