U ponedjeljak, 9. prosinca u 19 sati, u Galeriji Principij bit će otvorena izložba Vladimira Perića „Fotosafari“.
Izložba ostaje otvorena do 20. prosinca i može se pogledati u radno vrijeme Galerije Principi od ponedjeljka do petka 10 – 13 i 17 – 20 sati i subotom 10 – 13.
O projektu “Fotosafari”
Moji preci bili su urari i osnovali su jednu od najstarijih urarskih radnji u Kneževini Srbiji. Ja nisam učio urarski zanat, studirao sam grafiku i fotografiju. Ispričat ću ovu priču kao da je „ciferplat“ /brojčanik/ sata.
1:00 Naslov zbunjuje
Fotosafari je naziv za akciju koja se odvija na egzotičnim destinacijama i podrazumijeva da se umjesto puške koriste fotoaparati i kamere i bilježi svijet divljih životinja. Ali, ova priča počinje uzgojem domaćih životinja.
2:00 Boja kože nije bitna
Sve su životinje još uvijek žive – telad, junad, krave, prasci i svinje. Uskoro će skončati zbog apetita mesne industrije. Ali nas zanima sekundarni razlog ovog masakra. Revizijom, riječ masakr, postala bi masakrv.
Koža. Cijenjena sirovina. Široko upotrebljiv poluproizvod.
3:00 Ponovo vjernost čoveku
U fotoindustriji srećemo izmijenjen oblik životinja u vidu obloga tijela fotoaparata, remena, futrola i fototorbi.
4:00 Radni vijek, umirovljenje i smrt predmeta
Bilo da su čuvani kod kuće ili da su putovali sa svojim vlasnicima, fotoaparati su bili svjedoci raznih događaja: vjenčanja, rođendani, praznici, zimovanja, ekskurzije, ljetovanja, ispraćaji, Nove godine, sahrane…
Kvarili se, nošeni u servise, ponovo kvarili, iznova popravljali. Fotoaparati i njihovi vlasnici starjeli su skupa.
5:00 Štafeta
Do starih fotoaparata i njihovih futrola dolazio sam na razne načine. U najvećoj mjeri sam ih kupovao na buvljim pijacama, ponekad u antikvarijatima, ponekad na sajmovima fotoopreme. Nerijetko su mi ih prijatelji i poznanici poklanjali. S vremenom, kolekcija je narasla.
6:00 Destrukcijom do konstruktivnog
Isprva bojažljivo, a potom sve hrabrije, žrtvovao sam duplikate futrola i počeo ih parati, cijepati, sjeći, komadati. Ispostavit će se da je to bio intuitivno započet proces u kome su fragmenti kože poslužili formiranju trodimenzionalnih kolaža, te su se lijepljenjem, prošivanjem i zakivanjem udružili u objekte koji svojim izgledom podsjećaju na životinje.
7:00 Reinkarnacija
Sada već sasvim artikulirana ideja u praksi postaje realizirana serija glava životinja. Objekti obješeni na zid galerije prerastaju u paralelu s prepariranim trofejima na zidu lovačkog doma.
8:00 Ispred objektiva
Futrole su u prošlom životu bile dio fotoaparata. Sada je došlo vrijeme da postanu fotomodeli, da poziraju i budu glavni akteri u kadru.
9:00 Uspomena na uspomenu
Fotografiranjem postavke u izložbenom prostoru, dokumentira se čitava instalacija. Elementi instalacije, pojedinačni portreti, posjeduju potencijal koji sam previdio i tek naknadno uočio. Nisam ga bio svjestan na početku procesa. Fotografije nečega što u originalu predstavljaju portrete artificijelnih životinja, sada postaju surogat fotosafarija. Trodimenzionalni objekti su se obreli u dvodimenzionalnom mediju – fotografiji.
Upravo su u ovoj fazi predstavljeni riječkoj publici.
10:00 Konverzija
Na poziv Middlebury koledža američkim studentima držim radionicu i demonstriram na koje se sve načine fotografija može preobraziti u grafički kliše.
11:00 Pritiskom do cilja
Cobra V scanner, Xerox, sito, rakel, fotolaboratorija, Leitz Focomat, Durst, eksponiranje, Kodak, foto ploče, kapela, kiselina, digitalni tisak, laser, CNC, metal, drvo, perspeks, linoleum, grafičke preše, japanski ručno rađeni papiri, Fabriano, Hahnemühle…
12:00 Krug je zatvoren
Davnašnja ideja. Studentska želja. Poslije dugo vremena ponovo postaje aktualna. Ovoga puta ne moram biti skroman. Ovo je Amerika. Nitko ne mora saznati i da sam vegetarijanac. Fotografija objekta koji predstavlja životinju evoluirala je u grafičku matricu i tiska se na prirodnoj životinjskoj koži.
Ciklus je završen.
Krug je savršen.
– Vladimir Perić
O autoru:
Vladimir Perić rođen je 1962. godine u Zemunu. Multimedijalni je umjetnik prisutan na suvremenoj umjetničkoj sceni četiri desetljeća. Studirao je grafiku i fotografiju na Fakultetu primijenjenih umjetnosti i dizajna Univerziteta umjetnosti u Beogradu. Član je Udruženja likovnih umjetnika Srbije od 1994. godine kao i Art Directors Cluba Srbije od 2004. godine.
Vladimir Perić izuzetan je kreativni potencijal koji je realizirao niz značajnih projekat kao što su Muzej djetinjstva, a u Rijeci je kao dio programa Europske prijestolnice kulture na Pećinama realizirao Neboder za ptice. Predstavljao je Republiku Srbiju na 55. bijenalu likovnih umjetnosti u Veneciji 2013.