Prirodoslovni muzej Rijeka

Edukativni program radionica „Ljeto u mom muzeju“
od 4. do 8. srpnja;

Ljeto u mom muzeju projekt je prirodoslovnih radionica za učenike koji školske praznike provode u gradu. Namijenjen je malenim prirodoslovcima koji žele doznati više o tajnama prirode koja ih okružuje. Djeca će kroz edukativne i interaktivne radionice upoznati svijet biljaka, životinja i fosila te uroniti u svijet Muzeja kroz ulogu malih prirodoslovaca.
Kroz različite radionice imati će priliku učiti o golemoj riznici prirodoslovnih tajni na zanimljiv, drugačiji i neobičan način kroz teoriju, praktični rad, prirodu, igru i kreativnost. Također želimo da im Prirodoslovni muzej Rijeka postane edukativno i zanimljivo mjesto gdje se osjećaju ugodno i dobrodošlo, te da ga spoznaju kao mjesto gdje mogu potražiti informacije, naći odgovore na svoja pitanja i jednostavno se družiti.

Napomene:
Prijave za radionice su izvršene i sva su mjesta popunjena. Radionica se izvodi svakim danom od 10.00 do 13.00 sati.

„Riječke ljetne noći“

5. i 6. srpnja u 18.00 i u 19.00 sati predstava „Beba Bebač“ Gradskog kazališta lutaka Rijeka, izvodi se u Botaničkom vrtu Prirodoslovnog muzeja Rijeka
Beba Bebač predstava je o bebama, njihovim roditeljima i odrastanju u prvoj godini života. Dok će ova predstava odrasle podsjetiti da je uistinu važno činiti greške pa iznova pokušavati i učiti, mališani će se možda po prvi put susresti s lutkarskom umjetnošću te u tom, za njih novom, doživljaju pronaći kazališni ushit koji će ih pratiti u odrastanju. Predstava je autorski projekt Davida Petrovića.

Scenarist i redatelj David Petrović; asistent redatelja Goran Zelić, dramaturški suradnici: Andrea Špindel, Goran Zelić i Nataša Antulov, autorica vizualnog identiteta: Nisa Hrvatin, skladatelj: Olja Dešić, oblikovatelj rasvjete: Sanjin Seršić

Napomena:
Ulaznica za predstavu iznosi 30 kn po osobi, a kupuje se na blagajni HNK Ivana pl. Zajca – Verdijeva 5a. Više informacija potražite na linku www.gkl-rijeka.hr

8. srpnja u 21.00 sat „Divlja noć u Rijeci“, Park Nikole Hosta

Mnoge životinjske vrste aktivne su pod okriljem noći, kada se skrivaju od neprijatelja, hrane, love ili pronalaze partnere, a pri tome se sporazumijevaju pomoću zvukova – tiho, ljudima ponekad nečujno ili pak vrlo glasno. Neke od tih noćnih životinja možemo susresti i čuti u gradovima, dok neke obitavaju  u divljini, u gustim zelenim šumama, na strmim liticama ili na skrovitim čistinama daleko od gradova. Prirodoslovni muzej Rijeka vas vodi na šetnju Parkom Nikole Hosta i osluškivanje njegovih noćnih stanovnika i neočekivanih posjetitelja iz divljine. Ideja i izvedba: Boštjan Surina, Željka Modrić Surina, Anita Hodak, Marin Kirinčić, Borut Kružić i Lado Bartoniček (Prirodoslovni muzej Rijeka)

Napomena:
Program je besplatan, ali je zbog ograničenog broja posjetitelja obvezna najava na e-mail: anita@prirodoslovni.com ili putem telefona: 051/553-669, 553-674.

Program Prirodoslovnog muzeja Rijeka za srpanj 2016.

Izložba „Divovi Patagonije“

od 15. srpnja 2016. do 28. veljače 2017. godine, u prostoru (bivšeg) skladišta Exportdrva na Delti, Grobnička riva b.b.

U Rijeku stiže velika sveobuhvatna putujuća izložba o dinosaurima južne Zemljine polutke. Izložba Divovi Patagonije obuhvaća replike kostura dinosaura, izrađene prema autentičnim cjelovitim fosilnim primjercima pronađenim na području Patagonije, kao i modele divovskih dinosaura izrađene prema najnovijim znanstvenim saznanjima, u prirodnoj veličini. Biti će izloženi i kosturi najvećeg mesoždera koji je ikada kročio Zemljom (Giganotosaurus carolinii), najveća kandža koja je ikada pripadala nekoj životinji, prvi potvrđeni nalaz gastrolita (kamenčića koji u mišićnom želucu pomažu probavljanju hrane, a danas ih imaju neke vrste ptica) kod dinosaura, leteći gmazovi te gmazovi koji su nastanjivali mora. Poseban dio izložbe govori o životu u vrijeme dinosaura na području današnje Hrvatske. Doživljaj dinosaura upotpunjen je multimedijalnim i virtualnim sadržajima, interaktivnim i edukativnim kutcima i bogatim edukativnim programom. Sadržaji obje izložbe doživjeti će se kroz sva osjetila uz upotrebu najsuvremenijih tehnologija. Dio izložaka prilagođen je i slabovidnim i slijepim osobama, a izložbu će moći posjetiti i osobe s poteškoćama u kretanju.

Vlasnik izložbe: International Cultural Group LTD, USA

Organizacija: Prirodoslovni muzej Rijeka u suorganizaciji s Gradom Rijekom, Primorsko-goranskom županijom, Lukom Rijeka, Lučkom upravom Rijeka i Turističkom zajednicom Rijeka

Postav u Rijeci: Nadia Dunato Pejnović, Marin Kirinčić, Željka Modrić Surina, Anita Hodak, Borut Kružić, Lado Bartoniček (Prirodoslovni muzej Rijeka)

Oblikovanje prostora: Boris Cimaš, Mara Uroda

Napomene:
Radno vrijeme izložbe: ponedjeljak – nedjelja: 9.00 – 21.00 sat

Cijene ulaznica i ostalih usluga:

  • redovna ulaznica (odrasli) – 60 kn
  • snižena ulaznica (djeca i učenici do 18. godina, studenti, umirovljenici, članovi ICOM-a) – 40 kn
  • grupe (više od 15 osoba) – 40 kn
  • djeca do 3 godine starosti ne plaćaju ulaznicu
  • Stručno vodstvo – 60 kn (vodstvo je potrebno prethodno najaviti, izvodi se na hrvatskom ili engleskom jeziku, broj članova grupe obuhvaća najviše 30 osoba)
  • Radionica – 100 kn (radionicu je potrebno prethodno najaviti, izvodi se na hrvatskom jeziku, maksimalan broj polaznika radionice je 30 djece)

Stalni postavi u Rijeci:

  • Geološka prošlost Jadrana;
  • Geologija riječke regije;
  • Akvarij – multimedijalni centar;
  • Kukci, vodozemci i gmazovi, ptice i sisavci riječkog područja;
  • Plavetnilo – raznolikost života u podmorju Kvarnera;
  • Primorski botanički vrt

Trenutne izložbe u Rijeci:

  • Izložba podvodnih fotografija „Ta divna lebdeća stvorenja“, Prirodoslovni muzej Rijeka
  • Izložba podvodnih fotografija „Ta divna lebdeća stvorenja“, Riječka ribarnica
    Prostranstva mora nastanjuju organizmi koji su se prilagodili životu na ili u morskom dnu i u slobodnoj vodi. Ta divna morska stvorenja želatinozni su organizmi koje možemo vidjeti prostim okom i nemaju veće sposobnosti za kretanje te u svojim putovanjima morem  zavise o gibanjima mora. Neobičnih su zvonastih, trakastih ili češljastih oblika, više ili manje prozirno obojeni uz prelijevanje boja. Poznamo ih kao meduze, rebraše i plaštene tunikate. Iako su nešto teži od morske vode, ne tonu, već lebde u vodi uz pomoć mnogih prilagodbi. Kroz ambijentalnu fotografiju i korištenje prirodnog svjetla podvodni fotograf Marinko Babić upoznaje nas s jadranskim vrstama koje imaju veliku ulogu za život  u moru i mogućim prognozama promjena u morskom okolišu. Koncepcija i postav izložbe: Milvana Arko Pijevac.

Stalni postavi i izložbe u Rijeci mogu se razgledati svakim  danom, od ponedjeljka do nedjelje,  od 9.00 do 20.00 sati.