Proglašenjem pobjednika jučer je završio ovogodišnji, sedmi po redu, Međunarodni studentski filmski festival – STIFF. Od 40 naslova koji su se natjecali za nagradu najboljeg u kategoriji igranog, dokumentarnog i animiranog filma, nagrađena su tri filma, a žiri je dodijelio i tri posebna priznanja u svakoj kategoriji.
U kategoriji najboljeg igranog filma, tročlani žiri u sastavu francuskog i alžirskog redatelja Azedine Kasrija, hrvatske redateljice Nikice Zdunić i studenta Ervina Pavlakovića, dodijelio je glavnu nagradu filmu Krhko redatelja Tomislava Šobana uz obrazloženje:
„Ovo kratkometražno dramsko ostvarenje zadire u dublju egzistencijalističku tematiku i neka opća pitanja s kojima se svi susrećemo, te pritom daje simboliku života kroz govor poetičnosti. Struktura filma je izvrsna, a prijelazi iz fikcionalnog svijeta u realni svijet protagonistice izvrsno su napravljeni uz pomoć zvuka koji također ostvaruje svoju dodatnu svrhovitost u okviru značenja samog filma. Kamera je pomno odabrana i strukturirana, izvan okvira očekivanog, no nikad posve predvidljiva. Kao i protagonistica, i kamera je u stalnoj potrazi, stoga je “Krhko“ izvrsno kratkometražno ostvarenje koje na implicitan način otvara mnoga pitanja, no ne ostaje nedorečen. Iako intiman, ovo je film u kojem se može pronaći gotovo svatko.“
Posebno priznanje dobio je mađarski redatelj Dániel Füzes za igrani film Frka: „S obzirom na samu tematiku i njezinu obradu, po kompleksnosti i dramaturgiji, možemo reći kako je film iznimno vješto izveden jer daje dojam dugometražnosti. „The Buzz“ se temelji na klasičnoj dramaturgiji, no izvrsnost same izvedbe daju mu neospornu kvalitetu zbog čega zaslužuje ovogodišnje posebno priznanje STIFF festivala.“
U dokumentarnoj kategoriji, žiri u sastavu hrvatskog redatelja Ivana Ramljaka, Ivana Grgura, prošlogodišnjeg STIFF-ovog favorita publike i studenta Mihovila Burića glavnu je nagradu dodijelio filmu Sve mačke su sive u mraku autora Lassea Lindera:
„Svaki kadar u ovom filmu mogao bi biti zasebno umjetničko djelo. No, Linder ne umire u ljepoti svojih kadrova, nego vizualima priča istovremeno toplu i začudnu ljudsku priču, prepuštajući nam odluku s kojom ćemo emocijom nakon filma ostati.“
Film Blankove škole dokumentarnog filma Još uvijek ne znam mlade redateljice Bele Bračko-Milešević dobio je posebno priznanje za „inovativan i maštovit vizualni pristup, intimnu poetsku naraciju, zanimljiv tretman zvuka…sve u ovom filmu odiše zapanjujućom zrelošću, pogotovo kad znamo da se radi o jednom od prvih filmova 25-godišnje autorice, nastalom u kućnoj radinosti.“
O najboljem animiranom filmu ove su godine odlučivali nezavisna animatorica Antonija Veljačić, prošlogodišnji STIFF-ov pobjednik, češki animator Martin Smatana i studentica Karla Drašković. Žiri je nagradu za najbolji animirani film dodijelio filmu Zorg II autora Audena Lincolna Vogela jer se radi o „Zaokruženom animiranom iskustvu koje kombinira brojne animirane tehnike. Razigrana priča na vrlo se pametni način poigrava našim asocijacijama. Glavni lik vodi nas kroz nadrealni svijet na različitim nivoima podsvijesti. Zahvaljujući svim tim aspektima, sretno se možemo izgubiti u priči ovog filma i stotinu puta.“
Posebno priznanje odlučili su dodijeliti francuskom filmu Prašnjavo more autorice Héloïse Ferlay „zbog njegovog vizuala od vune i filca. Iako se film bavi teškom temom, zahvaljujući mekim materijalima i prekrasnom osvjetljenju, ova delikatna priča postaje toplo iskustvo.“
Osim filmova, u sklopu STIFF-a održan je i bogat popratni program posvećen zvuku “Zvučne okupacije” – audio i multimedijalne izložbe na više lokacija u Rijeci.
Međunarodni studentski filmski festival / Student International Film Festival (STIFF) pokrenut je 2014. godine u produkciji udruge Filmaktiv i Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci (SKC) s ciljem predstavljanja najboljeg od svjetske recentne filmske produkcije studentskog i debitantskog filma.
Festival je organiziran u partnerstvu s Art-kinom i Radio Rožom, a sufinanciran je sredstvima Sveučilišta u Rijeci, HAVC-a, Društva hrvatskih filmskih redatelja (DHFR), EPK Rijeka 2020 i Primorsko-goranske županije.
Podijeli na društvenim mrežama