Počela Prva riječka škola intervencijske radiologije i invazivne kardiologije

Studenti će se tijekom dvodnevne škole upoznati s novostima i slušati predavanja stručnjaka, uz praksu na najsuvremenijim simulatorima, što nemaju priliku tijekom redovne nastave.

Pročelnik Katedre za radiologiju Damir Miletić rekao je da iako Katedra za radiologiju studentima prilagođava nastavu prateći razvoj i nove mogućnosti intervencijske radiologije, ova  edukacija  studentima omogućava dodatna znanja i rad na najsuvremenijoj opremi.

Studenti će moći slušati o temama kao što su punkcije i hemostaze, uloge slikovne dijagnostike kod vaskularne patologije, zaštita od zračenja tijekom intervencijskih postupaka i drugim temama, koje se odnose na specifična i tehnološki napredna znanja.

Predstojnik Zavoda za radiologiju Univerzitetskog centra u Ljubljani i gostujući nastavnik na riječkom Medicinskom fakultetu dr. Dimitrij Kuhelj predstavio je dosadašnju primjenu intervencijske radiologije i invazivne kardiologije, od početaka,  pedesetih i šezdesetih godina, do danas.

Istaknuo je da ta  specijalizacija postaje sve značajnija za sva područja medicine i, uz minimalne invazivne metode, zamjenjuje velike kirurške operacije, uz blagu anesteziju i znatno brži oporavak pacijenata,  koji u istom danu odlaze kući ili na drugi odjel u bolnici.  Bez dobre dijagnostike nema uspješne operacije i izlječenja te se dijagnostika i zahvat izvode uz pomoć suvremene tehnologije, najnovijih simulatora, rekao je dr. Kuhelj.

Za studente je tijekom edukacije osigurano šest suvremenih, visokosofisticiranih simulatora intervencijskih zahvata na kojima mogu vježbati prve intervencijske postupke, što  su omogućili proizvođači opreme iz više tvrtaka