Europska noć istraživača tradicionalno se održava zadnji vikend u mjesecu rujnu, a osim u Rijeci, ove se godine istodobno održava u još četiri hrvatska grada: Puli, Zadru, Splitu i Dubrovniku, ali i u brojnim drugim europskim gradovima
Cilj Noći istraživača je približiti znanost mladima na jednostavan i zabavan način te omogućiti svima da na jednu večer postanu znanstvenici i istraživači, što je izraženo i projektnim sloganom: Ja istražujem! Posjetitelji su mogli pogledati znanstvene pokuse, ali i sami sudjelovati u nekima od njih.
U ovogodišnjem programu sudjelovalo je 11 sastavnica Sveučilišta, odnosno 86 znanstvenika na 20 postaja. Prvi put predstavio je svoju znanost Filozofski fakultet, dok je STEPRI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci ove godine bio posebni partner manifestacije sa zadaćom da javnost upozna „kako se znanost i postignuća znanosti mogu prenijeti u zajednicu i u industriju i kako mogu doprinijeti gospodarskom napretku“. U sklopu Europskog kutka građanima je predstavljen savez YUFE, čiji je Sveučilište u Rijeci član.
Postaje su imali Odjel za biotehnologiju s četiri postaje, Filozofski fakultet, Fakultet informatike i digitalnih tehnologija s po jednom postajom, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu s dvije postaje, Medicinski fakultet s jednom postajom), Fakultet za fiziku s tri postaje), Fakultet za matematiku s jednom postajom, Pomorski fakultet s tri postaje, Pravni fakultet s jednom postaja, Tehnički fakultet s dvije postaje i Građevinski fakultet s jednom postajom.
Programi na znanstvenim postajama bili su prilagođeni različitim dobnim skupinama, a sudjelovanje besplatno i otvoreno za sve zainteresirane pa je Exportova hala bila prepuna roditelja i djece različitog uzrasta, a žamor i veseli istraživački šušur nisu jenjavali tijekom cijele večeri.
Podijeli na društvenim mrežama