Poštansku marku izdanu povodom Europskog juniorskog prvenstva u skokovima u vodu i Europskog juniorskog prvenstva u sinkroniziranom plivanju predstavila je Stela Prislan Fujs iz Ureda za korporativni marketing Hrvatske pošte naglasivši kako su poštanske marke važan kulturološki promotor Hrvatske. Hrvatska pošta izdala je do sada 1057 maraka, a već od 1992. g. redovno izdaje marke kojima je tema sport i sportske manifestacije. Inače ovo je druga poštanska marka predstavljena ove godine u Rijeci, nakon poštanske marke posvećene 150-toj obljetnici torpeda.
Dvije marke predstavljaju Europske sveučilišne igre Zagreb – Rijeka 2016., te Europsko juniorsko prvenstvo u sinkroniziranom plivanju i skokovima u vodu. Marke su nominalne vrijednosti 3,10 kuna a tiskane su u nakladi od 100.000 komada po motivu.
Autori marke su Mario Petrak i Ana Žaja Petrak, dizajneri iz Zagreba, a utorica fotografije: Maja Pavelić za Europsko juniorsko prvenstvo u sinkroniziranom plivanju i skokovima u vodu. Marke su izdane u arčićima od 9 maraka i s jednim privjeskom, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC).
Podsjećamo Europske sveučilišne igre Zagreb – Rijeka 2016., održavat će se između 12. i 25. srpnja 2016. godine, a organizirat će ih Europska sveučilišna sportska asocijacija (EUSA) i Hrvatski akademski sportski savez (HASS) uz suradnju Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Rijeci, Grada Zagreba, Grada Rijeke i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske. Očekuje se oko 5000 studenata sportaša s više od 350 europskih sveučilišta, a za potporu organizaciji Igara bit će angažirano oko 2000 volontera. Program Europskih sveučilišnih igara 2016. sadrži 21 sport, a prvi put u povijesti studentsko-sportskih natjecanja u standardni sportski program bit će potpuno integrirana dva sporta za osobe s invalidnošću: plivanje i stolni tenis.
Na Europskim sveučilišnim igrama Zagreb – Rijeka 2016. održavat će se natjecanja u: badmintonu, košarci, košarci 3 na 3, odbojci na pijesku, bridžu, šahu, sportskom penjanju, nogometu, futsalu, golfu, rukometu, džudu, karateu, veslanju, ragbiju plivanju, stolnom tenisu, odbojci, vaterpolu, tenisu i tekvandou.
Skokovi u vodu imaju dugu tradiciju i u Hrvatskoj. Prvo natjecanje u skokovima u vodu održano je 1913. godine u Splitu. Prvi pisani podatci vežu se uz gradnju bazena za skokove u vodu na Sušaku u Rijeci te uz rijeku Koranu u Karlovcu. Prvu drvenu skakaonicu na rijeci Korani konstruirao je 1930. godine slovenski inženjer Stanko Bloudek, koji je nakon 2. svjetskog rata postao predsjednik Olimpijskog odbora.
Novo doba skokova u vodu u Hrvatskoj započinje s gradnjom betonske skakaonice na zagrebačkoj Šalati 1948. godine gdje s djelovanjem započinje Klub „Naprijed”, a nakon toga i Plivački klub „Medveščak”, čiji natjecatelji postižu najbolje rezultate na državnoj razini. U Rijeci je djeluje klub osnovan 2010.g. koji postiže dobre rezultate.
Danas u Hrvatskoj postoje centri u Rijeci, Splitu, Zagrebu i Zadru, a njihovi natjecatelji postižu zapažene međunarodne rezultate u Europi i svijetu.
Podijeli na društvenim mrežama