Mladen Iličković, novinar i urednik HRT-ove emisije „Eko zona“ na Svjetski dan voda, 22. ožujka, u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održao je edukativno predavanje i prezentaciju na temu vrednovanje voda i klimatskih promjena.
Stručno izlaganje namijenjeno široj javnosti održano je s ciljem podizanja svijesti o važnosti pravilnog vrednovanja vode kako bi je zaštitili za buduće naraštaje te sve većem negativnom utjecaju klimatskih promjena. U sklopu predavanja prikazani su film „Posljedice proizvodnje hrane i lijekova“ i reportaža iz emisije „Eko zona“ o inovativnim načinima borbe protiv gubitaka vode.
Na skupu u Gradskoj viječnici govorili su zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović i direktor Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija Andrej Marochini.
Organizator događanja je KD Vodovod i kanalizacija u suradnji s Gradom Rijeka. Predavanje se moglo pratiti i online, pa svi oni koji su ga propustili, i dalje ga mogu pogledati.
Ovogodišnji 28. po redu Svjetski dan voda pod sloganom “Vrednovanje voda” odgovara na pitanje “Što voda znači tebi?“. Ujedno je to i poziv diljem svijeta na iznošenje vlastitih priča, iskustava i razmišljanja o značenju vode, a koji su pod ključnom riječi Water2Me predstavljeni na društvenim mrežama i u Izvješću Ujedinjenih naroda o razvoju na području voda. Riječ je o svojevrsnoj digitalnoj kampanji koja ima za cilj osvijestiti i približiti poimanje pojedinca o vrijednosti vode s ekonomskog, socijalnog ili kulturološkog aspekta.
Posljedice klimatskih promjena osjećaju se u svim dijelovima svijeta. Polarne ledene ploče tope se, a razina mora raste. U nekim regijama sve češće dolazi do ekstremnih vremenskih uvjeta i kiša, dok se u drugima javljaju sve intenzivniji toplinski valovi i suše. Društva koja na vrijeme ne počnu provoditi mjere prilagodbe mogu se suočiti s negativnim posljedicama klimatskih promjena za okoliš i gospodarstvo, čime se ugrožava njihov održivi razvoj. Prilagodba klimatskim promjenama podrazumijeva predviđanje negativnih učinaka i poduzimanje odgovarajućih mjera kako bi se spriječila ili minimizirala šteta koju one mogu uzrokovati. Primarni cilj prilagodbe je smanjenje klimatske ranjivosti posebnih područja, gospodarskih sektora ili stanovništva.
Podijeli na društvenim mrežama