Obavijest građanstvu o postavljanju mjerne opreme na području klizišta Grohovo

“Na današnjem području Grada Rijeke u dolini rijeke Rječine u prošlih stotinjak godina došlo je uslijed nepovoljnih geološko-hidroloških uvjeta do pojave velikog broja klizišta koji su doveli do devastacije zemljišta na klizištima zahvaćenom području. Godine 1996. nastalo je veliko klizište na padinama kod naselja Grohovo i Kačani, na terenu koji obuhvaća područje Mjesnog odbora Drenova, koje je i dalje aktivno te rezultira pojavom novih klizišta od kojih je posljednje zabilježeno u prosincu 2010. godine na prometnici Grohovo – Drenova.

Čitav prostor zahvaćen klizištima devastiran je, opasan ili nedostupan za kretanje, pa posljedično tome i za ikakvu namjenu. Uz navedeno, posebno je opasna mogućnost bočnog širenja klizišta prema istoku i zapadu kao i formiranje novih kliznih tijela uslijed čega je moguće zatrpavanje korita Rječine i stvaranje jezera koje brana nije u stanju zadržati te stvaranje vodnog vala koji izravno može ugroziti objekte na području naselja Kačani i Grohovo, branu Valići, pa i područje bivše Tvornice papira i Delte u Rijeci.

Obavijest građanstvu o postavljanju mjerne opreme na području klizišta Grohovo Problematiku o kojoj je riječ i sve opasnosti koje formirana klizišta donose objektima i građanstvu na području doline Rječine prepoznali su stručnjaci znanstvenici Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i drugih fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Zagrebu i Splitu, Hrvatskog geološkog instituta i Hrvatskih voda, koji su ove godine uz potporu Vlade Republike Hrvatske i Vlade Japana, s japanskim znanstvenicima Sveučilišta u Kyotu i Nigati te Japan Internatonal Corporation Agency proveli zajednički hrvatsko-japanski bilateralni projekt pod nazivom „Identifikacija rizika i planiranja korištenja zemljišta za ublažavanje nepogoda kod odrona zemlje i poplava u Republici Hrvatskoj“. Temeljem projekta, japanska Vlada donira Republici Hrvatskoj opremu za istraživanje klizišta u vrijednosti od 4 milijuna USD, i to za tri klizišta od kojih se sva tri nalaze na području Primorsko-goranske županije, odnosno za klizište Grohovo te klizišta u općinama Vinodolska i Mošćenička Draga.

Navedeni projekt  provodi se u suradnji sa stručnim službama Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, pa su tako predstavnici Građevinskog fakulteta u Rijeci o svim poduzetim i namjeravanim aktivnostima u svezi realizacije istoga obavijestili i Odjel za gradsku samoupravu i upravu. Obzirom da je riječ o aktivnostima i radnjama koje zahtijevu provođenje na području nadležnosti Vijeća Mjesnog odbora Drenova, molimo Odbor da upozna građanstvo Mjesnog odbora Drenova, a posebno građanstvo područja naselja Grohovo i Kačani da je Projektom predviđeno detaljno istraživanje klizišta Grohovo, a koje istraživanje uključuje privremenu ugradnju donirane sofisticirane mjerne opreme na širem području klizišta, odnosno na području naselja Grohovo i Kačani te na Velom Vrhu.

Oprema o kojoj je riječ potpuno je neškodljiva za građanstvo i za okoliš i bila bi na navedenim lokacijama postavljena privremeno, predviđeno u razdoblju od tri do pet godina. Grad Rijeka drži da je privremeno postavljanje mjerne opreme od iznimnog značaja za područje doline Rječine te za Grad Rijeku u cijelosti.

Obavijest građanstvu o postavljanju mjerne opreme na području klizišta Grohovo Ugradnja oprema izvodila bi se tijekom ljeta i jeseni 2011. godine, nakon čega bi bio uspostavljen sustav upozorenja na moguće opasnosti uključujući i satelitsko praćenje ponašanja šireg područja klizišta te stalno promatranje područja ugrađenom video opremom. Na ovaj način svaki veći pomak na terenu izazvao bi trenutačno alarmiranje odgovarajućih službi zaštite i spašavanja što bi značajno pridonijelo prevenciji i izbjegavanju mogućih štetnih posljedica po stanovništvo i materijalna dobra šireg područja doline Rječine.

S obzirom na navedeno, cilj nam je upoznati građanstvo s poduzimanjem ovih mjera na području klizišta, budući je privremeno postavljanje ove istraživačke opreme od važnosti i koristi za lokalnu zajednicu i sve stanovnike koji bi izravno mogli biti ugroženi svakim novim klizanjem terena, a svakako pridonosi sprečavanju i ublažavanju mogućih posljedica klizanja.”

Pročelnik odjela
mr.sc. Mladen Vukelić

Oznake