Dan oslobođenja našega grada prigoda je za prisjećanje na generacije ljudi, koji su svoje živote i mladost utkali u borbu za slobodu.
Obilježavanje Dana oslobođenja Rijeke započelo je polaganjem vijenaca na riječkim spomen-obilježjima, a nastavilo se u Gradskoj vijećnici, gdje se nazočnima obratili zamjenik gradonačelnika Željko Jovanović i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Dinko Tamarut.
Tamarut je podsjetio je kako je prije 65 godina na današnji dan oslobođena Rijeka“Bitka za Rijeku bila je odlučujuća, jer su se s njom rješavala vojna i politička pitanja, značajna za uređenje novonastale države. Partizanskim odlukama ZAVNOH-a i AVNOJ-a otuđeni krajevi Istre, Rijeke, slovenskog primorja i otoci trebaju biti vraćeni matici domovini. Borbe za Rijeku počinju 21. travnja1945. godine i toga dana oslobođen je istočno dio grada, oslobođen je Sušak. Na današnji dan, prije 65. godine pogledi hrabrih i umornih boraca 4. armije bili su upereni u Katarinu, gdje je utvrđeni njemački okupator, svjestan poraza još uvijek pružao jak otpor.
Napokon, oko 13 sati borci 3. bataljuna 19. divizije slomili su posljednji obruč, a Rijeka je oslobođena uz ogromne žrtve. Ostatak neprijateljskih snaga se povlači i u tom povlačenju uništava luku, tvornice, mostove, grad je u plamenu. Konačno, 7. svibnja 1945. godine predstavnik njemačkog 97. korpusa u selu Zagorje kod Ilirske Bistirce potpisao je bezuvjetnu kapitulaciju. Rat je završio, ratne rane zaliječene, porušeno je izgrađeno, naš grad, naša Rijeka sada kao jedinstveni grad, razvija se i postaje moderan i ugodan za život, a Rječina postaje simbol spajanja i slobode,” kazao je Tamarut.
Čestitavši svim Riječankama i Riječanima Dan oslobođenja grada Rijeke, zamjenik gradonačelnika Jovanović kazao kako oslobođenjem Rijeke nisu samo poraženi njemački okupatori, već je srušena i granica ovdje na mostu preko Rječine, koja je godinama umjetno razdvajala Sušak i Rijeku.
“To je povijesna činjenica, bez koje je nemoguće zamisliti budućnost i razvoj našeg grada. Tom su pobjedom poražene ideje fašizma i sačuvana je sloboda. Rijeka je ponovno postala jedinstveni grad. Strašne posljedice okupatorskoga razaranja i nevjerojatni podvizi obnove Rijeke toga vremena sačuvani su u fotografijama knjige ‘Rijeka – sjećamo se’ koju smo prošli tjedan predstavili javnosti. A takvih knjiga mora biti puno, jer sjećati se znači cijeniti ono što danas imamo,” kazao je Jovanović.
Osudivši one koje i danas pokušavaju oživjeti fašističke ideje i ideologiju mržnje kako u Hrvatskoj, tako i u Europi, Jovanović je kazao:
“Da nije bilo onih generacija ljudi, koji su svoje živote i mladost utkali u borbu za slobodu, i velike antifašističke pobjede, ni naša Rijeka ne bi danas 65 godina kasnije, rasla u moderan europski grad. Moderan, ne samo po svojem gospodarskom i urbanom razvoju, već i po shvaćanju temelja demokracije, slobode i suživota, s ukorijenjenim antifašističkim opredjeljenjima. Na nama je da čuvamo identitet Riječana, otvorenih i tolerantnih, često samozatajnih ali odlučnih – Riječana koji nikada nisu skrivali svoj antifašizam.”
U prigodnom programu nastupio je Mješoviti pjevački zbor Jeka primorja, dok je dramski umjetnik Žarko Radić recitirao pjesme Jure Kaštelana “Svak ima jedan ranjavi obujam” i “Dubine i jarboli”.
(S.R.)
Podijeli na društvenim mrežama