U Opatiji je održano prvo izdanje “Kvarnerskih filmskih susreta”, jednodnevne konferencije na temu snimanja audiovizualnih djela na području Primorsko-goranske županije, u organizaciji Kvarnerske filmske komisije.
Konferencija je okupila filmske djelatnike i predstavnike javnih tijela, ali i sve ostale aktere koji doprinose prepoznavanju Primorsko-goranske županije kao atraktivne filmske destinacije, poput predstavnika medija, turističkih zajednica, hotelijera, riječkog sveučilišta i studenata zainteresiranih za rad u audiovizualnom sektoru.
Međusobnim se dijalogom, kroz tri konferencijska panela, nastojalo razmijeniti iskustva i ojačati suradnju svih sudionika u svrhu kvalitetnijeg pružanja podrške audiovizualnim djelima u Primorsko-goranskoj županiji čija je produkcija u kontinuiranom porastu. Pritom je dobit za sve sektore društva višestruka, istaknula je u svom obraćanju Slobodanka Mišković, ravnateljica riječkog Art-kina, pod čijim okriljem Kvarnerska filmska komisija djeluje.
“Mnogi među nama vide upravo film kao prostor za razvoj Hrvatske, ne samo ekonomski, već i društveni, kulturni i kreativni. Talentirani pojedinci, znanje, sustav, poticajno okruženje nužan su preduvjet ostvarivanja punog razvojnog potencijala”, rekla je ravnateljica Slobodanka Mišković, naglasivši ključ razvoja upravo u suradnji svih okupljenih sudionika.
Podršku projektu uputio je i ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra Chris Marcich, uz poruku optimizma prema audiovizualnom stvaralaštvu u Hrvatskoj u budućnosti, za što je svakako zaslužan, istaknuo je Marcich, program potpore za snimanje u Hrvatskoj koji odobrava povrat od 25 posto ukupnih opravdanih troškova snimanja u Hrvatskoj, a koji je donio veliku dobrobit i turističkoj djelatnosti naše zemlje u cjelini.
Na konferenciji su sudjelovali i državni tajnik Ministarstva kulture i medija Krešimir Partl i načelnica Sektora za audiovizualne djelatnosti i poticanje poduzetništva u kulturnim i kreativnim industrijama Vjera Matković. Državni je tajnik istaknuo vrijednost snimanja za kulturnu i kreativnu industriju jer se dio sredstava i dobiti uloženih kroz mjere i program poticanja vraća upravo u razvoj nacionalne proizvodnje što dokazuju i međunarodni uspjesi hrvatskih audiovizualnih djela. U konačnici, za svaku uloženu kunu proračunskog novca stvara se 11,5 kuna gospodarskog učinka, ustvrdio je Partl.
Okupljene su pozdravili i gradonačelnik Grada Opatije Fernando Kirigin, gradonačelnik Grada Rijeke Marko Filipović i zamjenik župana Primorsko-goranske županije Petar Mamula.
Konferencija je uključila predstavljanje Programa poticaja Hrvatskog audiovizualnog centra i osvrt na projekte snimane u Primorsko-goranskoj županiji u kojem su sudjelovali ravnatelj HAVC-a Chris Marcich i Tanja Ladović Blažević, rukovoditeljica Odjela za poticanje ulaganja u audiovizualnu proizvodnju.
U sklopu panela “Zašto snimamo na Kvarneru?” filmski redatelj i scenarist Dalibor Matanić, producenti Miodrag Sila i Igor Nola, location manager Dean Lalić i mlada riječka redateljica Sara Grgurić, uz moderatora novinara Edija Prodana, podijelili su svoja dosadašnja iskustva snimanja u Primorsko-goranskoj županiji te ukazali na moguće prostore za napredak i još lakše djelovanje filmskih ekipa u ovom kraju.
U sklopu panela “Filmske perspektive: Što kad filmska ekipa dođe u grad?” predstavile su se smjernice jačanja gospodarskog i kulturnog potencijala audiovizualne djelatnosti u lokalnim sredinama, kao i suradnje s tijelima javne vlasti, privatnim i poslovnim subjektima. U panelu su sudjelovali ravnateljica Filmskog ureda Istarske županije Aleksandra Vinkerlić, location manager Dean Lalić, uz moderatoricu Slobodanku Mišković te živu i poticajnu raspravu ostalih sudionica i sudionika konferencije.
(foto: Art kino)
Podijeli na društvenim mrežama