Vatrogasci

Vidoje Vujić rekao je da županija svake godine nastoji povećati svotu namijenjenu protupožarnim intervencijama za trećinu. Tim se novcem pokrivaju troškovi organizacije terenskih intervencija, a ne uključuju se troškovi opreme, rekao je, ističući da je protekla sezona bila posebno teška zbog dugotrajne suše.

Slavko Gauš istaknuo je da je u vatrogasnom sustavu važno umrežiti sve postojbe, dobrovoljne i profesionalne. Ocijenio je da se ta mreža u Primorsko-goranskoj županiji održava vrlo kvalitetno te da godinama na tom području nije bilo problema u njihovu zajedničkom radu. Istaknuo je da vatrogasni poligon u Šapjanama, blizu slovensko-hrvatske granice, svake godine sve bolje funkcionira, te je s tim u vezi rekao da će se zajednica prijaviti na natječaj za pretpristupne fondove EU-a za troškove kvalitetnijeg opremanja tog poligona.

Proteklog ljeta na području Primorsko-goranske županije buknulo je 99 požara u kojima je izgorjelo 1028 hektara niskog raslinja i borove šume, rečeno je danas. Samo u srpnju bilo je 55 intervencija, a izgorjelo je 925 hektara površine. Najveći požar buknuo je na području Selca, a trajao je od 23. do 25. srpnja i u njemu je izgorjelo oko 600 hektara. U gašenju je sudjelovalo 29 vatrogasnih postrojba iz Primorsko-goranske županije te još četiriju županija, predstavnici vojske i Hrvatskih šuma. Bilo je angažirano 580 osoba, među kojima 440 vatrogasaca, te 76 vatrogasnih vozila.

Najčešći uzrok požara ove sezone, istaknuto je, bilo je iskrenje prilikom kočenja željezničkih kompozicija. Zbog čestih takvih slučajeva, s Hrvatskim željeznicama su se dogovorili da će se kompozicije zaustaviti prije silaska u Rijeku kako bi se kočnice ohladile. Kad se to počelo primjenjivati, u kolovozu je znatno smanjen broj požara uz prugu, istaknuli su vatrogasci.

Najmanje požara izavano je ljudskom nepažnjom ili nemarom, a smatra se da je to rezultat edukacije i podizanja svijesti građana o opasnostima požara i mogućnosti prevencije.

Primorsko-goranska županije isplatila je Vatrogasnoj zajednici tijekom 2012. godine 1,6 milijuna kuna za redovite djelatnosti te za pripremu protupožarne sezone još 150.000 kuna.