Festival TranziT donosi još jedan istraživački lab temeljenom na kretanju i pokretu, a kojim istražujemo osnove rada sa sanjanjem pod vodstvom slovenske nagrađivane izvedbene umjetnice Male Kline.

Sanjanje je način na koji tijelo doživljava i obrađuje percipirane informacije stalnim generiranjem slijeda slika koji teče usporedo uz našu svakodnevno fokusiranu svijest. Koristimo različite načine unutarnjeg gledanja i promatranja kako bismo pristupili unutarnjem tijeku slika. Zatim utjelovljujemo i krećemo se sa slikama koje primamo.

Slika koja se pojavljuje uvijek sadrži specifičnu snagu, kvalitetu i namjeru. Učimo prepoznavati, utjelovljivati, kretati se i voditi dijalog s pojavnim slikama dopuštajući da nas pokrenu i da nas njihova prisutnost i njihova logika in-formira i oblikuje. Učimo prepoznavati njihove afektivne moći i koristiti njihov transformativni potencijal. Koristimo ih za stvaranje vokabulara kretanja i proširivanje njihovih mogućnosti dok oblikujemo fizičke radnje u vremenu.

Radimo s otvorenim, propuštajućim, protočnim i gipkim tijelom, prebacujući se između unutra i van, između sebe i drugoga, prihvaćajući višestruka gledišta. Treniramo dvostruki pokret pažnje i da istovremeno bivamo u ovdje-sada i u području sanjanja, da razigrano stvaramo dok prebacujemo svoju pozornost između dva svijeta koja se neprestano prožimaju i informiraju jedan drugoga.

Mala Kline je na njujorškoj School of Images usvojila tehniku Saphire™, kojom se koristi kao praksom za istraživanje unutarnjih svjetova, snova i podsvijesti. Kao certificirana praktičarka, ovu metodu podučava u raznim kontekstima, ali ju koristi i u vlastitom koreografskom radu kao alat za stvaranje kroz praksu sanjanja. Sanjanjem se, u kontekstu ove prakse, smatra iskustvenom metodom kojom tijelo razvija tijek svog pokreta putem osjetilnih podataka, transformirajući ih u slike.

Kome je istraživački lab namijenjen?

Na ovaj lab mogu se prijaviti i osobe s umjetničkim backgroundom (profesionalci i studenti) i drugi profesionalci koje zanima tema snova i sanjanja i žele produbiti i proširiti svoja znanja i steći nova iskustva u tematskom području. Minimalna dob polaznika je 18 godina. Radni jezik radionice je hrvatski i  engleski.

Autorica i voditeljica istraživačkog laba

Mala Kline je izvođačica je, koreografkinja i spisateljica. Završila je BA program filozofije i komparativne književnosti (UL, Ljubljana), zatim je magistrirala kazališne studije (DasArts, Amsterdam) te doktorirala filozofiju (UL, Ljubljana i A.pass research centre, Brussels). Njezin umjetnički i teorijski rad temelje se na sanjanju. Tehnikama sanjanja HYPERLINK “https://www.malakline.com/saphire/what-is-saphire/#:~:text=Saphire® can be used to change your emotional patterns, clear”Saphire® koristi se kako bi otvorila iskonske prostore osjećanja i generirala semantički fluidne, kontradiktorne slike intenzivnih atmosfera. Svojim originalnim djelima kao što su Eden, Scores for Dreaming, Dream Hostel, Genesis, i Song trilogy stvara jedinstvene svjetove isprepletene jezikom naših snova. Primila je brojne slovenske nagrade za koreografiju, uključujući Zlatnu pticu (2005), Povodni mož (2005, 2013), nagradu Gibanica (2013, 2023) i nagradu Ksenija Hribar za koreografiju (2013) i za teoriju (2021). Napisala je dvije knjige, Capfico: Zapisi iz utrobe kita (Capfico, Madrid) i Kazališta potencijalnosti: između etike i politike (Maska, Ljubljana).

Godine 2005. osnovala je EMANAT – institut za afirmaciju suvremenog plesa u Sloveniji, a 2010. godine Školu imidža Slovenija za širenje snova i slika diljem EU, zatim 2011. godine DREAMLABHYPERLINK “https://www.malakline.com/research/dreamlab/” – mobilnu platformu za zajedničko eksperimentiranje te prevođenje i preradu Saphireovih™ slika i rada iz snova u alate i strategije za istraživanje,  stvaranje i performans u kontekstu izvedbenih umjetnosti, a 2018. godine ELIAS 2069 – mjesto koje objedinjuje školu, umjetnički rezidencijski centar, organsku farmu i toplice na otvorenom u netaknutoj prirodi u dubokoj divljini južne Slovenije, mjesto koje je posvećeno obrazovanju i stvaranju na temelju tehnika sanjanja.

www.malakline.com

Vrijeme: subota i nedjelja, 19. i 20. listopada 2024. od 10.00 do 18.00 sati (pauza za ručak od 13.00 do 14.30)

Mjesto: Filodrammatica, Korzo 28/1.kat, Velika dvorana

Zbog ograničenog broja sudionika/ca (12-16), obavezna je prijava putem online prijavnog obrasca. Prijave se primaju najkasnije do 18. listopada 2024., ili po popunjavanju mjesta.

Cijena istraživačkog laba je 50,00 eura i uplaćuje se unaprijed na žiro-račun umjetničke organizacije KRILA.  Za studente osigurali smo 20% popusta i u tom slučaju kotizacija je 40,00 eura.

Javna prezentacija i razgovor s publikom

Izvođači: polaznici laba

Autorica i voditeljica laba: Mala Kline
Vrijeme: 20. listopada 2024. u 17.00 sati
Mjesto: Filodrammatica, Korzo 28/1. Kat, Velika dvorana

Nakon javne prezentacije rezultata laba održat će se moderirani razgovor sa zainteresiranom publikom.

Produkcija: Kreativni laboratorij suvremenog kazališta KRILA
Financijska podrška: Zaklada Kultura nova, Grad Rijeka, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Primorsko-goranska županija.
Logistička podrška: Savez udruga Molekula

Kada?

19.10.2024. – 20.10.2024.
10:00