Na jučerašnjem svečanom otvorenju 16. Vriska – riječkog sajma knjiga i festivala autora u dvorištu art kvarta „Benčić“ proglašen ovogodišnji dobitnik V.B.Z.-ove književne nagrade za najbolji neobjavljeni roman. Riječ je o Nebojši Lujanoviću, mladom i uspješnom književniku i sveučilišnom profesoru, kojemu je tom prilikom pripala i izdašna nagrada od 15 000 eura.
Uz direktora VBZ-a Mladena Zatezala, nagradu mu je uručila i zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan istaknuvši kako vjeruje da će svi ljubitelji knjige i lijepe književnosti uživati u ovogodišnjem programu festivala, naglasivši važnost programa za najmlađe, srednjoškolce i studente.
U konkurenciji od 103 žanrovski i tematski, ali i kvalitativno doista raznorodna rukopisa, koliko ih je ove godine prispjelo na natječaj, kao i svake godine bilo je izuzetno teško odabrati najbolji. U drugom krugu selekcije članovi žirija Vanja Kulaš, Strahimir Primorac, Mile Stojić, Drago Glamuzina i Jagna Pogačnik (predsjednica) među 10 polufinalista odabrali su pet romana koji se svojom kvalitetom i originalnošću izdvajaju od ostalih. Među ovogodišnjim finalistima članovi žirija vrlo su složno odabrali favorita koji se izdvojio kako tematskim preokupacijama, tako i stilom, jezikom i vizurom pripovijedanja.
Kako se u obrazloženju žirija, koji je pročitala predsjednica žirija Jagna Pogačnik, autor nagrađenog romana “Tvornica Hrvata”, Nebojša Lujanović, uspio je uvjerljivim pripovjedačkim glasom i osjećajem za nijansiranje sitnih detalja na rubovima tragedije i komedije napisati roman o ljudima koji se teško mogu složiti oko toga koje je boje bio ormar u njihovom nekadašnjem domu, jer novi događaji potiskuju sjećanja, ali nikada neće do kraja klonuti duhom, jer su iz svoga starog kraja, ako ništa drugo, ponijeli životnu filozofiju – uvijek neki kurac, od toga se sastoji život. Ovo je roman koji ipak završava smijehom, možda i zato što je jasno da njegovi protagonisti nikada – iako se to od njih traži i sami se oko toga trude – neće postati netko drugi, nego uvijek ostati svoji. I dobro da je tako, za život i za priču.”
Nagrađeni roman uvjerljiva je, dječjim glasom ispričana priča o iskustvu (polu)izbjeglištva koja proizlazi iz iskustva rata i razvija se u smjeru kritične, ali nimalo zločeste studije mentaliteta i romana o odrastanju koje nije lako ni kad se svakodnevno ne moraš pitati, doslovno a ne filozofski, tko smo mi i kuda idemo?
Nebojša Lujanović rođen je 1981. u Novom Travniku. Diplomirao je politologiju na Fakultetu političkih znanosti te sociologiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je i doktorirao 2012. iz područja teorije književnosti.
Objavio je romane “Stakleno oko”, “Godina svinje”, “Orgulje iz Waldsassena”, “Oblak boje kože”, “Južina” i “Maratonac”, zbirku priča “S pogrebnom povorkom nizbrdo”, priručnik za kreativno pisanje “Autopsija teksta” te znanstvene knjige “Prostor za otpadnike – od ideologije i identiteta do književnog polja” i “U rovovima interpretacija – strategija i tragedija nelegitimnog čitanja”.
Uoči početka programa otvorenja, u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti otvorena je i izložba Stephana Crasneansckija „Godardove kutije“, a na samom kraju programa, u dvorištu art kvarta održan je i koncert riječkog glazbenika Borisa Štoka.
Iako je ovo bilo tzv. službeno otvorenje festivala, Vrisak je dva dana ranije zapravo otvorila njegova studentska inačica u Dnevnom boravku gdje je sedmero mladih autora, studenata i studentica riječkog Sveučilišta, čitalo svoje pobjedničke radove na natječaju organiziranom u suradnji sa Studentskim kulturnim centrom. Zagrijavanje je nastavljeno u subotu u Art-kinu koje se premijerom filma “Smrt Djevojčice sa žigicama”, nastalog prema istoimenom hit-romanu Zorana Ferića i predstavljenjem njegova novog izdanja, pridružilo Vrisku.
Tjedan dana književnih susreta, filmova, tribina i izložbi.
16. izdanje Vriska do 17. rujna donosi više od 50 programa promocija, predstavljanja, razgovora i tribina, uz popratni likovni, glazbeni i filmski program u kojemu će sudjelovati gotovo stotinu umjetnika. Cjelokupni program dostupan je na webu festivala Vrisak.
Ulaz na sve festivalske programe je slobodan, a svima koji ne budu u blizini Rijeke, osiguran je live stream na V.B.Z.-ovu YouTube kanalu i Facebook stranici.
Vrisak se održava pod pokroviteljstvom Grada Rijeke, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, programa Kreativna Europa Europske unije, Finnish Literature Exchangea i Swedish Arts Councila a u suradnji s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti, Dječjom kućom GKR, Art kinom, Dnevnim boravkom i Hrvatskom gospodarskom komorom – Zajednicom nakladnika i knjižara.
(Foto: Majda Bembić)
Podijeli na društvenim mrežama