Iz kojeg razloga na uporno zvanje invalidnih osoba kao i ostalih kupaća ne dolazi policija i prometno redarstvo na navedenu lokaciju? Invalidne osobe ne nalaze parkirno mjesto, mimoilaženje dva vozila je nemoguće jer su automobili svugdje parkirani a kazna nigdje.
I ja sam neki dan isto osobno zvala 0800 5101 (Prometno redarstvo Grada) na što sam dobila veoma neljubazan odgovor da su oni sada na drugom djelu grada, da možda dođu ali da javim i policiji i poklopljena mi je slušalica.
Na policiji, na broju 192 su rekli “U redu, poslati ćemo nekoga” i nitko se sljedećih nekoliko sati nije ni pojavio.

Na početku cesta s obje strane jasno stoje znakovi zabrane prometa, parkiranja osim osoba sa invaliditetom, zakonska osnova za kažnjavanje postoji.
No, vlada bezzakonje i oni kojima je cesta doista i namijenjena se ne mogu njome služiti. Stalno se diže prašina i šetnja ovom bijelom šetnicom je nemoguća.
Rampa nikada nije spuštena i mogao bi se zaposliti student ili netko iz Rijeka prometa koji bi lanac/rampu podizao samo i isključivo za invalidne osobe.
Također, postava znaka “AKO STE UZELI MOJE MJESTO, HOĆETE LI UZETI I MOJ INVALIDITET?” je uobičajena u drugim gradovima, pogotovo gdje dolazi do čestog oduzimanja i kršenja ali u gradu te table ne postoje.

Vozači u Rijeci nisu nimalo kulturniji od drugih da takve tabele ne treba, njezina izrada i postava košta manje od tisuću kuna a možda bi makar neke spriječila u naumu da odu i parkiraju ovdje. Očigledno je da su vozači automobila u Rijeci veoma bahati, nekulturni i samo kaznama i fizičkim preprekama se može ovome stati na kraj.
A velika je sramota što grad i policija samo ignoriraju problem na štetu građana i prvenstveno invalidnih osoba.

dorina / 18.08.2013.

Poštovani,

budući da smo u posljednje vrijeme primili više upita oko nepropisnog parkiranja vozila kod plaže za invalide, u nastavku ćemo pojasniti segmente nadležnosti, a shodno tome i ovlaštenja prilikom kažnjavanja vozača nepropisno parkiranih vozila.

Naime, prometni redari Direkcije za prometno redarstvo Grada Rijeke temeljem plana rada i prostorno vremenskih hodograma prioritetno nadziru nepropisno parkirana i zaustavljena vozila na području užeg centra grada. Također, redari postupaju i po dojavama građana, a prometne redare možete kontaktirati putem besplatnog telefona 0800 5101 radnim danom u vremenu od 06,30-20,00 sati, i subotom od 07,00-14,00 sati i prijaviti svaki primjer kršenja propisa koji uočite.

Direkcija za prometno redarstvo Grada Rijeke “Zakonom o sigurnosti prometa na cestama” (“Narodne novine” 67/08, 48/10, 74/11) ovlaštena je isključivo za nadzor prometa u mirovanju, odnosno obavljanje poslova nadzora nepropisno zaustavljenih i parkiranih vozila, upravljanja prometom i premještanja nepropisno parkiranih i zaustavljenih vozila. Nadalje, tim Zakonom točno je definirano na kojim se mjestima (površinama) vozač ne smije parkirati, odnosno zaustaviti vozilo. Da pojasnimo, prema ovom Zakonu prometni redari nemaju mogućnost sankcioniranja vozača koji postupe suprotno postavljenom prometnom znaku “Zabrana prometa u oba smjera” s dopunskom pločom “Osim za vozila osoba s invaliditetom” na navedenoj lokaciji. Navedene ovlasti imaju policijski službenici Ministarstva nadležnog za unutarnje poslove. Također, parkiranje na javnim zelenim površinama poput gradskih šumica, zelenih površina uz cestu, rekreacijskih površina, dječjih igrališta ili parkova poput ovog na slici nije u nadležnosti Direkcije za prometno redarstvo, već Direkcije za komunalno redarstvo. Također, možete kontaktirati i prometnu policiju koja može kažnjavati vozila koja voze u zoni gdje to nije dozvoljeno Parkirališni prostor neposredno uz invalidsku plažu s označenim parkirnim mjestima za vozila osoba s invaliditetom prometnim znakom “Parkiralište” s dopunskom pločom “za vozila osoba s invaliditetom” i oznakama na kolniku jedina je mikrolokacija na kojoj prometni redari mogu postupati na tom potezu. Što se tiče poziva na telefon za građane prometnog redarstva 0800 5101 nije zabilježena niti jedna konkretna dojava o parkiranju na mjestima za vozila osoba s invaliditetom bez odgovarajućeg “Znaka pristupačnosti” na Costabelli.

Činjenica je da pojedini nekulturni vozači nepropisno parkiraju svoja vozila na mjestima za vozila osoba s invaliditetom, no isto tako je činjenica da redari u gradu Rijeci ne ignoriraju takve prekršaje. Tijekom protekle godine na području čtavog grada izdane su 583 mjere protiv počinitelja opisanog prekršaja i 554 naredbe za premještanje vozila putem “pauk” službe.

Nadalje, a kao što je već rečeno, u slučajevima nepropisno parkiranih vozila na zelenoj površini, djeluje komunalno redarstvo koje više puta tjedno vrši pojačani nadzor putem komunalnih redara koji sankcioniraju zatečena vozila parkirana na zelenim površinama. Do sada je izdano više desetaka obavijesti o počinjenom prekršaju i mjera upozorenja o nepropisnom parkiranju.

Sigurni smo da Vam se, kao i nama čini, da ovakav sustav nadležnosti nije funkcionalan i da će se upravo zbog ovakvih primjera morati razmišljati o izmjeni zakonskih odredbi.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Odgovorite