Programski tim susjedstva Rab, jednog od 27 susjedstava Europske prijestolnice kulture, predstavio je svoj EPK projekt Rab Archaeological (T)races. Riječ je o projektu kojim se  stanovnicima i turistima omogućava upoznavanje, većim dijelom do sada nepoznate kulturne baštine skrivene izvan rapske povijesne jezgre.

Polazeći od ideje muzeja na otvorenome na 33 lokacije Rab tako predstavlja arheološku, sakralnu i etnografsku baštinu skrivenu među otočnim krajolicima. Prezentirani lokaliteti povezani su trima poučnim stazama ukupne duljine oko 40  km koje se prostiru na području Lopara, Supetarske Drage i Kampora.

Izrađena web stranica, vodiči i karta

Uz dobro označene lokalitete i staze namijenjene pješacima i biciklistima, individualan obilazak staza olakšava zanimljiva i informativna web stranica https://rabarchaeologicaltraces.com/. U sklopu projekta tiskani su vodiči i karta, a u izradi je i interaktivna mobilna aplikacija čije je predstavljanje predviđeno do kraja godine.

Aplikacijom će se  na zanimljiv i zabavan način kulturno nasljeđe nastojati dodatno približiti posjetiteljima, napose djeci i mlađoj populaciji te zaljubljenicima u prirodnu i kulturnu baštinu.  S ciljem popularizacije tema o lokalnoj kulturnoj baštini i samog projekta, u budućnosti su u planu i dodatne edukativne i sportske aktivnosti na arheo – stazama, kao i edukacija za vodiče.

Interdisciplinarnim pristupom u koji povezuje netaknute krajolike,  arheologiju, sport, multimediju i kulturni turizam, namjera je na inovativan način prezentirati specifične lokalitete te stvoriti preduvjete za rekreativne sadržaje s edukativnom komponentom tj. aktivni odmor; edukativne šetnje, planinarenja, trekking, biciklizam…

Upoznavanje arheološke baštine Raba

S obzirom na to da se arheološka baština vrlo rijetko nalazi u programima europskih prijestolnica kulture, Rab ovim projektom predstavlja važno proširenje programa Europske prijestolnice kulture”, istaknula je direktorica tvrtke Rijeka 2020 Emina Višnić tijekom predstavljanja projekta. Dodala je također da je programski pravac 27 susjedstava sigurno “najeuropskiji u projektu”, jer je povezao lokalne zajednice s partnerima u Europi o kojem će se u Europi govoriti i ubuduće.

Pročelnica županijskog Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić istaknula je da Primorsko-goranska županija sudjeluje u programskim pravcima 27 susjedstava i Lungomare Art, kojima se projekt EPK širi na područje cijele županije.

Jedna od vrijednosti 27 susjedstava je u tome što se susjedstvima omogućilo da sami rade ono što smatraju bitnim za svoj kraj te da to razvijaju s europskim partnerima“, rekao je pročelnik Odjela gradske uprave za kulturu Ivan Šarar.

Gradonačelnik Raba Nikola Grgurić istaknuo je da se projektom Rab Archaeological (T)races vrednuje ostavština predaka koja je dijelom bila zapuštena, a sad je uređena i svima dostupna.

Nositelji projekta pokrenutog u sklopu programskog pravca 27 susjedstva – Rijeka 2020 – EPK  su Centar za kulturu Lopar, Pučko otvoreno učilište Rab, Turistička zajednica Grada  Raba i Turistička zajednica Općine Lopar. Njegova realizacija ne bi bila moguća bez stručne pomoći naših partnera – Instituta za arheologiju iz Zagreba, Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i  Nacionalnog muzeja arheologije u Valletti (Heritage Malta) te financijske podrške prvenstveno Općine Lopar i  Grada Raba te Rijeke 2020 d.o.o.

Foto: Facebook, Rab Archaeological (T)races