Između više od 700 prijavljenih i 40 odabranih, nagrađeni su filmovi studenata iz Rusije, Poljske, Francuske, Singapura, Njemačke, Sirije i Izraela.
Tri tročlana žirija 9. STIFF-a — za igrani, dokumentarni i animirani film proteklih su dana u Rijeci imali pune ruke posla biranjem najboljih od najboljih ovogodišnjeg Međunarodnog studentskog filmskog festivala.
Žiri za dokumentarni film u sastavu Jelena Androić, Jasmina Beširević i Anja Matić nagradili su film Moj prijatelj Aleksandar Grigorjevič, autora Pavela Zelenova (Rusija, 2022., St. Petersburg State Institute of Cinematography and Television) te obrazložili — Nagradu za najbolji dokumentarni film dodjeljujemo Pavelu Zelenovu za film Moj prijatelj Aleksandar Grigorjevič. Film je odabran zbog filigranskog prikaza ruske noći i noći jednog života, svevremenosti, promišljenih kadrova, nenametljivog pristupa i topline. Uz nagradu, žiri je pohvalio film Svjetlosne godine, autorice Monike Probe (Poljska, 2021., Munk Studio – Polish Filmmakers Association) uz objašnjenje — Film se osobito ističe u području režije, a krasi ga konzistentna i jasna dramaturgija. Redateljica je sjajno prenijela zaigranost glavnoga lika, što je ujedno i tema ovogodišnjeg festivala, kao i prikaz prijateljstva s velikim P.
O pobjedničkom filmu u kategoriji igrani film odlučivao je žiri u sastavu Nadia Cvitanović, Tomasz Śliwiński i Nina Damjanović. Pobjedu je odnio film Babice / The Midwife, redateljice Anne-Sophie Bailly (Francuska, 2021., La Fémis). Riječima žirija — Babice je iznenađujuće suvremen u prikazivanju dinamike između žena i muškaraca iako je smješten u srednji vijek. Redateljica je uspjela uhvatiti atmosferu vremena. Sjajna gluma, kamera i ritam u potpunosti su nas uronili u scenu i držali u mislima o filmu još dugo nakon projekcije.
Posebnu pohvalu žiri je dodijelio filmu Lili je sama / Lili alone (igrani film, 22’, Kina, Hong Kong, Singapur, 2021., Square Eyes), autorice ZOU Jing te obrazložio — Film impresionira kako minimalistički pristup stvara tako snažan emocionalni utjecaj na gledatelja. Iako je lokalna priča, ima vrlo univerzalno značenje s obzirom na ljudsko dostojanstvo.
Žiri u sastavu Martina Meštrović, Natko Stipaničev i Laura Čulek odlučili su o pobjedničkom filmu u kategoriji animiranog filma. Nagradu je odnio film Vjeran pas / Have a nice dog (Njemačka, Sirija, 2022., Filmuniversität Potsdam, Filmuniversität Babelsberg KONRAD WOLF, University of Film and Television) sirijskog i njemačkog autora Jalala Maghouta s objašnjenjem — Film jakim ekspresivnim vizualnim stilom prenosi svu težinu ratnog stanja. Autor vješto portretira usamljenog čovjeka i njegovu fantaziju o slobodi. Bez šanse za bijeg, dijeleći sudbinu milijuna migranata, individua se utapa u crno-bijelom labirintu kolektivnog ludila, klaustrofobije i beznađa.
U istoj kategoriji pohvaljen je film Zlatne margarite / Golden Margarite (Izrael, 2021., Bezalel Academy of Art and Design) autorice Keren Karasik uz obrazloženje — Film govori o odrastanju troje mladih ljudi. Autorica ovog filma se vješto poigrava kontrastom mladosti s beživotnim gradom i njegovim stanovnicima. Služeći se zanimljivim vizualnim stilom, film koristi sukob kolorita sa sivilom besperspektivnog gradskog okruženja pokazujući zaigranost odrastanja u surovoj gradskoj sredini.
Uz nagrade žirija, koji se sastojao od jednog redatelja čiji je film prethodnih godina bio dio STIFF selekcije, jednog filmskog profesionalca i jednog studenta, dodijeljena je i Nagrada publike i to filmu Zavijanje / Howling, Bartosza Brzezińskog (Poljska, 2021., Warsaw Film School).
Dizajn nagrade 9. STIFF-a potpisuje Ela Štefanec, vizualna umjetnica koja radi u području skulpture, objekta, ambijenta i performansa, dobitnica austrijske nagrade Red Carpet Art Award te samostalna umjetnica i članica HDLU-a Rijeka. Vizualni identitet ovogodišnjeg izdanja festivala potpisuje studentica Ivana Kutni Mihić, a Gea Rajić dizajn i primjenu.
Deveti STIFF koji je od 24. do 27. 11. 2022. održan u Art-kinu, okupio je brojne međunarodne goste, autore, filmske radnike i filmoljupce; prikazano je 40 filmova u konkurenciji unutar 11 programskih blokova te 5 izvan konkurencije; održani su razgovori s autorima; otvorena je međunarodna izložba all GAME no PLAY, održane su radionice Arcade pod vodstvom Kristine Kekice Paunovski, Petre Čargonje i Natalije Stefanović u Galeriji SKC te su svi filmoljupci imali priliku na 4 dana zaroniti u svijet igre i mašte.
Međunarodni studentski filmski festival / Student International Film Festival (STIFF) pokrenut je 2014. godine u produkciji udruge Filmaktiv i Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci (SKC) s ciljem predstavljanja najboljeg od svjetske recentne filmske produkcije studentskog i debitantskog filma.
STIFF je sufinanciran sredstvima Sveučilišta u Rijeci, HAVC-a, Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, Stroom Den Haag, Zaklade Kultura nova i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
(Foto: Tanja Kanazir; STIFF press)
Podijeli na društvenim mrežama