Obilježavanje Dana oslobođenja Rijeke od fašizma započet će u utorak, 2. svibnja 2023. godine u 11.00 sati otvorenjem izložbe „Bitka za Rijeku – Riječko-tršćanska operacija, 16. travnja – 3. svibnja 1945.“ na postamentima na Korzu. Izložba predstavlja fotografije iz fundusa Muzeja grada Rijeke koje su snimane tijekom završne vojne operacije za oslobođenje Rijeke i Trsta od fašista u Drugom svjetskom ratu.
Također u utorak, 2 svibnja, održat će se vođena tura „Tragovima Drugog svjetskog rata“ koja će ove godine građanima predstavit utvrdu Katarinu B na Pulcu.
Okupljanje sudionika ture je u 17.20 sati na ulazu u Centar za rehabilitaciju Pulac bb, a obilazak će voditi Rajko Samueli – Kačić, umirovljeni časnik Oružanih snaga Republike Hrvatske i član Hrvatskog časničkog zbora.
Podsjetimo, Katarina B jedan je od fortifikacijskih objekata koji su odigrali značajnu ulogu u bitci za oslobođenje Rijeke 1945. godine.
Svečanost u povodu Dana oslobođenja Rijeke od fašizma održat će se u srijedu, 3. svibnja 2023. godine, u 12.00 sati u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja. U sklopu svečanosti, nakon uvodnih obraćanja domaćina i prigodnog kulturno-umjetničkog programa, uslijedit će predavanje Rajka Samuelija – Kačića, umirovljenog časnika Oružanih snaga Republike Hrvatske i člana Hrvatskog časničkog zbora, o bitci za oslobođenje Rijeke u Drugom svjetskom ratu.
U četvrtak, 4. svibnja 2023. godine, od 10.00 sati, u Palači šećerane, održat će se javno savjetovanje o kvalitetnijem informiranju mladih i drugog zainteresiranog građanstva o antifašističkom otporu i baštini antifašizma. Savjetovanje se organizira u sklopu projekta „Novi pristupi baštini: antifašizam i mir u obrazovanju i suvremeno-umjetničkim praksama“ kojeg zajedno provode Apoteka – Prostor za suvremenu umjetnost iz Vodnjana, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba te Savez antifašističkih boraca Primorsko-goranske županije iz Rijeke.
Projekt podržava Fond za aktivno građanstvo, a njegov je cilj kvalitetnije i sadržajnije informiranje mladih o antifašističkom otporu, njegovoj baštini i mirovnim inicijativama devedesetih, unaprjeđenje obrazovanja za demokratsko i aktivno građanstvo te priznanje prava civilnih žrtava Drugog svjetskog rata u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji.
Sva događanja u sklopu obilježavanja Dana oslobođenja Rijeke od fašizma slobodna su za sve zainteresirane građane.
Dan oslobođenja Rijeke slavi se u spomen na 3. svibnja 1945. kada je odlaskom posljednjega neprijateljskog vojnika taj grad vraćen matici domovini i izbrisana umjetno stvorena granica na Rječini. Nakon talijanske kapitulacije 1943. godine Rijeku i Sušak okupiraju Nijemci i drže do 3. svibnja 1945. kad su oba grada oslobođena.
Zaključcima mirovne konferencije u Parizu 1947. godine, Rijeka je ponovo vraćena matici zemlji Hrvatskoj u okviru države Jugoslavije. Godine 1948. gradovi Rijeka i Sušak su udruženi u grad Rijeku.
Podijeli na društvenim mrežama