Buduća zgrada Gradske knjižnice Rijeka dovršava se u rekonstruiranom tzv. T-objektu, zgradi izgrađenoj u drugoj polovici 19. stoljeća koja je služila za potrebe ondašnje tvornice za preradu duhana te ima veliku arhitektonsko-povijesnu vrijednost kao primjer industrijske arhitekture iz tog doba.

Radovi na obnovi tzv. T-objekta i njegovom preoblikovanju u Gradsku knjižnicu izvode se na ukupnoj površini od 5.825 m².

„Siguran sam da će građani kao i svi korisnici knjižnice biti oduševljeni kada sve bude gotovo i kada knjižnica otvori svoja vrata. Osim svoje primarne namjene, Gradska knjižnica Rijeka raznim programima i aktivnostima još će se bolje povezati s programima Dječje kuće, Muzeja grada Rijeke i Muzeja moderne i suvremene umjetnosti i ovdje ćemo zaista dobiti jedan kvart kulture koji smo dugo iščekivali. Ulaganje u Art-kvart Benčić na nacionalnoj razini najveće je ulaganje u kulturnu infrastrukturu od hrvatske samostalnosti i zaista mislim da možemo biti ponosni na sve što je ovdje izgrađeno“, rekao je riječki gradonačelnik Marko Filipović.

Pročelnica Maja Malnar, pročelnik Ivan Šarar, gradonačelnik Marko Filipović i ravnatelj GKR-a Niko Cvjetković

Pročelnica Maja Malnar, pročelnik Ivan Šarar, gradonačelnik Marko Filipović i ravnatelj GKR-a Niko Cvjetković

Buduća knjižnica

Buduća Gradska knjižnica ima suteren u kojem će biti smještena strojarnica, te prizemlje i tri etaže od kojih je svaka bruto površine oko 1282 m2. Ukupna neto površina svih etaža iznosi 4530 m2. Etaže će biti povezane stubištem i liftovima.

Glavni ulaz u zgradu knjižnice je s trga kvarta kulture “Benčić”. S vanjske strane ulaza nalazit će se digitalni knjigomat koji će biti u funkciji 24 sata dnevno i bit će spojen na automatizirani sustav distribucije knjiga. Knjigomat je dio RFID sustava, odnosno radio-frekvencijskog sustava koji omogućava lakše implementiranje čitavog niza digitalnih usluga u upravljanje s knjigama. Automatizacijski sustav će se protezati kroz veći dio tzv. “nožice” te će biti vidljiv korisnicima kao posebno atraktivan element. Ujedno na svim korisničkim etažama postojat će uređaji za samostalno zaduživanje i razduživanje građe, što će ove procese učiniti bržim i efikasnijima. Središnji korisnički pult, kao jedino mjesto za sve administrativne transakcije, bit će u prizemlju. U predvorju zgrade će posjetiteljima i korisnicima biti ponuđene i osnovne informacije o knjižnici te o čitavom kvartu kulture.

Na ulazni prostor nastavljat će se odjel za mlade te čitaonica i dvorana za autorske susrete i predavanja s druge strane. Odjel za mlade sa sadržajima iz područja stvaralačke kulture kao što strip kultura, 3D print i elektronika te filmska i “gaming” soba, nastavljat će se na koncept glazbenog stvaralačkog prostora kroz prostoriju za glazbeni editing, prostor za probe bendova i retro LP sobu s ponudom longplay ploča koja će biti oblikovana kao slušaonica. S desne strane nalazit će se čitaonica, odnosno svojevrsni dnevni boravak za čitanje dnevnog tiska i magazina te izdvojeni prostor multifunkcionalne dvorane za autorske susrete, predstavljanja, predavanja i razgovore

Odmah uz ulazni prostor bit će smješten i odjel za slijepe i slabovidne osobe kako bi pristup korisnicima tog odjela bio čim jednostavniji, a sam odjel bit će opremljen svom potrebnom audio-vizualnom i knjižničnom opremom.

Na prvom katu nalazit će se središnji dio ponude književnosti i sve knjige će biti potpuno dostupne korisnicima. Organizacija knjiga temeljit će se na žanrovskoj podjeli, što je značajna novost kojom će fond potpuno postati okrenut čitateljima, njihovim navikama i potrebama. Ujedno, sve posudbe i povratke korisnici će moći obaviti samostalno.

Na drugom katu nalazit će se odjel stručne knjige, znanosti i publicistike s adekvatnim “boksovima” za tihi rad čime će po prvi puta u knjižnici biti omogućen pravi tihi rad i učenje.

Na trećem katu, u potkrovlju, smjestit će se sve ključne službe Gradske knjižnice Rijeka, što će doprinijeti dodatnoj efikasnosti rada knjižnice. Ujedno na toj etaži nalazit će se i prva računalna učionica Gradske knjižnice Rijeka namijenjena za učenje, edukacije građana i stručne zajednice, a sve prema programu koji će biti usmjeren prema sofisticiranim i novim sadržajima.

Ravnatelj Cvjetković: Stvaramo novu, suvremenu knjižnicu

Kako je objasnio ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković, uz same radove na zgradi knjižnice obavlja i niz drugih paralelnih radova koje je potrebno obaviti kako bi knjižnica, kada bude otvorena, mogla funkcionirati kako je i zamišljeno. „Bilo je potrebno opremiti 150.000 knjiga novom RFID opremom, osmislili smo novi sustav signatura za beletristiku kako bi se korisnici lakše mogli služiti novih prostorom, djelatnici se obučavaju za rad u novim uvjetima. Želim istaknuti da mi ne selimo knjižnicu sa točke A na točku B, već stvaramo novu suvremenu knjižnicu koja može funkcionirati u kontekstu vremena u kojem živimo i knjižnicu koja će, nadam se, svima nama biti na korist i na koju ćemo svi biti ponosni“, objasnio je Cvjetković.

Zadovoljstvo što će otvorenjem nove zgrade Gradske knjižnice Rijeka završiti i izgradnja Art-kvarta Benčić iskazao je i pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar. „2017. godine otvoren je Muzej moderne i suvremene umjetnosti, 2020. Muzej grada Rijeke preselio se u Palaču šećera, 2021. godine otvorili smo Dječju kuću i ove godine očekuje nas otvorenje Gradske knjižnice. Kada pogledamo sada ovaj Art-kvart u cjelini, zadovoljan sam što smo uspjeli zadržati duh ovog prostora, napravili smo svojevrsni hommage industrijskoj povijesti nekadašnje tvornice Rikard Benčić“, rekao je Šarar.

Izvedeno 90 % radova

Na zgradi je izvedeno 90 % radova

Stanje radova

Svi građevinski radovi na konstrukciji osnovnog volumena T-objekta su izvedeni. Izvedena je i čelična konstrukcija krovišta, koja je specifična zbog nagiba objekta. Nakon izvedbe krovnog pokrova, krovnih prozora i ventilacijskih kutija te limarskih radova završavaju se obrtnički i instalaterski radovi u objektu. Izvedeno je gotovo 90% svih radova, odnosno izvedeni su gips-kartonski radovi na zidovima, radovi na izvedbi plivajućih podova, soboslikarski radovi gletanja i bojanja, postava keramike i sanitarne opreme u sanitarnim čvorovima objekta. Izvedene su sve strojarske instalacije grijanja, hlađenja i ventilacije te instalacije zaštite od požara uključujući i sprinkler sustav za gašenje požara. Izvedene su elektroinstalacije i montirana je rasvjeta objekta.

Slijede radovi na postavljanju toplinske izolacije i gips-kartonski radovi plafona u potkrovlju te soboslikarski radovi. U tehničkim prostorijama i sanitarnim čvorovima preostaje za izvesti  glatke obojene elastične podne obloge, a u ostatku objekta će se prije postave namještaja ugraditi elastične podne obloge od sintetičkog kaučuka.

Usporedno s radovima u unutrašnjosti objekta izvedena je fasada osnovnog volumena ukupne površine od 2.200 m2, uključujući i fasadne ornamente tehnikom koja odgovara izvornom načinu gradnje.

Završeni su radovi konstrukciji „nožice“, to jest ulaza u zgradu knjižnice. Trenutno se izvodi oblaganje krova nožice crijepom, nakon čega slijede limarski radovi. Izvedeni su plivajući podovi nožice, a započeta je montaža potkonstrukcije fasadnih panela na sekundarnu čeličnu konstrukciju nožice te toplinska izolacija od mineralne vune. Fasada „nožice“ objekta će biti montažnog tipa od prefabriciranih staklobetonskih elemenata koja je, uključujući ornamente, projektirana kao faksimil originalne fasade. Paralelno s montažnim radovima na fasadi radit će se i na ugradnji dizala u nožici. Obloga unutarnjih zidova nožice izvest će se od trapeznih limova nakon dovršetka svih instalaterskih radova.

Radove izvodi tvrtka VG5 d.o.o. iz Ljubljane, a stručni nadzor na rekonstrukciji obavlja Zem Nadzor d.o.o. Zagreb, a glavni projektant je arhitekt Saša Randić.

Rekonstrukcija T-objekta u novu zgradu Knjižnice je, uz rekonstrukciju Ciglene zgrade u Dječju kuću, dio projekta pod nazivom „Revitalizacija kompleksa Benčić – Cigleni i T objekt“ koji se sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020.

U tijeku je postupak nabave za opremanje knjižnice, a nabavljat će se namještaj, RFID sustav za automatizaciju knjižničnog poslovanja, distribucijski (šinski) sustav knjižne građe, računalna oprema, sustav tehničke zaštite i nadogradnja telefonske centrale za specifične potrebe Gradske knjižnice Rijeka.

(Foto: Ivica Nikolac)