Trinaesti Vrisak – riječki sajam knjiga i festival autora održat će se od 13. do 19. rujna, uglavnom u zgradi Exporta na riječkoj Delti, a ove je godine posvećen nedavno preminulom književniku Bekimu Sejranoviću.
Ovogodišnji Vrisak najavili su danas na konferenciji za medije Ivan Šarar, pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Grada Rijeke, Drago Glamuzina, direktor Festivala, Damir Čargonja, i Marija Bošnjak, izvršna organizatorica Vriska.
Festival će ove godine otvoriti dodjela V.B.Z.-ove Nagrade za najbolji neobjavljeni roman u Perivoju Guvernerove palače, ali najveći dio programa održat će se u Exportu, te u klubovima Dnevni boravak i Morski prasac.
Pročelnik Šarar napomenuo je da ga veseli što će se, sad već tradicionalni Vrisak, ipak održati u suradnji s projektom Rijeka 2020- Europska prijestolnica kulture, unatoč izrazito izazovnoj godini, a k tomu, većina programa odvijat će se u Exportu, novom riječkom kulturnom središtu.
Damir Čargonja predstavio je program “Apstraktna monarhija” 11. i 12. rujna na Morskom prascu koji je dio šireg nezavisnog programa Kantrida FKK 2020 – Europski kvart kulture i svojevrsna uvertita u Vrisak. S ovim programima Kantrida će zaključiti sezonu koja je trebala biti i raznolikija, ali su okolnosti na to nažalost negativno utjecale.
Direktor Vriska, Drago Glamuzina, naglasio je da je ovogodišnji festival posvećen uspomeni na Bekima Sejranovića, jednog od najvažnijih hrvatskih pisaca u zadnja dva desetljeća. Uoči službenog otvorenja festivala, u svojevrsnoj uvertiri, u subotu 12. rujna u Morskom prascu, Bekima će se u neformalnoj atmosferi prisjetiti njegovi prijatelji, a festival će se zatvoriti predstavljanjem upravo objavljenih Sabranih djela Bekima Sejranovića. U sklopu tog programa bit će ekskluzivno prikazan i video koji je Bekim snimio neposredno prije smrti, a na kojem čita svoju zadnju objavljenu priču „Miss Misery na otoku Susku“. Priča je prošle godine objavljena u EPK-ovom zborniku “Autorske bure”.
Videorazgovori s europskim autorima
Mnogi europski autori koji, kako organizatori kažu, unatoč dobroj volji nisu mogli doći u Rijeku, prisustvovat će promocijama putem snimljenih videorazgovora koji će se emitirati u posebnom programu u Book caffeu Dnevni boravak. Tako će na Vrisku virtualno prisustvovati grčka spisateljica i dobitnica Nagrade Europske unije za književnost Kallia Papadaki, nizozemska književna zvijezda Ilja Leonard Pfeijffer i tri strip-umjetnice: Norvežanka Magnhild Winsnes, Španjolka Ana Penyas i Njemica Barbara Yelin.
Vrisak će obogatiti i brojni domaći autori poput Marka Tomaša, Ivice Prtenjače, Olje Savičević Ivančević, Monike Herceg, Marine Šur Puhlovski, Olje Knežević, Tomislava Čadeža, Damira Zlatara Freya, Mirele Priselec Remi, Andrije Škare, Zlatka Galla, Zoje Strenja Šolaja, Nade Topić i Vlade Simcicha Vave.
Iz Makedonije na Festival pak dolaze Rumena Bužarovska i Lidija Dimkovska, iz Srbije Saša Ilić, a iz Bosne i Hercegovine Almin Kaplan i Tanja Stupar Trifunović.
U večeri slam poezije sudjelovat će drumski pjesnici Žarko Jovanovski, Vid Jeraj, Siniša Matasović i Zoran Kelava.
Svečano zatvaranje Vriska održat će se uz koncert Damira Urbana u prostoru Exporta, u suorganizaciji Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture.
Prijenos uživo
Sve koji neće moći prisustvovati programskom dijelu ovogodišnjeg Vriska sigurno će razveseliti vijest da će cjelokupni program Vriska moći pratiti i putem prijenosa uživo (tzv. live streama) na službenoj mrežnoj stranici Vriska (https://vrisak.vbz.hr/), V.B.Z.-ovom YouTube kanalu i portalu 24sata.
Vrisak se održava pod pokroviteljstvom Grada Rijeke, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, programa Kreativna Europa Europske komisije, programa Rijeka 2020., Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Tradukija i Hrvatske gospodarske komore – Zajednice nakladnika i knjižara.
Organizatori podsjećaju da će se tijekom svih festivalskih događanja pridržavati propisanih epidemioloških mjera.
Podijeli na društvenim mrežama