No Borders Orchestra simfonijski je orkestar u kojem sviraju izvrsni profesionalni glazbenici iz svih zemalja zapadnog Balkana. Nastao je iz želje da se stvori regionalni simfonijski orkestar najviše umjetničke kvalitete koji poziva na novu vrstu komunikacije. Projekt počiva na glazbi i društvu. Osnivač i umjetnički direktor No Borders Orchestra je Premil Petrović, dirigent rođen u Beogradu koji živi i radi u Berlinu.

Svi nastupi No Borders Orchestra uspješno povezuju glazbenu izvrsnost sa sveobuhvatnom sviješću o društvu. Osnovani su 2012. godine u Beogradu i Berlinu, kao nevladina organizacija čiji je cilj iniciranje pozitivnog društvenog razvoja kroz pomirenje i kreativnu suradnju te predstavljaju platformu za nadilaženje nacionalizma, rasizma, ksenofobije, homofobije i krvavog nasljeđa prošlosti na prostoru zapadnog Balkana i šire.

U Rijeku su ove godine stigli u sklopu Embracing Vulnerability Turneje / Balkan Season 2022: “The wound is the place where the light enters you”. Nakon vrlo uspješne turneje “No Return to Normality” iz 2021., u kojoj su pozvali ljude da razmišljaju o životu nakon pandemije i ukazali na potrebu za transformacijom – suštinskom revizijom društvenih ciljeva, uvjerenja i vrijednosti – ove godine No Borders Orchestra kreirali su turneju koja istražuje centralnu temu ranjivosti.

Pojašnjavajući na što žele skrenuti pažnju publike, oni navode: “Globalna pandemija ostavila je svijet u uzdrmanom i ranjivom stanju. Dok se činilo da se svijet oporavlja i izvlači iz krize, dogodio se još jedan razoran i nezamisliv događaj – rat u Ukrajini. Važno je da svi shvatimo gdje smo upravo sada i da smognemo hrabrosti suočiti se s našim trenutnim društvenim, fizičkim, ekonomskim i ekološkim nesigurnostima i ranjivostima. Ranjivost je ‘nesigurnost, rizik i emocionalna izloženost’. To je nestabilan osjećaj koji imamo kada izađemo iz svoje zone udobnosti ili izgubimo kontrolu.”

Kriza kao prilika za promjenu

Ovom turnejom No Borders Orchestra predlažu da ne negiramo svoju trenutnu situaciju, ne bježimo, ne budemo žrtve, već nas pozivaju da ovu krizu vidimo kao priliku za promjenu, otvorimo se i duboko preobrazimo svoj način života.

Publika je u nedjelju tako imala prilike prisustvovati vrhunskim izvedbama koje su činila sljedeća djela: Johann Sebastian Bach: O Haupt Voll Blut und Wunden, Davor Branimir Vincze: The Wound is the Place where the Light enters You, Movement I: In my dreams I’m dying all the time, Isidora Zebeljan: Deserted Village, Steve Reich: Different Trains – Europe During the War, Movement II: Suture hors-temps Arvo Pärt: Cantus in memoriam Benjamin Britten, Movement III: Der Prozess, Franz Schubert: String Quintet in C major, D. 956 – Adagio, Gustav Mahler: Adagietto, Movement IV: Mì alma (stuck in a loop), Edward Elgar: Nimrod, Movement V: Lux ex Tenebris.

Projekt su podržali Grad Rijeka, Sigrid Rausing Trust, European Fund for the Balkans, Regional Cooperation Council i Slovenska ambasada u Hrvatskoj. Partneri projekta je Sveučilište u Rijeci, Centar za napredne studije.