Na prvom u 18 sati pod nazivom „Evolucija mobilnosti” bit će riječi o energetskoj traniziciji u prometnom sektoru, s naglaskom na dekarbonizaciju prometa i uvođenje novih koncepata
Prijave se primaju putem obrasca ovdje.
Vedran Kirinčić je izvanredni profesor na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Njegova ekspertiza uključuje izradu različitih planskih dokumenata povezanih s zelenom energetskom tranzicijom, poput dekarbonizacije transportnog sektora kroz elektrifikaciju flote vozila.
Sudjeluje u provedbi analiza obrazaca potrošnje energije, identificiranju područja za poboljšanje učinkovitosti i promišljanju rješenja za smanjenje ugljičnog otiska. Osim toga, ima iskustvo u pripremi Akcijskih planova za održivu energiju i klimu (SECAP), Planova održive urbane mobilnosti (SUMP) te Planova održive elektromobilnosti (SEMP). Aktivan je u brojnim aktivnostima usmjerenim na popularizaciju znanosti i tehnologije te je koautor niza znanstvenih i stručnih radova.
Nakon njega u 19 sati slijedi predavanje Električna vozila s temom zašto su električna vozila počela “istiskati” klasične automobile koji koriste motor s unutarnjim izgaranjem, kako se spajaju na mrežu i kako se pune?
Prijave se primaju putem obrasca ovdje.
Rene Prenc je izvanredni profesor na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Područje njegovog interesa obuhvaća modeliranje, planiranje i optimizaciju elektroenergetskih mreža. Posjeduje iskustvo u planiranju srednjenaponskih (SN) mreža, u upravljanju projektima, priključenju SN korisnika i kapitalnim ulaganjima u SN infrastrukturu. Specijaliziran je za kratkoročno i dugoročno planiranje te korištenje naprednih softverskih alata za analizu mreža. Ima široko znanje o tehno-ekonomskim aspektima integracije distribuirane proizvodnje i obnovljivih izvora u distribucijske mreže. Zainteresiran je za razvoj i primjenu novih tehnika i tehnologija za alokaciju distribuirane proizvodnje, baterijskih sustava za pohranu energije, STATCOM-a itd. u distribucijskim mrežama.
Michele Rojnić je asistent na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Kao mladi istraživač, bavi se primjenom optimizacijskih metoda u području relejne zaštite te analizom distribucijskih mreža elektroenergetskog sustava. Njegovi interesi obuhvaćaju razvoj novih metoda za optimizaciju upravljanja mrežama i integraciju distribuirane proizvodnje, s naglaskom na poboljšanje pouzdanosti distribucijskih mreža.
Aktivnost se organizira u okviru projekta Reconnecting Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0 financiranog sredstvima Europske unije u okviru HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01 poziva. Broj ugovora: 101162569.
Zaklada Sveučilišta u Rijeci i Centar za popularizaciju i promociju znanosti uz partnersku potporu Gradske knjižnice Rijeka ove će jeseni novu zgradu knjižnice ispuniti zanimljivim predavanjima kojima će znanstvenici riječkog Sveučilišta približiti najnovije spoznaje o predmetima svojih istraživanja.